Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Bezolovnaté pájky – přínos ekologii i zdraví člověka

V minulém roce byl v rámci mezinárodního programu COST (www.cost.esf.org) pod vedením RNDr. Aleše Kroupy, CSc., z Ústavu fyziky materiálů AV ČR, v. v. i., v Brně zahájen důležitý projekt, jehož cílem je vyhledat a navrhnout perspektivní slitiny, by se mohl používat v elektrotechnickém průmyslu pro pájení za vyšších teplot (tj. pájky s teplotou pájení mezi 250–320 °C) a které nebudou, na rozdíl od dosud používaných pájek na bázi olova, ohrožovat lidské zdraví a představovat ekologickou hrozbu pro přírodu i člověka.

Projektu, jenž svým záběrem přesahuje hranice Evropské unie, se účastní významné univerzity a vědecké ústavy z více než 20 zemí. Spolupráce umožní rozsáhlé studie fyzikálních, chemických a mechanických vlastností perspektivních materiálů pro pájení za využití nejmodernějších experimentálních metod a teoretických postupů. Umožní tak shromáždit maximum informací o jejich vlastnostech, kritických teplotách (např. teplotě tání a tuhnutí) nebo o struktuře.

„Vysokoteplotní“ pájky se velmi často používají pro pájení integrovaných obvodů s vícevrstvou strukturou či elektroniky v automobilovém průmyslu. V současné době se vyžívají materiály na bázi olova a cínu (s obsahem olova až 85 %), jež představují značnou hrozbu pro zdraví člověka. Akumulace olova v lidském těle vede k narušení nervového systému, ohrožení reprodukčních schopností a zpoždění fyzického i neurologického vývoje u dětí. Bohužel zatím neexistuje srovnatelná náhrada těchto pro elektrotechniku nezbytných materiálů. To je důvodem, proč jim byla, přes jejich potencionální nebezpečnost, udělena výjimka v rámci současné legislativy, která jinak používání olova v elektronickém a elektrotechnickém průmyslu zakazuje.

Úspěch v řešení tohoto projektu tak přispěje ke snížení ekologické zátěže ze strany elektrotechnického průmyslu a bude mít pozitivní vliv na zdraví člověka.

Další informace jsou dostupné na: http://cost602.ipm.cz

Kontakt:
RNDr. Aleš Kroupa, CSc., Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i.
tel.: 532 290 467, e-mail: kroupa@ipm.cz