Previous Next
V. kongres světové literárněvědné bohemistiky (III) Ve dnech 29. 6. – 4. 7. 2015 se v Praze konal pátý ročník celosvětového...
V. kongres světové literárněvědné bohemistiky (II) Ve dnech 29. 6. – 4. 7. 2015 se v Praze konal pátý ročník celosvětového...
V. kongres světové literárněvědné bohemistiky (I) Ve dnech 29. 6. – 4. 7. 2015 se v Praze konal pátý ročník celosvětového...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Nakladatelství  Akropolis vydalo knihu Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu, již lez vnímant jako teoretický pandán k dvousvazkovým Dějinám československého komiksu 20. století. 

V edici Prameny k dějinám českého literárního dějepisectví vydalo nakladatelství Academia edici Arnošt Vilém Kraus (1859–1943) a počátky české germanobohemistiky, kterou připravil a úvodní studií opatřil Václav Petrbok. 

21. a 22. dubna 2016 se uskuteční další ročník Studentské literárněvědná konference - tentokrát na téma „Mezigenerační vztahy v literatuře“. Jednání budou tentokrát probíhat v zasedací místnosti Sdružení moravských pracovišť AV ČR, Čechyňská 19, Brno.

Edice E nově přináší všech 39 svazků Spisů Jana Nerudy ve formátu pdf.

V nakladatelství Academia vyšel druhý svazek řady Theatrum neolatinum Nejmírnější Pallas – Hry určené gramatikálním třídám jezuitských gymnázií, který edičně připravila Magdaléna Jacková.

Do 29. dubna lze podávat přihlášky do doktorského studia v oboru Dějiny novější české literatury, který vypisuje Ústav bohemistiky FF JCU a realizuje ho ve spolupráci s ÚČL AV ČR.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2