Cílem projektu je efektivnější využití sociologických teorií a metod při analýze poptávky po bydlení. Jak ukázala globální ekonomická krize, trh bydlení má potenciál ohrozit stabilitu celého národního hospodářství, a dokonce i světového hospodářství. Nerovnováha na trhu bydlení nebyla však standardními ekonometrickými přístupy včas a spolehlivě detekována. Hlavním cílem projektu je proto definovat alternativní metody detekce nerovnováhy na trhu bydlení, a to za pomoci sociologických metod. Standardní ekonometrické přístupy nezohledňují existenci sociálních interakcí a informačních bariér. Projekt se proto zaměří na analýzu vlivu obecných sociálních konstruktů a typických sociálních interakcí na tvorbu preferencí, očekávání a rozhodování na trhu bydlení. Projekt má rovněž posílit kritický diskurz ve světovém výzkumu bydlení a přispět k lepšímu poznání specifik trhu bydlení v ČR a specifických preferencí českých občanů v oblasti bydlení. Návaznost na nejnovější census umožní využití jeho výsledků i pro jiné účely – například při formování české bytové politiky. Více informací...
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 3, zobrazeno 1 - 3)
Cílem statě je identifkovat hlavní faktory v pozadí úspěšné reintegrace bezdomovců zpět do dlouhodobých forem bydlení v prostředí ČR, identifikovat hlavní bariéry pro úspěšnou reintegraci a na základě zjištění těchto faktorů a bariér zhodnotit efektivnost stávajících i potenciálních nových nástrojů bytové politiky. Autoři tudíž provádějí i zhodnocení stávajících nástrojů pomoci bezdomovců a potenciál zcela inovativního a nového nástroje v podobě tzv. garantovaného bydlení.
One key consequence of give-away privatizations was that public housing in most post-socialist states declined within a few years to a residual share of total housing market. Despite the large differences in public/social housing policies introduced after 1995, this article will show that that almost all new social housing measures proved to be unsustainable, ineffective and often had the unintended consequence of further enhancing homeownership tenure in post-socialist housing systems.
Standardní analýzy trhu bydlení vycházejí z neoliberálního ekonomického paradigmatu, podle kterého tržní aktéři jednají individuálně a zároveň ekonomicky racionálně. V předkládané monografii autoři a autorky nabízejí alternativní pohled. Na základě dlouhodobého multimetodického výzkumu preferencí a jednání upírají svůj zájem na sociální normy spojené s bydlením a analyzují jejich vliv na chování aktérů na trhu bydlení.
Facebook
Twitter