Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Vývoj polymerních kancerostatik vhodných pro léčbu pevných nádorů

Studium vztahu mezi strukturou vodorozpustných polymerních nosičů léčiv připravených na bázi kopolymerů N-(2-hydroxypropyl)methakrylamidu a jejich fyzikálně chemickými a biologickými vlastnostmi prováděné ve spolupráci Ústavu makromolekulární chemie a Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR vyústilo do návrhu struktur a syntézu polymerních konjugátů cytostatik s výrazným protinádorovým účinkem. Ten se ověřoval především při léčbě pevných nádorů u myších modelů. Účinek této skupiny polymerních cytostatik je založen na výrazné akumulaci (pasivním směrování) vysokomolekulárních látek ve tkáni pevných nádorů v důsledku EPR efektu (enhanced permeability and retention).
Byly vypracovány nové metody syntézy již dříve studovaných biodegradovatelných vysokomolekulárních nosičů využívajících roubovaných a supramolekulárních micelárních struktur a byly navrženy a syntetizovány zcela nové struktury polymerního nosiče vycházející z dendritického skeletu a využívající stejné polymerní komponenty jako jsou používány při přípravě roubovaných a micelárních systémů. Nové způsoby syntézy umožňují připravit polymerní nosiče léčiv s úzkou distribucí molárních hmotností a se zlepšenou schopností biodegradace v prostředí živého organizmu. Konjugáty těchto nosičů s kancerostatikem doxorubicinem představují tři různé typy vysoce účinných vysokomolekulárních kancerostatik s biodegradovatelným polymerním skeletem, který umožňuje zvýšenou akumulaci polymerního cytostatika ve tkáni celé škály pevných nádorů, uvolnění cytotoxického léčiva v cílových nádorových buňkách a po dosažení léčebného účinku i vyloučení polymerního nosiče z organizmu.
Funkčnost systému i vysoká protinádorová účinnost všech tří polymerních systémů byla prokázána nejen in vitro při testování účinnosti na buněčných kulturách, ale především in vivo na myších modelech. Bylo prokázáno, že tato cytostatika jsou velmi účinná i při relativně nízkých koncentracích cytotoxické látky (5 - 10 mg/kg) a léčba v terapeutickém režimu podání léčiva vedla až k úplnému vyléčení pokusných zvířat.
 
UMCH_Etrych2.jpg
Schematické struktury polymerních konjugátů cytostatik určených pro pasivní směrování do pevných nádorů - polymerní řetězce vytvářejí vysokomolekulární struktury schopné pasivního transportu do pevných nádorů, kde dojde k rozrušení spojky mezi polymerem a léčivem, uvolnění aktivního cytostatika a následné degradaci polymerní struktury na řetězce vylučitelné z organizmu.
 
Kontakt:
RNDr. Tomáš Etrych, Ph.D.
tel.: 296 809 224
e-mail: etrych@imc.cas.cz

Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
http://www.imc.cas.cz/