Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


SSČ AV ČR, v.v.i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 403 111

 

IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgTýden mozkuFL-16-Prague-Invite.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

50. výročí existence značky Academia

V pondělí 1. února se uskutečnil v sídle Akademie věd ČR slavnostní podvečer věnovaný 50. výročí Nakladatelství Academia. Na českém trhu je nejen zaměřením své produkce jedinečné. Nakladatelství Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně-naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie a slovníky. V nakladatelství dále vychází časopis Živa.

 

„Knihy vydávané pod hlavičkou Academia jsou určené pro každého, kdo se zajímá o pravdu, fakta a detaily. Myslím, že takové nakladatelství málo doceňujeme“, řekl předseda Akademie věd ČR prof. Drahoš.
 
Ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět při slavnostní příležitosti představil zcela nový sborník, který mapuje všech téměř 5000 titulů, které pod touto značkou vyšly. Kromě slavnostního večera, kterého se zúčastnili mj. mnozí úspěšní autoři, jejichž knihy Nakladatelství Academia vydalo, členové Akademické rady či ředitelé ústavů AV ČR, se dopoledne uskutečnila tisková konference v Literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze. Na tiskové konferenci promluvili Jiří Padevět, ředitel Nakladatelství Academia, PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., a Ing. Pavel Janáček, Ph.D., ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.

 

Nakladatelství vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd (ČSAV). Název Academia získalo v souvislosti s tehdejším uvolněním politické atmosféry v roce 1966. Od poloviny šedesátých let začala nejdříve krajská nakladatelství, následně i nakladatelství celostátní, nahrazovat své původní názvy novými, jednoduššími. Příkladem může být Krajské nakladatelství v Brně, které přijalo název Blok, z celostátních to byl např. Odeon, původně Státní nakladatelství krásné literatury a umění, nebo Svoboda, původně Státní, později stranické Nakladatelství politické literatury. Na změny zareagovalo i nakladatelství Československé Akademie věd, které přijalo název Academia.
 

Dle slov Jiřího Padevěta, ředitele Nakladatelství Academia, se na padesáti letech existence značky Academia velmi dobře odráží nejen vědecká, ale i kulturní historie naší země. Za půlstoletí se nezměnila snaha po vydávání kvalitních vědeckých děl, byť tak či onak politicky či společensky ovlivněná. Za posledních dvacet šest let, to jest od sametové revoluce, která byla nejen pro Academii mezníkem, se snad podařilo (i přes krkolomné období devadesátých let) vybudovat nakladatelskou značku, která „má dobrý zvuk“. (z rozhovoru pro portál H7O, 27. 1. 2016)

 

V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie a slovníky. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Kromě nakladatelské činnosti provozuje Academia stejnojmennou síť knihkupectví v Praze, Brně a Ostravě.

2. 2. 2016