upcoming events
-
7. 3. 201615.50Seminář
Znaky a významy v evoluci
Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc.Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc., Přírodovědecká fakulta Univerzity KarlovyFF UK, nám. Jana Palacha 2, m. č. 217Logicko-filosofický seminář
-
10. 3. 201615.00Přednáška
Popper´s Conception of World 3: Critical Assessment
Zuzana ParusnikováPhDr. Zuzana Parusniková, CSc., Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČRAKC, Husova 4a, Praha 1Cyklus Trattenbach-Jilská
-
10. 3. 201610.00Seminář
Člověk v tísni doma i ve světě, cíle, role, způsoby fungování
Šimon PánekŠimon Pánek, Člověk v tísniCTS, Husova 4, Praha 1Čtvrteční seminář CTS
|
News
-
Přednáška prof. Františka Šmahela
2016-02-18 00:00:00Přednáškou "Ve znamení císaře Karla IV. a mistra Jana Husa" zahájil 17. února prof. František Šmahel (Centrum medievistických studií) nový cyklus slavnostních přednášek pořádaných Akademií věd ČR. Přednáškou se současně započal rok oslavv700. výročí narození Karla IV. Záznam živého přenosu ČT je přístupný ZDE.
-
Prezentace - Patočka a dejiny filozofie
2016-02-16 13:33:45Filosofický ústav AV ČR a Katedra filosofie a dějin filosofie FF UPJŠ v Košicích si Vás dovolují pozvat na prezentaci kolektivních monografií Patočka a grécka filozofia (2013), Patočka a novoveká filozofia (2014), Patočka a filozofia 20. storočia (2015) a sborníku Patočka a dejiny filozofie (2015), která se koná 23. února 2016 od 14.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Více informací ZDE.
-
Projekt RespondART. Moderuje Alice Koubová
2016-02-09 10:35:51RespondART je celoroční projekt Studia ALTA ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, TanzFaktur Kolín nad Rýnem a Brottfabrik Bonn. V rámci projektu uvedeme několik společensky angažovaných představení, po kterých bude následovat diskuze moderovaná Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ). Nejbližší představení se koná 18. února. Více informací ZDE a ZDE.
-
Kolokvium ke knize prof. Pavla Kouby
2016-02-01 00:00:00Redakce časopisu Reflexe srdečně zve na kolokvium věnované knize Pavla Kouby Život rozumění. Kolokvium proběhne ve středu 3. února od 17.30 na hlavní budově FF UK v místnosti 225V.
-
Středověká městská společnost byla závislá na migrantech
2016-01-18 15:37:39říká dr. Martin Nodl z Centra medievistických studií v rozhovoru pro pořad DVTV serveru Aktuálně.cz. Rozhovor mimo jiné o postavení žen ve středověku a xenofobii českých zemí je k zhlédnutí ZDE.
Just out
-
-
Interpretační sémantika
Tomáš KoblížekInterpretační sémantika je teorií textu čerpající ze strukturalistické a hermeneutické tradice. Na jedné straně se v ní předpokládá, že význam každé výpovědi závisí na jazykovém systému, který mluvčí svou promluvou realizuje. Na druhé straně je v ní zohledněn fakt, že význam výpovědi je určován jedinečným kontextem, do nějž je zasazena, a konkrétní formou jejího uspořádání. V tomto ohledu je přístup interpretační sémantiky vhodný pro analýzu a výklad literárních textů. Právě význam literárního díla nezřídka krystalizuje v napětí mezi obecnými pravidly jazyka a jejich zvláštním, situačně zakotveným uplatněním. Francois Rastier (*1945) je francouzský lingvista a hlavní představitel interpretačního přístupu v sémantice. Principy své teorie shrnuje ve dvou knihách: Interpretační sémantika (1987) a Smysl a textualita (1989).
Vydavatelství FF UK -
Cognitive Psychology in Early Jesuit Scholasticism
Daniel Heider (ed.)Jesuit scholastic philosophy exemplified by the figure of Francisco Suárez (1548–1617) is at present a topic intensively studied worldwide. However, especially in the English speaking academic world, the immediate historical milieu of Suárez's philosophy and theology, constituted especially by the philosophical and theological production of his Jesuit contemporaries, is much less taken into account. In the field of philosophical cognitive psychology, extant especially in the commentaries on Aristotle's On the Soul, the present publication aims to partially ameliorate this status quo. All the chapters in this book to some extent give evidence of the theological motivation and theological horizon of the Jesuit cognitive psychology of the last decades of the 16th century and the first decades of the 17th century.
Editiones scholasticae -
Historia litteraria v českých zemích od 17. do počátku 19. století
Josef Förster, Ondřej Podavka, Martin Svatoš (eds.)Publikace pojednává o vývoji a proměnách konceptu historia litteraria (dějiny vzdělanosti, Gelehrtengeschichte) v českých zemích a jeho představitelů „od Balbína k Cerronimu". Za počátek konceptu se považuje programové vymezení Francise Bacona, který roku 1605 navrhl vytvořit disciplínu, která by kumulovala a uspořádala veškeré dosažené vědecké poznání. „Módní vědou" se však historia litteraria stává až počátkem 18. století. Zůstala jí po tři čtvrtiny století, poté – v důsledku rostoucí potřeby pochopení kauzálních vztahů mezi historickými událostmi – se celý koncept začal dostávat do krize. Paradoxně právě tehdy získává historia litteraria větší prestiž v habsburské monarchii. Základy konceptu však v českých zemích byly položeny mnohem dříve, a to průkopnickou prací Bohuslava BalbínaBohemia docta. Na toto dílo navazovala řada učenců tvořících v průběhu 18. a na začátku 19. století. Největší prostor je v knize věnován pozoruhodné osobnosti historika vzdělanosti a sběratele Johanna Petera Cerroniho.
Filosofia -
EIRENE I-II/2015
Centre for Classical Studies, Prague
-
-
-
Moderní univerzita
Jiří Chotaš, Aleš Prázný, Tomáš Hejduk a kol.Kniha představuje aktuální studie a poprvé do češtiny přeložené primární texty, které pojednávají o ideji univerzity. Východiskem zkoumání je oblast německé klasické filosofie. Jednotlivé kapitoly se věnují zrodu ideálu Humboldtovy univerzity v 19. století, politizaci univerzit v éře nacistického Německa a demokratizaci univerzit po 2. světové válce. Publikace je zajímavá pro obory filosofie, historie, sociologie či germanistiky a může se s úspěchem uplatnit při výuce na vysokých i středních školách.
400. publikace nakladatelství Filosofia
Filosofia -
Filosofické poznámky
Ludwig WittgensteinFilosofické poznámky, vydané poprvé z pozůstalosti roku 1964 péčí Wittgensteinova žáka a blízkého přítele Rushe Rheese, soustřeďují autorovy úvahy z doby krátce po jeho návratu k filosofii, tj. z let 1929 a 1930. Wittgensteinovo myšlení se v té době dynamicky proměňovalo a Filosofické poznámky jsou v pravém slova smyslu slova momentkou, zachycující jeho přechodný tvar: mají tu podobu, v níž autor přerušil svou práci na strojopise, neboť potřeboval odevzdat kvalifikační práci na univerzitě v Cambridgi.
Filosofia -
Formy jazyka
Vojtěch Kolman, Vít PunčochářCo to znamená, říkáme-li, že někdo uvažuje či jedná logicky? Řídí se něčím, co od nás s nutností vyžaduje rozum, společnost či sama příroda? A lze tuto logiku, jíž bychom se měli řídit, blíže popsat? Odpověď, která je v knize nabízena, lze označit za dialektickou. Na jedné straně jsou zde zaváděny a komentovány logické systémy, které moderní filosofie, matematika i lingvistika považují za standardní či klasické, na druhé straně jim není připisována žádná absolutní závaznost, ale jen závaznost relativní. Žádný logický systém či jazykové schéma nejsou samy o sobě nezpochybnitelné, nějaké takové schéma však vždy potřebujeme k tomu, abychom mohli sami sebe definovat jako logické, racionální bytosti. Tímto předsevzetím kniha naplňuje podstatu Wittgensteinova hesla, že jedinou nutností, kterou známe, je nutnost jazykové konvence – formy jazyka. Výsledkem je text, který není jen standardním úvodem ke standardním logickým systémům, ale především příspěvkem k logice a k její filosofii v nejširším slova smyslu.
Filosofia -
Foucault, jeho myšlení, jeho osobnost
Paul VeyneAutor knihy, francouzský historik antiky, je znám českými vydáními svých knih, mezi nimiž titul Jak se píšou dějiny obsahoval část věnovanou právě Michelu Foucaultovi. V této nové knize se Paul Veyne k Michelu Foucaultovi vrací, aby ho představil jako originálního skeptického myslitele, jenž nepřestává zkoumat „hry pravdy" vlastní každé historické epoše. Veynova kniha je rovněž svědectvím o blízkém přátelství, které ho k Foucaultovi, tomuto „samuraji s ostrým mečem", poutalo, a v neposlední řadě představuje vlastní Veynovu filosofii.
Filosofia
-