official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Odborná veřejnost nesouhlasí se záměrem zrušení přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Varujeme před neuváženým postupem při územní ochraně vysoce cenné přírodní oblasti
Ministerstvo životního prostředí oznámilo zrušení největší přírodní rezervace v České republice, PR Údolí Oslavy a Chvojnice v kaňonech stejnojmenných řek na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Na necelé třetině jejího území mají vzniknout dvě národní přírodní rezervace. Proti záměru protestují přírodovědci nejrůznějších oborů, svůj nesouhlas vyjádřilo i několik odborných společností.
„Hlavním problémem je, že rezervaci se po desetiletí nedostávalo potřebné péče. Velká část cenných lesostepí a stepí zarostla lesem. Na mnohá místa zase byly vysazovány jehličnaté monokultury.“ říká prof. David Storch, předseda České společnosti pro ekologii, která se záměrem Ministerstva nesouhlasí. Řešením je podle něj náprava situace, nikoli zmenšení chráněného území. „Chráněná území musejí být co největší, aby v nich ohrožené organizmy měly šanci přežít.“

Foto výše: Václav Křivan
Larvy tohoto krásného brouka tesaříka se živí trouchnivým dřevem. Ani jemu ale rozpínání lesa nesvědčí. Potřebuje prosluněné, květnaté stráně, kde dospělci sedají na květech. Většina takových strání ale zarostla, takže brouk nejspíš už vyhynul v Čechách a dnes přežívá jen na pár místech jižní Moravy, kde byl v minulém století velmi hojný. 

 


Foto: Jan Roleček
Novogotický altán postavený na vyhlídce nad údolím řeky Oslavy r. 1830 zarostl lesem tak, že z vyhlídky není skoro nic vidět.

 

Vytýčení nových rezervací ale dle řady odborníků nebere ohled na rozšíření mnoha ohrožených i zákonem chráněných organizmů, které mají rezervace chránit. Ministerstvo podle nich ignorovalo dostupné informace i odborné názory znalců území. „Jedním z hlavních cílů připravované rezervace má být péče o chráněného a kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového, jenomže plocha, na které jasoni žijí, v rezervaci vůbec nebude!“ říká entomolog a ochránce přírody Ing. Václav Křivan z ČSOP Chaloupky, který státní ochranu přírody na problém opakovaně upozorňoval. Podobně mají zmenšené rezervace chránit řeřišničník skalní. „Místo nejbohatšího výskytu této silně ohrožené rostliny se ale do nových rezervací také nedostalo.“ upozorňuje botanička RNDr. Ester Ekrtová.
 


Foto: Martin Hrouzek
Motýl, který dokáže žít od nížin po horní hranici lesa. Přesto z většiny našeho území vymizel. Housenka totiž potřebuje osluněné dymnivky. Ty ale rostou hlavně v lese, takže motýl přežívá na pasekách nebo v lesních lemech. V hospodářských lesích bývají paseky příliš daleko od sebe, v rezervacích zase nebývají žádné. V PR Údolí Oslavy a Chvojnice motýl přežil jen v pruhu lesa pod dráty vysokého napětí. Stromy totiž nesmí zasahovat do drátů, takže jsou pravidelně káceny. Tato plocha se ale má po plánovaném zmenšení ocitnout mimo rezervace. Přitom ochrana tohoto motýla má být jedním z hlavních cílů jedné z plánovaných rezervací.

 

Přírodovědci nesouhlasí ani s plánovanými způsoby péče. „Říční kaňony bývají díky přirozené pestrosti stanovišť centry přírodní rozmanitosti. Srovnání leteckých snímků z 50. let a ze současnosti ale ukazuje, že krajina v těchto územích velmi rychle zarůstá. Unikátní stepi a lesostepi plné ohrožených druhů zarůstají hustým lesem, který je biologicky podstatně chudší.“ vysvětluje prof. Karel Prach z České botanické společnosti, která se rovněž vyjádřila proti realizaci záměru.
 


Foto: Václav Křivan
Larva tohoto až 2,5 cm velkého brouka se vyvíjí v tvrdém, mrtvém a osluněném dřevě velmi starých dubů. Takové rostly v řídkých pastevních lesích, které dnes bez pastvy zarůstají a staré duby v nich hynou. Ve většině rezervací, kde krasec dubový dosud přežívá, chybí potřebná péče, takže v nich prakticky nemá šanci přežít.
 

Většina lesů v nových rezervacích má být ponechána samovolnému vývoji. Ten vede k hustému lesu. Mohlo by se zdát, že přísnější režim zlepší ochranu území. S tím ale nesouhlasí docent Jan Farkač z České společnosti entomologické. „Jeden z našich nejkrásnějších a nejohroženějších brouků, zákonem chráněný krasec dubový potřebuje k životu staré, osluněné duby.“ říká. „Ale staré duby v hustém lese nejsou osluněné, v konkurenci mladších stromů navíc rychle hynou.“ Na špatně nastavený režim podle něj doplatí také mezinárodně chránění brouci tesařík obrovský a páchník hnědý. Rozloha ploch, na kterých má být v rezervaci o staré duby pečováno, je podle něj zcela nedostatečná.
 


Foto: Václav Křivan
Skalní lesostep pod Ketkovským hradem je stále ještě velmi cenná. Množství keřů a stromů v záběru ale jasně ukazuje, že zarůstá. Během pár let dokáží stromy a keře zastínit i takováto místa. Podobná stanoviště zde v nedávné minulosti zaujímala podstatně větší rozlohy než dnes.

 

„Zarůstání otevřených lesů a bezlesí je významnou příčinou ochuzování naší přírody“ upozorňuje Lukáš Čížek, jeden z autorů článku, který problém rozebírá v dubnovém čísle časopisu Vesmír. „Je nezbytné lesy prosvětlit, pást v nich. A vůbec pečovat o rezervace tak, aby to vyhovovalo ohroženým organizmům, které v nich žijí. Zní to jako samozřejmost, ale velmi často se to neděje,“ upozorňuje Čížek.
 

BC_prirodni_rezervace_06.jpg
Foto: Václav Křivan
Tento mezinárodně chráněný brouk také potřebuje staré duby. O ty ale ve většině rezervací není náležitě pečováno. Přerůstají je mladší stromy a duboví staříci umírají. Ochrana přírody tak odpovědnost za přežití tohoto druhu u nás přehazuje na bedra správců obor, zámeckých parků a rybničních hrází.

Místo potřebné péče chce ale ochrana přírody vytvořit uniformní území převážně s lesy ponechanými samovolnému vývoji. Zároveň se dobrovolně vzdává možnosti ovlivňovat podobu podstatné části jednoho z nejvýznamnějších kaňonů u nás tím, že přírodní rezervaci o rozloze 2310 ha chce nahradit dvěma malými národními přírodními rezervacemi (celkem asi 757 ha). Tyto snahy odrážejí nepochopení příčin ochuzování naší přírody. Z pohledu ochrany přírodní rozmanitosti jsou záměrem nesmyslným a nebezpečným. Jeho hlavním výsledkem bude zánik mnoha populací ohrožených, reliktních a navíc často zákonem chráněných druhů rostlin a živočichů.

 

BC_prirodni_rezervace_07.jpg
Foto: Libor Ekrt
Květnatá stráň na svahu Plánic je jedním z center diverzity rostlin a výskytu vzácných a chráněných druhů. Pestrá rostlinná společenstva zarůstají postupně stromy a keři.

 

Kontakty:
Prof. David Storch, Ph.D., Předseda České společnosti pro ekologii, ředitel Centra teoretických studií Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR,
e-mail: storch@cts.cuni.cz; tel. 603469579
Prof. RNDr. Karel Prach, CSc. předseda České botanické společnosti, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity.
e-mail: prach@prf.jcu.cz, tel.: 389032220
Doc. PaedDr. Jan Farkač, CSc., vědecký tajemník České společnosti entomologické; Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze
farkac@fld.czu.cz, +420723104808
 
Mgr. Lukáš Čížek, Ph.D., Oddělení ekologie a ochrany přírody, Entomologický ústav BC AV ČR, ochrana biodiverzity a péče o chráněná území,
e-mail: cizek@entu.cas.cz, tel: +420 608 562 628
Ing. Václav Křivan, ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice, entomologie a ochrana přírody, místní znalec.
e-mail: vaclav.krivan@chaloupky.cz, tel: 721321281
RNDr. Libor Ekrt, Ph.D., Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta JU v Českých Budějovicích, botanika vyšších rostlin, vegetační mapování, monitoring a management chráněných území, editor botanického inventarizačního průzkumu Údolí Oslavy a Chvojnice, místní znalec
e-mail: libor.ekrt@gmail.com, tel: +420 605 384 356
Mgr. Jan Roleček, Ph.D., Oddělení vegetační ekologie, Botanický ústav AV ČR, botanik, spoluautor botanického inventarizačního průzkumu PR Údolí Oslavy a Chvojnice, místní znalec
e-mail: honza.rolecek@centrum.cz, tel: +420 608 972 107
 
Podklady:

Článek Příliš divoká Oslava v časopise Vesmír (http://casopis.vesmir.cz/):
Oznámení návrhu na nové vyhlášení Národní přírodní rezervace Divoká Oslava a oznámení o možnosti seznámit se s novým návrhem plánu péče o ni vlastníkům pozemků (MŽP, ze dne 11. prosince 2014, č.j. 79170/ENV/13) http://portal.gov.cz/portal/publikujici/9gsaax4/informace/16172_doc.pdf
Oznámení návrhu na nové vyhlášení Národní přírodní rezervace Soutok Oslavy a Chvojnice a oznámení o možnosti seznámit se s novým návrhem plánu péče o ni vlastníkům pozemků (MŽP, ze dne 17. prosince 2014, č.j. 72293/ENV/14) https://portal.gov.cz/portal/publikujici/9gsaax4/informace/16170_doc.pdf
Vyjádření České společnosti pro ekologii k záměru zrušení přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice a péči o nástupnické rezervace http://www.cspe.cz/sites/default/files/downloads/news/vyjadrenicspe-oslava-final.pdf
Vyjádření České botanické společnosti k záměru zrušení přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice a péči o nástupnické rezervace http://www.natur.cuni.cz/CBS/uploads/Main/oslava_chvojnice.pdf
Vyjádření České společnosti entomologické k záměru změny statutu a výměry přírodní rezervace „Údolí Oslavy a Chvojnice“: http://www.entospol.cz/sites/default/files/Vyj%C3%A1d%C5%99en%C3%AD_%C4%8CSE_Oslava%20%26%20Chvojnice.pdf

 

 

7 Apr 2016