Tiskové zprávy

Laureát Nobelovy ceny Peter Higgs navštíví Prahu


plakat_erd_cz_print.jpg

Světoznámí fyzici vystoupí na konferenci ECNDT 2014

Ve dnech 6. – 10. října 2014 se v Kongresovém centru Praha uskuteční Evropská konference o nedestruktivním testování, „11th ECNDT 2014“, kterou pořádá Česká Společnost pro NDT ve spolupráci s Evropskou Federací NDT (EFNDT) a s Ústavem termomechaniky AV ČR, v. v. i.  »»» 

Dohoda o spolupráci mezi Polytechnickou univerzitou v Krakově a Ústavem termomechaniky AV ČR


Ve dnech 24. a 26. září 2013 byla uzavřena dohoda o vzájemné spolupráci mezi Polytechnickou univerzitou v Krakově a Ústavem termomechaniky AV ČR. Za Polytechnickou univerzitu v Krakově podepsal dohodu prorektor pro výuku a zahraniční spolupráci prof. Dariusz Bogdal. Za ÚT AV ČR dohodu podepsal ředitel Ing. Jiří Plešek, CSc.
 »»» 

Patronát nad regionální spoluprací AV ČR a Pardubického kraje převzal Ústav termomechaniky AV ČR


Akademická rada 9. května 2012 jmenovala koordinátorem regionální spolupráce mezi Pardubickým krajem a Akademií věd ČR prof. RNDr. Zbyňka Jaňoura, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR. Spolupráce s východočeským regionem trvá již dvacet let a od roku 2010 se stal jejím koordinačním pracovištěm Ústav termomechaniky AV ČR.  »»» 

Výběrové řízení na funkci ředitele Ústavu termomechaniky AVČR v. v. i.


Rada Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ředitelky pracoviště.  »»» 

Mladí „vědci“ představí své studentské práce na 2. konferenci Otevřené vědy II


Pozvanka-konference-Otevrena-veda-II 1.jpg

Pozvánka na 2. studentskou vědeckou konferenci
3. – 4. dubna 2012, Ballingův sál, Národní technická knihovna, Praha 6 – Dejvice

Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR pořádá 3. - 4.dubna 2012 v Národní technické knihovně v Praze přehlídku vědecko-výzkumných prací talentovaných středoškoláků.  »»» 

Zemřel Prof. Dr.-Ing. Jaroslav Štěpina, DrSc., Dr.h.c.


stepina-3.JPG

Dne 18. 2. 2012 zemřel ve věku 86 let po dlouhé a těžké nemoci Prof. Dr.-Ing. Jaroslav Štěpina, DrSc., Dr.h.c., který mezi léty 1954 a 1969 působil v Ústavu pro elektrotechniku ČSAV (od roku 2006 součástí Ústavu termomechaniky AV ČR, v.v.i.).

Profesor Štěpina byl světově uznávaným odborníkem v oboru elektrických strojů a je právem považován za „otce“ teorie prostorových fázorů využívané dodnes pro analytické vyšetřování a matematické modelování elektrických strojů. Hlavní část této teorie vypracoval již za svého působení v ČSAV.  »»» 

Bezlopatková odvalovací turbína – vynález vědců z Akademie věd


Precesní kapalinová turbína je novým patentovaným vynálezem Ústavu termomechaniky AV ČR. Představuje významné zdokonalení tzv. odvalovacího tekutinového stroje, který pracuje na novém hydrodynamickém principu, využívajícím spontánně generované cirkulace tekutiny ve vhodně tvarovaném kanálu. Na jeho vzniku se podíleli prof. František Maršík, DrSc., z Ústavu termomechaniky AV ČR, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a jejich slovenský kolega doc. Stanislav Hostina, Ph.D.  »»» 

Tři z Medailí Josefa Hlávky byly uděleny na návrh Akademie věd


DSC_0190.JPG

Na zámku v Lužanech u Přeštic se v úterý udělovaly Medaile Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který se osobně slavnostního předávání zúčastnil, byl mezi odměněnými také významný český filozof Milan Sobotka, bývalý vědecký pracovník Ústavu termomechaniky Československé akademie věd Cyril Höschl a manželé Třískovi, odborníci na kosmickou fyziku.  »»» 

Ústav termomechaniky AV ČR účastníkem putovní výstavy Akademie věd ČR „Věda na vaší straně“


plakat_vylep_A1.jpg

Ústav termomechaniky AV ČR je jedním z akademických ústavů, které byly osloveny a svou účastí se podílejí na realizaci putovní výstavy Akademie věd ČR „Věda na vaší straně“.
Ústav termomechaniky představí na velkoplošné fotografii o rozměru 2 x 2,5 m snímek zachycující transsonické obtékání turbínové lopatkové mříže. Systematický výzkumu v oblasti transsonického proudění (v oblasti rychlosti zvuku) se provádí v Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně již od roku 1959.  »»» 


Footer menu

© 2008 – 2015 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS