Tajemství říjnového lesa

podzimní listy buku se zelenými skvrnami - následek činnosti hmyzích larevRostlina pro říjen 2010

Do této rubriky píšeme příběhy z našich laboratoří. Tentokrát uděláme výjimku. Chceme vám dokázat, že pozoruhodná setkání s rostlinnou biologií můžete zažít i vy. Třeba právě teď – stačí se projít lesem.

Na obrázku jsou listy buku. Dávno už zhnědly a spadly na zem, ovšem zůstaly na nich nápadné zelené skvrny. Jak je to možné? Odpověď souvisí s klikatými chodbičkami, které jsou na zeleném pozadí dobře vidět.

„Bydlí“ v nich larvy hmyzu, což je běžný jev u mnoha druhů rostlin. Larvy se živí pletivy uvnitř listu, ale nespoléhají jen na sílu čelistí. Často totiž šíří do svého okolí rostlinné hormony cytokininy. Jde o velice rafinovaný trik.

Cytokininy ovlivňují různé biologické pochody v rostlině. A čím jsou užitečné pro hmyz? Za prvé zpomalují stárnutí listů. Blízko chodbiček je těchto hormonů opravdu hodně. Proto tam zůstávají buňky na podzim déle zelené. Larva tak prodlužuje život svému zdroji potravy.

Za druhé, cytokininy řídí tok živin v rostlině. Do míst s vysokým obsahem cytokininů proudí cukry a další organické látky. Larva toho zneužívá a s pomocí hormonů si organizuje donášku jídla až do bytu.

Dlouho nebylo jasné, jaký je původ „hmyzích“ cytokininů. Francouzští vědci letos ukázali, že u motýlka klíněnky jabloňové je nevyrábějí samy housenky, ale baktérie žijící v jejich těle. Zda se totéž odehrává v listech buku, to biologové zatím nevědí. Je však možné, že náš dnešní příběh má tři aktéry: strom, živočicha a baktérii.

Text a foto Jan Kolář
 


Další rostlinné zvláštnosti, které můžete potkat v přírodě nebo na vlastní zahradě, najdete v naší fotogalerii na Facebooku.