Hostující editorky: Jaroslava Hasmanová Marhánková, Kateřina Kolářová
Konceptualizace těla a tělesnosti a dekonstrukce esencializujících kategorií představují jednu z výrazných linií historie feministických teorií a uvažování o genderu. Otázky, jakým způsobem jsou těla klasifikována, disciplinována, normalizována, využívána biopolitickými technologiemi, i to, jakým způsobem se stávají prostředkem vyjádření (podmíněného) aktérství, představují jednu ze základních os tradice uvažování o genderu a genderovém řádu. Historie uvažování o genderu je do výrazné míry rovněž historií uvažování o těle a tělesnosti.
Připravované monotematické číslo usiluje o tematizování těla a tělesnosti skrze subjektivní (a subjektivizující) prožitek materiality těla a skrze ukotvení těchto prožitků ve společenských strukturách a technologiích moci. Stejně tak si chceme klást otázky, jakým způsobem je subjektivita formována skrze tělo a jak tělo samotné je skrze různé diskurzy formováno. Budeme hledat texty, které z různých perspektiv nahlížejí materialitu a zkušenost těla, stejně tak jako způsoby hovoření o něm a jeho zobrazování, a to jak v moderní době, tak v jiných historických epochách. Připravované číslo má také metodologické a teoretické ambice. Teoretické konceptualizace, které vycházejí převážně ze západních kontextů je potřeba konfrontovat jednak s materiálem a otázkami českého (středoevropského) kontextu a zároveň s tím, jakým způsobem nárůst neoliberální ideologie a praktik moci problematizuje některá zásadní východiska teorií těla a tělesnosti.
Záměrem monotematického čísla by mělo být představit témata, která rezonují v českém prostředí ve vztahu k tělu a tělesnosti a přemýšlení o něm z genderové a feministické perspektivy. Téma těla a tělesnosti je bytostně interdisciplinární. Velmi proto uvítáme texty, které svou povahou nabídnou inspiraci pro genderová a feministická studia z různých disciplín. Připravované číslo časopisu si klade za cíl prezentovat témata, kterým se v českém kontextu nedostává zatím výraznější pozornosti. Uvítáme příspěvky, které se zaměřují (nicméně nemusejí se omezovat) na následující témata:
- Tělo v diskursech genderu, rasy a etnicity, sexuality, „postižení“
- Genderovanost tělesných prožitků, vtělování „postižení“, genderu, sexuality, rasy a dalších kategorií
- Tělesnost mimo binární kategorie, těla a exces, těla mimo proporce
- Tělesnost ve vztahu ke zdraví, nemoci, jinakosti
- Genderové dimenze biologického občanství a bioetiky
- Tělo jako prostředek a předmět kontroly i rezistence
- Tělesnost a epistemologie
- Tělesnost a feministické kritiky ontologie
- Tělesnost a feministické metodologie
- Tělesnost, temporalita a prostor
- Afekt a materialita těl
- Práce a materialita těla, „odtělesněná“ práce a globální kapitalismus
- Gender a emoce, genderové dimenze emoční práce a tělesné práce (body work)
V případě zájmu o publikaci v připravovaném monotematickém čísle, zašlete abstrakt příspěvku nejpozději do 30. listopadu 2014 na adresu redakce genderteam@soc.cas.cz a také na adresy hostujících editorek: jmarhan@kss.zcu.cz a cakaba@seznam.cz. Do předmětu uveďte „tělo“. Konečné verze textů očekáváme do 31. srpna 2015. Uvítáme rovněž odborné recenze a zprávy relevantní k tématu monotematického čísla. Více informací ohledně formální stránky rukopisů naleznete na internetových stránkách www.genderonline.cz. Plánované číslo vyjde v polovině roku 2016.
V průběhu roku 2015 bude rovněž zorganizován workshop tematicky navazující na připravované monotematické číslo. Bližší informace o workshopu budou zveřejněny v následujících měsících.
Hostující editorky: Jaroslava Hasmanová Marhánková, Kateřina Kolářová, hostující editorky