Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Vítejte na stránkách FZÚ

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (FZÚ) je veřejná výzkumná instituce, zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky. Zřizovatelem FZÚ je Akademie věd České republiky.

Současný program ústavu zahrnuje pět oblastí: fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu, kterým odpovídá členění do vědeckých sekcí.

Více o činnosti FZÚ ...

Úterý, 02.02.2016, M. Janáč, Z. Lojdová

Nejvýkonnějším laserem dosavadní historie bude KRAKATIT. Slovo, které v roce 1922 vymyslel Karel Čapek pro svůj stejnojmenný vědeckofantastický román, tak po více než devadesáti letech vstoupí do světa velké fyziky. Pro laser je navrhl účastník soutěže „Pojmenuj superlaser“, organizované Fyzikálním ústavem Akademie věd a časopisem Vesmír.

Pátek, 29.01.2016, Martin Nikl

Fyzikální ústav, Akademie věd České republiky, v. v. i. (dále FZU) uspořádal ve čtvrtek 21. ledna v areálu Cukrovarnická 10, Praha 6, úvodní schůzi konsorcia projektu ASCIMAT (Zvýšení vědecké excelence a inovační kapacity v oboru scintilačních materiálů ve Fyzikálním ústavu, Akademie věd České republiky, v. v. i.) uděleného Evropskou komisí v programu „Horizon 2020, Widening program”, výzva H2020-TWINN-2015”.

Pondělí, 18.01.2016, Tomáš Jungwirth, Vít Novák

Mezinárodní výzkumný tým demonstroval elektrický zápis dat v antiferomagnetu. Feromagnety a antiferomagnety představují dvě běžné formy magneticky uspořádaných materiálů. Tradičně se předpokládá, že magnetizmus lze snadno ovládat a využít jen ve feromagnetech. Vědci z České republiky, Velké Británie a Německa mění tuto vžitou představu tím, že demonstrovali elektricky vyvolanou změnu magnetizace v antiferomagnetickém mikročipu. Práce byla publikována v časopise Science

Pondělí, 07.12.2015

Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D., který pracuje ve Fyzikálním Ústavu AV ČR jako postdoktorand, získal ocenění Česká hlava za doktorskou práci v oblasti technických věd - Cenu Skupiny ČEZ.

V posledních letech raketově roste počet aplikací, při kterých je nutné detekovat neviditelné pronikavé záření (gama záření, rentgenové záření) – např. v průmyslu (odhalování netěsností v látkách, hledání ropných ložisek), v lékařství (CT, PET detektory), v oblasti bezpečnosti (rámy na letištích) i vědě (LHC urychlovač v CERN).

Čtvrtek, 03.12.2015, Ivan Pelant, Michael Prouza

Po úspěchu Mgr. Hynka Němce, Ph.D., který na jaře letošního roku získal Cenu Neuron pro mladé vědce, byli nyní oceněni prof. Petr Hořava, Ph.D. a Mgr. Anna Fučíková, Ph.D., kteří oba mají výraznou vazbu na Fyzikální ústav AV ČR.

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.