Wayback Machine
«JAN MAR APR »
Previous capture 5 Next capture
«2015 2016 2021 »
189 captures
1 May 10 - 3 Jan 25
Close Help

Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Akademie věd zahájila cyklus slavnostních přednášek

news2016 news2016 news2016 news2016 news2016 news2016 news2016 news2016 
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

 

Akademie věd ČR zahájila cyklus slavnostních přednášek

18.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/20160217-01.jpg

Na pražském Žofíně proběhla 17. února první slavnostní přednáška z nového cyklu „AV ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu“. Přední český historik prof. František Šmahel promluvil na téma „Ve znamení císaře Karla IV. a mistra Jana Husa“. Slavnostní akce, na jejíž kompletní záznam se můžete podívat na webu České televize, se zúčastnila řada významných hostů včetně předsedy Senátu PČR Milana Štěcha. „Akademie věd zahajuje cyklus slavnostních přednášek, v nichž se významné osobnosti české vědy budou vyjadřovat k aktuálním tématům a problémům společnosti,“ vysvětlil pozadí akce předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.

více zde

Manželství prodlužuje život, přináší ale nadváhu

4.3.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160304-manzelstvi-sociologicky-ustav.jpg

Z výzkumu Sociologického ústavu AV ČR zaměřeného na vztahy mezi rodinou a zdravím vyplynulo, že ženatí muži a vdané ženy jsou zdravější, spokojenější a žijí déle. Muži přitom až o devět let, ženy o osm. Lidé žijící v manželství také méně často trpí depresemi a psychickými problémy a méně často podléhají závislosti na alkoholu a drogách. Pokud vdané ženy a ženatí muži onemocní, mají vyšší pravděpodobnost přežití a uzdravení. Jediná oblast, v níž prokazují horší výsledky než lidé svobodní, rozvedení či ovdovělí, je nadváha. „Zajímavé je, že tyto rozdíly se v čase mění,“ říká vedoucí výzkumu, Dana Hamplová ze Sociologického ústavu AV ČR.

více zde

Český Humboldtův klub oslavil 25 let

3.3.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160303/160303-01.jpg

Před 25 lety byl v České republice založen Humboldtův klub, který sdružuje bývalé i současné stipendisty Nadace Alexandra von Humboldta a nositele cen této nadace, kteří patří k vědecké elitě země. Posláním klubu je rozvíjení vědeckých a kulturních aktivit v ČR, podpora mezinárodní spolupráce a výměna se zaměřením na rozvoj česko-německých vztahů a kontaktů mezi vědeckými a kulturními institucemi obou zemí. Ve středu 2. března se uskutečnilo slavnostní setkání v budově Velvyslanectví SRN v Praze za přítomnosti německého velvyslance v ČR Dr. Arndta Freiherra Freytaga von Loringhovena a prezidenta Humboldtovy nadace prof. Helmuta Schwarze.

více zde

Spolupráce AV ČR a svobodného státu Sasko

4.3.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160304-01.jpg

Ve středu 2. března se v budově Akademie věd ČR setkali zástupci saského ministerstva pro vědu a umění v čele s ministryní pro vědu a umění Saska Dr. Evou-Marií Stangeovou s místopředsedou Akademie věd ČR dr. Pavlem Baranem. Ten nejprve saským hostům stručně představil základní strukturu AV ČR a přiblížil její postavení v oblasti vědy a výzkumu v rámci České republiky. Stejně tak hosté informovali o vědní situaci ve svobodném státě Sasko. Zaměřili se přitom zejména na vztah univerzitního a neuniverzitního výzkumu, na roli aplikací nebo na podporu doktorandů a mladých perspektivních vědeckých pracovníků.

více zde

Začíná 6. ročník mezinárodní soutěže popularizace vědy FameLab

2.3.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160302-famelab2016.jpg

Do 6. ročníku v České republice vstupuje mezinárodní soutěž FameLab, založená v Anglii v roce 2004. Soutěže se doposud zúčastnilo více než pět tisíc mladých vědců z 21 různých zemí. V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše. V unikátní soutěži musí každý soutěžící v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné (chyby vedou k diskvalifikaci) a přitom srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. První oblastní kolo v Praze se uskuteční již tuto sobotu.

více zde

Vědci z Biologického centra AV ČR objevili pět nových virů

22.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160222-bc-pet-novych-viru.jpg

Virologové z Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR popsali během loňského roku pět nových virů. K jejich hledání používají českobudějovičtí biologové i nejmodernější sekvenování nové generace (NGS). „Vlastně nejprve rozstříháte Shakespearův román, do toho několik dalších knih, přimícháte stejně rozstříhané kratší povídky, okořeníte krátkými vtipy, vše důkladně promícháte a pak se snažíte všechno zase správně poskládat. Sestavení kompletní dědičné informace virů, která se podobá těm rozstříhaným povídkám, tak může připomínat ono pověstné hledání jehly v kupce sena,“ popisuje Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D.

více zde

Úspěchy AV ČR v Ceně Wernera von Siemense

22.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160222-cena-siemens.jpg

Tradiční vědecká ocenění, která se letos udělovala už poosmnácté, si počátkem února odnesli i tři zástupci Akademie věd ČR, a to za úspěšné vedení absolventských prací. Největšího úspěchu dosáhla Akademie věd ČR v kategorii Nejlepší disertační práce. Nositel Akademické prémie prof. Ing. Michal Hocek, CSc., DSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR byl oceněn za vedení vůbec nejlepší disertační práce s názvem Nové funkcionalizované nukleové kyseliny pro aplikaci v chemické biologii autora Pavla Kielkowského, která řeší vysoce aktuální problematiku důležitou pro poznání chemie nukleových kyselin.

více zde

Pamětní medaili Jana Patočky obdržel profesor Friedrich Stadler

19.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160219-stadler.jpg

V rámci Brněnských dnů Ernsta Macha 2016 předal předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš pamětní medaili Jana Patočky prof. Friedrichu Stadlerovi z Univerzity ve Vídni, který se dlouhodobě věnuje bádání v oblasti historie a významu tzv. Vídeňského kroužku (včetně jeho předchůdců, zejména Ernsta Macha) jako filozofické a metodologické iniciativy, jež silně zasáhla směřování mnoha intelektuálních směrů ve 20. století. V rámci dnešní slavnostní konference promluvili významní představitelé a vědci, kteří společně s dalšími účastníky uctili památku Ernsta Macha nejen vzpomínkovým aktem, ale také návštěvou jeho rodného domu v Chrlicích.

více zde

Vědci AV ČR poprvé prokázali úlohu střevních bakterií v kontrole růstu

19.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160219-schwarzer-science-2016.jpg

Pracovníci Gnotobiologické laboratoře Mikrobiologického ústavu AV ČR v Novém Hrádku ve spolupráci s francouzskými kolegy prokázali, že střevní bakterie jsou nezbytné pro správný růst po narození a přispívají k určení velikosti dospělých jedinců. Tuto spojitost potvrdili díky využití bezmikrobního myšího modelu. „Otevírají se potenciální možnosti využití vybraných bakterií, které mají schopnost podporovat postnatální růst, ke zmírnění škodlivých účinků chronické podvýživy na růst dětí,“ říká Mgr. Martin Schwarzer, Ph.D., z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Výsledky publikoval prestižní časopis Science.

více zde

Unikátní fotografie přírodních katastrof nově dostupné on-line

15.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160215-obr.jpg

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR postupně digitalizuje unikátní archiv více než 40 000 fotografií, negativů a diapozitivů sesuvů, skalních zřícení, přívalových proudů či nestabilních břehů vodních nádrží a staveb. Snímky geologických katastrof a dalších přírodních procesů v Čechách i zahraničí pocházejí z archivu zakladatele československé inženýrské geologie profesora Quida Záruby a jeho následovníků, který vznikal téměř sto let. „V současné době je již 6500 fotografií k dispozici on-line na webových stránkách ústavu,“ uvedl vedoucí Oddělení inženýrské geologie ÚSMH Mgr. Jan Blahůt, Ph.D.

více zde

Revoluce v astrofyzice – vědci objevili gravitační vlny

12.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160212-gravitacni-vlny.jpg

Vědcům se poprvé podařilo přímo detekovat gravitační vlny. Podle odborníků je to začátek zcela nové éry zkoumání vesmíru. Existenci gravitačních vln předpověděl téměř před sto lety v rámci své všeobecné teorie relativity Albert Einstein. Gravitace se šíří ve vlnách jako například světlo, místo radiace se ale šíří chvěním prostoru. Nepřímý důkaz o existenci gravitačních vln získali vědci v 70. letech minulého století na základě výpočtů, které byly oceněny Nobelovou cenou. Včerejší oznámení ale podává první přímý důkaz. O komentář objevu jsme požádali prof. Jiřího Chýlu z Fyzikálního ústavu AV ČR.

více zde

V Ústavu pro českou literaturu AV ČR vychází nový titul Kritické hybridní edice

12.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160211-bezruc.jpg

V unikátní edici vychází publikace Slezské písně Petra Bezruče. Dílo spojuje knižní čtenářské vydání a elektronickou vědeckou edici na DVD. „Edice Slezských písní představuje problém již co do rozsahu zpracovávaného materiálu. Každá z necelé stovky básní má svoji složitou textovou historii, většina se dochovala hned v několika desítkách verzí – rukopisných, v opisech, v časopiseckých otiscích a mnoha knižních vydáních. Naše edice mj. přináší zcela jedinečný soubor autorových rukopisů, který dosud nebyl v takovém rozsahu shromážděn,“ vysvětluje editor publikace Mgr. Jiří Flaišman, Ph.D., z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

více zde

Kometa viditelná téměř pouhým okem

12.2.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160212-cam-leden-2016.jpg

Česká astrofotografie měsíce

 

Kometa s označením C/2013 US10 byla objevena 31. října 2013 v rámci programu Catalina Sky Survey. Krátce po objevu nebyla ještě rozpoznána kometární charakteristika tělesa a bylo mu přiděleno planetkové označení 2013 US10. Až pozdější pozorování odhalila, že se jedná o kometu. Ta od objevu stále zjasňovala, až se na počátku roku 2016 dostala téměř k hranici viditelnosti pouhým okem. Navíc se pyšnila dvěma ohony. Kometa Catalina nepatří mezi potenciálně nebezpečné objekty a vzhledem k její dráze se s ní už dokonce asi nikdy nepotkáme.

více zde

Více aktualit...

Loading...