Previous Next
Objevná edice české prózy 19. století Michal Charypar V posledních letech lze pozorovat určité zvýšení zájmu...
Sedm panelů československých komiksových dějin  VíT SCHMARC Komiks je dnes považován nejen za integrální součást popkultury a...
Sondy do rozlehlých končin KLÁRA SOUKUPOVÁ Sborník Možnosti autobiografickosti obsahuje patnáct studií autorů...

Oddělení lexikografie vzniklo 1. května 2010 a trvalým předmětem jeho činnosti je internetový Slovník české literatury po roce 1945 (http://www.slovnikceskeliteratury.cz). Práce na slovníku byla zahájena v roce 2005 v rámci bývalého Oddělení pro výzkum literatury 20. století a v roce 2008 byl publikován v tehdy aktuální verzi soubor cca 900 hesel autorů (vycházející z Janouškova Slovníku českých spisovatelů od roku 1945) a cca 150 hesel periodik (vycházející z Dokoupilova Slovníku českých literárních časopisů, periodických literárních sborníků a almanachů). V letech 2009–2013 byl slovník rozšířen o soubor více než 100 hesel věnovaných institucím literárního života poválečného období a současně byl výběr z tohoto souboru připraven ke knižnímu vydání, který v roce 2014 pod názvem Česká literární nakladatelství 1949–1989 vydalo nakladatelství Academia. Po dokončení této publikace se členové oddělení vracejí k postupné aktualizaci zejména personálních hesel internetového Slovníku české literatury po roce 1945.

Od roku 2015 se oddělení věnuje řešení projektu s pracovním názvem Encyklopedie českého literárního samizdatu, který bude do roku 2017 podporovat Grantová agentura České republiky. Kromě toho byla zformována pracovní skupina, která se zabývá samizdatem jako médiem kulturní opozice v širším historickém a sociálněvědném kontextu a v jejímž rámci s oddělením spolupracují mj. Dr. Tomáš Glanc, PhDr. Michal Kopeček, Ph.D. (ÚSD AV ČR), Joseph Grim Feinberg, M.A., Ph.D. (FÚ AV ČR) a další kolegové.

Členové oddělení se dále zabývají dlouhodobou i příležitostnou ediční činností (podíl na přípravě Spisů Josefa Škvoreckého a Vladimíra Körnera) a další odbornou prací vyplývající z jejich individuálních badatelských zájmů (viz osobní biogramy).

 

Členové oddělení: