Search



Ročenka AV ČR 2014

Academic bulletin / Živa

abicko- ziva

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Výstava Smysl pro umění láká na Kupku, Hynaise či Ladu

Nově otevřená výstava v rámci oslav 125. výročí AV ČR Smysl pro umění představí návštěvníkům díla členů České akademie věd a umění, která sdružovala od svého založení v roce 1890 až do roku 1952 kromě vědců také výtvarné umělce, literáty a hudebníky. „I když v dnešní Akademii věd již není spojena oblast vědy a umění, stále zde pokračuje umělecký výzkum. Umění podporujeme řadou výstav, jejich vernisáže se v našem sídle celoročně střídají. A tak mohu říci, že v naší instituci je smysl pro umění stále přítomen,“ uvedl na slavnostní vernisáži 22. října v Salmovském paláci v Praze předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

 
 

Zástupci ČAVU oceňovali každoroční prémií nejvýznamnější umělecké výkony tehdejší doby. Mezi oceněné výtvarníky patřili třeba Vojtěch Hynais, Mikoláš Aleš či František Kupka. „Podpora současného umění se dnes odehrává spíše formou cen a stipendií pro začínající a mladé umělce. Ceny udělované v letech 1891–1951 Českou akademií věd a umění znamenaly něco jiného. Přicházely jako vyjádření společenského uznání umělcům známým a zavedeným, zpočátku za dílo vzniklé v posledním roce a později stále častěji jako uznání za dosavadní nebo celoživotní dílo. Nositeli těchto cen se mohli stát pouze členové IV. třídy České akademie nebo tvůrci, které tito členové navrhli,“ přibližuje historii cen autorka výstavy a členka Akademické rady AV ČR PhDr. Taťána Petrasová, CSc., z Ústavu dějin umění AV ČR.

 

Otcem myšlenky založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, později jen České akademie věd a umění (ČAVU), se stal architekt, poslanec a mecenáš Josef Hlávka (1831–1908). Ten byl také v tajné volbě zvolen prvním předsedou této instituce a současně se stal i předsedou IV., umělecké třídy akademie. První tři třídy se věnovaly vědám – filozoficko-právním, matematicko-přírodovědným a jazykovědně-literárním. Čtvrtou třídu tvořily tři odbory: literární, hudební a pro výtvarné umění. Právě ty od svého založení v roce 1890 až do roku 1952 oceňovaly každoroční prémií nejvýznamnější umělecké výkony.

 

Výstava Smysl pro umění se zaměřuje především na díla výtvarná, ale pro naznačení dobového uměleckého kontextu připomíná výběrem také oceněná díla hudební a literární: nahrávky vítězných skladeb mj. Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka i texty básnické, prozaické a dramatické jako Horův Jan Houslista, Jiráskův F.L. Věk, Havlíčkův Neviditelný nebo Vrchlického Hyppodamie, základní kameny české kultury. Zároveň představuje také filmové a zvukové dokumenty, které Česká akademie pro uchování kulturní paměti pořídila. Diváci výstavy si mohou poslechnout záznamy hlasů Jiřího Karáska ze Lvovic, Růženy Jesenské, Viktora Dyka nebo Jaroslava Hilberta, pořízené akademií v roce 1929 nebo zhlédnout unikátní filmové záběry členů Akademie – hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera a Vítězslava Nováka, spisovatelů F. X. Svobody, F. S. Procházky, Rudolfa Medka, Boženy Vikové-Kunětické a Gabriely Preissové, natočené pro Českou Akademii věd a umění na počátku 30. let 20. století.

 

Zánik cen a podpor České akademie věd a umění v roce 1952 souvisel s reorganizací akademie za předsednictví historika, muzikologa a politika Zdeňka Nejedlého (1878–1962). Zrušení IV. třídy bylo logickým důsledkem komunistické politiky Československa i představ Zdeňka Nejedlého, které se formovaly na základě jeho předválečných názorů o principu lidovosti.

Výstava je přístupná veřejnosti denně mimo pondělí od 10 do 18 hod. v Salmovském paláci (Hradčanské nám. 2, Praha 1), a to až do 10. ledna 2016.

K výstavě jsou připraveny i zajímavé doprovodné programy.

 

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

 

23 Oct 2015