Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení a jiná média) a nakonec hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.
Ústav pro českou literaturu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku prof. Mileny Bartlové, která se uskuteční v rámci Literárněvědného fóra ÚČL AV ČR a tzv. Staročeského dýchánku, na téma "Byl Karel IV. milovníkem umění?"
25. - 27. února proběhne v prostorách Západočeského muzea 36. ročník plzeňského sympozia - tentokrát na téma "Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě". Program a další podrobnosti jsou k dispozici zde. Jste srdečně zváni!
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pracovních pozic v Oddělení bibliografickém a archivním.
Vyšlo tematické číslo Literatura, technologie, média (ed. Karel Piorecký) časopisu Česká literatura. Jeho cílem je iniciovat diskusi nad přístupy ke zkoumání literatury šířené digitálními médii, ale i položit si obecnější otázky po materialitě literatury.
V nakladatelství Akropolis vyšel sborník Obraz válek a konfliktů. V. kongres světové literárněvědné bohemistiky – Válka a konflikt v české literatuře, který edičně připravil Vít Schmarc.
Jako nový titul Kritické hybridní edice vychází v těchto dnech publikace Slezské písně Petra Bezruče, kterou edičně připravili Michal Kosák a Jiří Flaišman ve spolupráci s Kristýnou Merthovou.