official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Nejvyšší kategorie Astronomické olympiády zná vítěze

Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě se ve dnech 16. až 18. března 2016 uskutečnilo první ze čtyř ústředních kol 13. ročníku Astronomické olympiády. Dvě desítky soutěžících se kvalifikovaly z více než 400 řešitelů z České republiky. Ve finále zvítězil Lukáš Supik z Gymnázia v Třinci. Osm nejlepších účastníků se utká o pět míst v reprezentaci na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice.

Výsledky astronomické olympiády byly vyhlášeny za přítomnosti děkana Slezské univerzity v Opavě prof. Zdeňka Stuchlíka a garanta Astronomické olympiády dr. Miroslava Randy. Finalisté obdrželi diplomy a drobné dárky; ti nejúspěšnější také věcné ceny. Na prvních třech místech se umístili Lukáš Supik (Gymnázium Třinec), Jindřich Jelínek (Gymnázium Olomouc-Hejčín), Pavel Kůs (Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice).
 
Z této nejvyšší kategorie AB se vybírají členové reprezentace České republiky na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA). Osm nejlepších finalistů poměří síly v dalších kvalifikačních testech během léta, kdy se rozhodne o pěti členech českého týmu, který se v prosinci 2016 vypraví do indického města Bhubaneswar. Český tým se účastní pravidelně od roku 2010 a dosud přivezl 12 medailí, z toho čtyři zlaté.
 
Astronomické úlohy řešili studenti ve čtyřech blocích. Teoretická část prověřila znalosti od uplatnění zákonů nebeské mechaniky u geostacionární družice nebo na cestě k Marsu až po souvislost temné hmoty a reliktních neutrin. Následovala simulace proměnné hvězdy a test znalostí oblohy a objektů. Praktickou orientaci na skutečné obloze prověřilo večerní pozorování poblíž obce Chvalíkovice. Následující den patřil zpracování astronomických dat.
 
V rámci doprovodného programu navštívili studenti Slezské zemské muzeum, povečeřeli v univerzitním Gastrocentru v areálu na Hradecké ulici a zúčastnili se exkurze do centra města, která byla spojená s prohlídkou unikátního městského modelu Sluneční soustavy.
 
Hlavním partnerem finále, nad kterým převzal záštitu prof. Zdeněk Stuchlík, je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity a Slezského zemského muzea a magistrátu města Opavy.
 
Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2015–2016  se koná její 13. ročník. V květnu následují ústřední kola zbývajících tří kategorií – CD, EF a GH; kategorie CD bude mít ústřední kolo opět na Slezské univerzitě v Opavě.
 
Více informací o Astronomické olympiádě a její historii naleznete na http://olympiada.astro.cz .

 

21 Mar 2016