Partneři z podzemí

Hlízky na kořenech olše. Žijí v nich symbiotické baktérie z rodu Frankia, které přeměňují vzdušný dusík na amonné ionty. Olše pak využívá amonné ionty jako minerální živinu.Fascinující rostliny, díl 8.

Rostliny potřebují k životu 17 prvků. Jedním z nich je dusík. Zdánlivě je ho všude dost – vždyť tvoří 78 % objemu vzduchu. Jenže vzduch obsahuje dvouatomové molekuly dusíku, které rostliny neumějí využít. Mohou přijímat dusík jen ve formě dusičnanových nebo amonných iontů.

Tyto ionty se vyskytují v půdě a ve vodě. Bývá jich omezené množství a rostliny o ně musí soupeřit. Takže druh, který by se dokázal nějak přiživovat vzdušným dusíkem, by získal velkou výhodu oproti svým konkurentům.

Žádná rostlina to zatím sama nezvládla. Některé ale založily „společné podniky“ s baktériemi nebo sinicemi, které vyrábějí ze vzdušného dusíku amonné ionty. Nejznámější příklad jsou druhy z čeledi bobovitých. Vytvářejí na kořenech hlízky, v nichž žijí specializované baktérie (hlavně z rodu Rhizobium).

Podobné hlízy vznikají také na kořenech olší, jak ukazuje naše fotografie. Mohou být velké až několik centimetrů a slouží stejnému účelu: přeměně dusíku. Jsou v nich ovšem úplně jiné baktérie – zástupci rodu Frankia.

Frankia takto spolupracuje s rostlinami z osmi čeledí. Většinou jde o dřeviny. Patří mezi ně olše, rakytník, hlošina nebo skalnička dryádka.

Soužití je výhodné pro oba partnery. Rostlina poskytuje organické látky, kterými se baktérie živí. Frankia naopak dodává rostlině amonné ionty, tedy vlastně minerální hnojivo. A hnojí docela vydatně: ročně může obohatit každý hektar porostu o 50–150 kilogramů dusíku.
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky