Pracovní skupina Dějiny komunistické strany

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pracovní skupina Dějiny komunistické strany »

Hlavním cílem činnosti pracovní skupiny bude prohloubení a rozšíření výzkumu dějin Komunistické strany Československa (a její dceřiné slovenské organizace) a komunismu jako ideologie. Výzkum se soustředí na komunismus jako politické a sociální hnutí v období etablování KSČ na domácí politické scéně a v mezinárodním komunistickém hnutí a na roli KSČ v období instalace lidových demokracií po roce 1945. V období 1948–1989 se výzkum zaměří především na strukturní vztahy mezi KSČ a společností, státem a režimem. Pozornost bude věnována též společenské pozici komunismu v období po roce 1989. Výzkum dějin komunistické strany bude prováděn ve spolupráci s dalšími domácími a zahraničními specialisty.

Výstupy, informace o činnosti pracovní skupiny a otevření diskusního fóra k problematice budou k dispozici odborníkům i zájemcům z okruhu širší veřejnosti též na webové stránce pracovní skupiny www.dejinyksc.usd.cas.cz

Výzkumný tým: Jiří Kocian, Jaroslav Pažout, Jiří Pernes, Jakub Rákosník


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Johanna Bockman: “1989 as a Thwarted Transition to Socialism: Mainstream Neoclassical Economists and their Socialist Programs”
Jan Drahokoupil: ”The ‘neoliberal’ strategy of economic transformation: Where did it come from and what were the alternatives?”
Konference 1989: Thinking Revolution in East-Central Europe

Oddělení pozdního socialismu a postsocialismu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Oddělení pro studium moderní české filozofie Filozofického ústavu AV ČR uspořádaly ve dnech 2. a 3. října 2014 mezinárodní vědeckou konferenci „1989: Thinking Revolution in East Central Europe“ .

více...