Seminář Ústavu termomechaniky

je organizován Ústavem termomechaniky AV ČR, v. v. i.
každou první středu v měsíci od 10:00
v konferenčním sálu B v hlavní budově Ústavu termomechaniky AV ČR, v.v.i., (kontaktní informace zde)
 



 

Program semináře: 2016 | 2015 | 2014

 Příští přednáška

středa, 2. března 2016, od 13:30
 

Létání živých tvorů (ptáci, hmyz, člověk?)
 

Ing. Rudolf Dvořák, DrSc.

Ústav termomechaniky, AV ČR, v.v.i.

 

Osnova přednášky:
Létat znamená vytvořit sílu, která vyrovná sílu tíže (vztlak), a sílu, která uvede toto těleso do pohybu atmosférou a udělí mu potřebnou rychlost (tah). Aby mohl vzniknout vztlak na tělese s pevnými křídly (např. letadle) musí být těleso uvedeno do pohybu vůči okolnímu prostředí nějakou vnější silou,pohonnou jednotkou, která vytvoří potřebný tah. Letci ze živočišné říše jsou odkázáni jen sami na sebe. Aby mohli létat, musí mít pohyblivá křídla, která kromě toho, že vytvářejí potřebný vztlak, vytvářejí i tah, a dostatečný svalový výkon.

Aby vznikl vztlak (síla, která při letu směřuje od Země) musí křídlo udělit tekutině hybnost směřující dolů (tj. k Zemi). Podle principu akce a reakce je pak vztlak reakcí tekutiny na tuto sílu a směřuje nahoru (tj. od Země). Podobně je tomu u jakéhokoli pohybu živočichů v tekutinách (např.ve vodě). Docílit toho lze různými způsoby, např. odkloněním proudu obtékaným profilem, nebo tím, že pohyblivým křídlem (stejně tak i pádlem) vytvoříme vírovou dvojici, která udělí tekutině hybnost směřující dolů pod letící objekt. V přednášce je tento mechanizmus popsán jak pro ptačí křídla (mávající křídla), tak pro křídla hmyzu (kmitající křídla).

Popsána bude i stavba křídel ptáků a hmyzu a různé jejich úpravy používané pro okamžité zvýšení vztlaku, nebo zvládnutí různých letových situací (např. let na místě, start nebo přistání, únik před predátorem, let mezi překážkami, aj.).



Footer menu

© 2008 – 2015 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS