ČT plánuje vytvořit redakci zaměřenou na vědu

Česká televize plánuje vytvořit redakci zaměřenou na zpravodajství ze světa vědy. Na dnešním jednání Rady České televize to řekl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Do ní by měli přejít redaktoři z jiných redakcí, kteří se vědě dlouhodobě věnují.

V Olomouci budou přednášet autoři čtyř velkých objevů, mezi nimi i prof. Jaroslav Doležel

Čtyři velké objevy české vědy posledního desetiletí představí jejich autoři v letošním ročníku přednáškového cyklu Současná chemie. Špičkové vědce pozval na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, který cyklus povede již pojedenácté.

Výukový seminář spojí vědce a šlechtitele trav

V Centru strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB AV ČR v. v. i. se čeští šlechtitelé seznámí s  moderními vědeckými metodami. Vědci jim 8. a 9. března představí nejnovější poznatky v genetice hospodářských plodin a možné směry, kterými by se díky nim mohlo ubírat šlechtění trav. Přednášky doplní i praktickými ukázkami v laboratoři. 

O výzkum banánovníků se v Ugandě zajímali olomoučtí vědci

Odborníci z Centra strukturní a funkční genomiky rostlin prof. Jaroslav Doležel a Mgr. Eva Hřibová se jeli na vlastní oči přesvědčit, jaké dopady má v praxi jejich práce. Olomoucká laboratoř je totiž mezinárodně uznávaným vědeckým pracovištěm ve výzkumu genomu banánovníků. 

Kdy lepek může způsobit vážné nemoci a kdy naopak může ublížit bezlepková dieta? I o tom diskutovali odborníci v Praze.

prof. Tlaskalová-Hogenová, prof. Doležel, prof. Nevoral

Vědci, lékaři, odborníci i pacienti diskutovali 23. 11. 2015 v Praze o lepku a jeho vlivu na zdraví člověka. Jejich přednášky si nenechalo ujít na 150 lidí, kteří zamířili do budovy Akademie věd ČR. Seminář nazvaný „Bezlepková dieta: Léčebné využití a nové potravinové zdroje“ organizovali pracovníci Mikrobiologického ústavu AV ČR v rámci výzkumného programu AV ČR „Potraviny pro budoucnost“, který je součástí Strategie AV21.

Speciálně vyšlechtěné trávy se mohou stát pomocníky v boji proti změnám klimatu

Zmírnit dopady horka, sucha i extrémních mrazů na zemědělskou produkci by v budoucnosti mohly nové odrůdy trav. Zjistit jejich genetickou informaci pomáhá i DNA čip, který jako první vyvinuli společně olomoučtí a australští vědci.  I o tom diskutovali 19. 11. 2015 v Olomouci na semináři Strategie Akademie věd AV21 „Trávy a jeteloviny,“ čeští šlechtitelé a odborníci.

Do muzea i do světově uznávaných laboratoří se mohou vydat lidé, které zajímá věda

Unikátní příležitost porovnat na vlastní oči jak vypadá věda v muzeu a jak v praxi, mají až do čtvrtka lidé v Olomouci. Dvě špičková vědecká pracoviště, Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin a Oddělení biofyziky, totiž ve spolupráci s Pevností poznání připravila pro zájemce Dny otevřených dveří.

Abstraktní mapa genetické informace

Zapůsobila na mě energie, která má vizi, říká výtvarník Federico Díaz o spolupráci s týmem profesora Doležela  

DNA pšenice očima umělce. Tak se Ústav experimentální botaniky představuje na EXPU 2015

Více než dva miliony lidí už zavítalo do českého pavilonu na Světové výstavě EXPO 2015. Jeho součástí je i expozice Ústavu experimentální botaniky nazvaná Subliminal, kterou navrhl umělec česko-argentinského původu Federico Díaz.

V4 International Conference Analytical Cytometry VIII

On behalf of the Organizing and Program Committee we invite you to participate at the eighth Conference of the Czech Society for Analytical Cytology (CSAC) 'V4 International Conference Analytical Cytometry VIII ", which this time will be held in Olomouc from 3 to 6 10th 2015.

Syndicate content