Ústav v médiích

EnviWeb, 14. 12. 2015, Technologické perspektivy skladování energie


V rámci výzkumného programu Strategie AV21 Účinná přeměna a skladování energie se 30. listopadu 2015 uskutečnil seminář zaměřený na technologické perspektivy skladování energie, který zorganizoval pod záštitou předsedy Akademie věd ČR Ústav termomechaniky AV ČR a Ústav chemických procesů AV ČR. Po úvodních vystoupeních předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a koordinátora zmíněného výzkumného programu Ing. Jiřího Pleška z Ústavu termomechaniky AV ČR se diskutovalo o perspektivách skladování energie všech druhů v České republice, o jeho úloze při zajišťování energetické bezpečnosti i o výzkumu příslušných technologií.

Celý článek

ČT 1 – Události, 18. 10. 2015, Výzkum, který vrací lidem hlas


375px-ČT1_logo_2012.svg.png

V republice ročně onemocní přes pět set lidí typem rakoviny, která zasáhne hrtan. V nejtěžších případech musejí pacienti podstoupit takzvanou totální laryngektomii a následkem toho přijdou o schopnost mluvit. Pro takto postižené lidi vyvíjejí čeští vědci umělé hlasivky. Vibrace hlasivek poháněných tlakem vzduchu z plic je princip vzniku hlasu, který testují vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, z Oddělení dynamiky a vibrací. Na speciálně vyvinutých modelech hlasivek, plic a vokálních dutin studují akustické a vibrační charakteristiky. Vědci tak pracují na náhradě, která má lidem nejen vrátit hlas, ale ten by navíc měl znít přirozeně. 
Celý komentář

Frekvenční měnič INVERT 7L W oceněn Zlatým Ampérem, Radko Semerád


AB7_8_15_obalka.jpg

Výzkumní pracovníci z Oddělení elektrotechniky a elektrofyziky Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. spolupracovali s firmou ČKD ELEKTROTECHNIKA, a. s. na vývoji nové generace vysokonapěťových měničů řady INVERT s výkonem do 12 MVA pro napětí 6kV. Sestava INVERT 7L W s unikátním kapalinovým chlazením získala na 23. mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení, jehož se zúčastnilo 600 vystavovatelů z 22 zemí světa, prestižní cenu za nejpřínosnější exponát veletrhu. Sestava nabízí efektivní řešení regulace synchronních i asynchronních motorů v různých oblastech průmyslového využití, zejména pohonů pro těžební a zpracovatelský průmysl a energetiku.

Celý článek v Akademickém bulletinu 7-8/2015

Literární noviny, 15. 1. 2015, Program pro 21. století. Účinná přeměna a skladování energie


Zajištění dlouhodobé energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky, zlepšení exportního potenciálu výrobců v oboru energetiky, snižování ekologické zátěže výzkumem v oboru účinné přeměny zdrojů energie na energii elektrickou a v oboru skladování a inteligentního přenosu energie. To jsou základní cíle výzkumu Účinná přeměna a skladování energie, který přiblížil koordinátor programu Ing. Jiří Plešek, CSc., ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i.

Literární noviny č.1 - tisk - celý článek

Literární noviny - web

ČT 1 – Události, 15. 12. 2014, Efektivní přeměna energie


logo_ct1.jpg

Akademie věd ČR chce svůj výzkum ještě více přiblížit reálným potřebám společnosti a průmyslu. Vytvořila proto novou strategii. Její okruhy se dotýkají témat, jako jsou například zdraví, využití energie, životní prostředí a nové materiály. Pracovat na ní budou nikoliv celé ústavy, ale konkrétní badatelské týmy. Strategie má zatím 14 programů.

Vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. se budou podílet na výzkumném programu týkající se efektivní přeměny a skladování energie.

Přehrát rozhovor

Technický týdeník , 20. 5. 2014, Vývoj ultra dlouhé lopatky 1375 mm


obr_6.jpg

Trvalým trendem v oblasti vývoje energetických strojů (např. parní turbíny) je zvyšování její účinnosti. Vývoj extrémně dlouhých koncových lopatek vyžaduje aplikaci nejmodernějších postupů numerické simulace. Je nutné optimálně skloubit aerodynamický a mechanický návrh lopatky. Ke správnému řešení napomáhají vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i., kteří provádějí experimentální výzkum v Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně. Ve vysokorychlostním aerodynamickém tunelu, ve kterém lze měřit hodnoty dosahující výstupní Machovo číslo proudění vyšší než 2 (více než dvojnásobek rychlosti zvuku), se zde provádí validační měření turbínových mříží. Celý článek z Technického týdeníku naleznete v odkazu níže.

Celý článek

ČRo, Magazín Leonardo - Neživá příroda, 29. 1. 2014, Bezkontaktní rezonanční ultrazvuková spektroskopie


logo leonardo.jpg

Vlastnosti různých materiálů dokáží vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistit pomocí ultrazvuku. Sami vyvinuli metodu s jedinečným zařízením v Evropě pro bezdotykové vyšetřování mechanických vlastností, které jim umožňuje charakterizovat nejrůznější pevné materiály.
Magazín Leonardo - přehrát rozhovor

Český rozhlas 3 - Vltava, 14. 1. 2014, Ultrazvuk pro výzkum vlastností materiálů


logo_CRo_modre.jpg

Ultrazvuk zná asi většina z nás z ordinací lékařů jako jednu z vyšetřovacích metod. Vědcům z Ústavu termomechaniky Akademie věd však slouží i k vyšetřování vlastností různých materiálů.
Vědci z Laboratoře ultrazvukových metod vyvinuli jedinečné zařízení v Evropě pro bezdotykové vyšetřování mechanických vlastností nejrůznějších pevných materiálů pomocí metody zvané resonanční ultrazvuková spektroskopie (RUS).
O tématu s Janou Olivovou hovoří Ing. Hanuš Seiner, Ph.D. a Ing. Michal Landa, CSc. z Ústavu termomechaniky Akademie věd.

Přehrát rozhovor

Nová smlouva o dlouholetém partnerství mezi Akademií věd a Pardubickým krajem


podpisy.jpg

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický podepsali novou smlouvu o spolupráci a dlouhodobém partnerství mezi AV ČR a Pardubickým krajem. Koordinátorem spolupráce bude za Akademii věd ČR prof. RNDr. Zbyněk Jaňour, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR a za Pardubický kraj Ing. Pavel Šotola, radní zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.
Slavnostní akt se konal v pátek 18. 10. 2013 v pražské Vile Lanně v rámci společného semináře, na němž byly představeny výsledky již desetileté spolupráce AV ČR s Pardubickým krajem a Sdružením obcí Orlicko. Při této příležitosti prof. Jiří Drahoš vyjádřil zájem AV ČR o rozšíření spolupráce i na další kraje ČR.

Zdroj: pardubickenovinky.cz, 21. 10. 2013

Monitorování stavu konstrukcí v srpnovém čísle časopisu TECHMAGAZÍN


logoTECHMAGAZIN.jpg

K diagnostice konstrukčních celků v průmyslu, energetice, dopravě, ve stavebnictví, elektrotechnice i dalších oborech jsou k zajištění bezpečnosti, spolehlivosti, bezdefektnosti a správné funkce diagnostikovaných zařízení a materiálů využívány postupy a metody nedestruktivního testování a hodnocení. Více o těchto metodách vyvíjených v Ústavu termomechaniky AVČR v Laboratoři nedestruktivního testování pod vedením Ing. Zdeňka Převorovského, CSc. se dočtete v srpnovém čísle TECHMAGAZÍNU.


Footer menu

© 2008 – 2015 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS