Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Internetová aplikace Digitální fotoarchiv Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i. http://arbach.mua.cas.cz:8082/bachmsu byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Bach systems s. r. o. Olomouc v roce 2004. Ve stejném roce byly uživatelům jejím prostřednictvím zpřístupněny fotografie z fondu E. Beneš (viz níže). V roce 2005 byla aplikace rozšířena o možnost vyhledávat z více fondů a sbírek (konkrétně ve fotografiích z fondu J. Smutný). V roce 2006 byla zřízena její anglická mutace. Digitální fotoarchiv byl v roce 2009 rozšířen zejména o vybrané fondy a sbírky Archivu AV a nyní je nadále kontinuálně rozšiřován. Práce je významným popularizačním aktem, praktickou pomůckou pro badatele a důkazem pozorné péče, která je věnována svěřeným archiváliím, významné části našeho kulturního dědictví.

KONTAKTNÍ OSOBA:

Jan Bílek
tel.: 286 010 135 / 605 301 191
e-mail: bilek@mua.cas.cz

 

Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
www.mua.cas.cz

 

 

Digitalizované fotografie z Benešova archivu zpřístupněny na internetu

 

Na internetové stránce Masarykova ústavu Akademie věd ČR byla zpřístupněna pod názvem Digitální fotoarchiv on-line databáze obsahující přes 3000 digitálních kopií fotografií z Benešova archivního fondu. Práce je významným popularizačním aktem, praktickou pomůckou pro badatele a důkazem pozorné péče, která se věnuje svěřeným archiváliím, významné části našeho kulturního dědictví. Původních fotografií by se lidská ruka již neměla dotknout.

Snímky jsou na základě kombinovaného věcně-chronologického principu rozděleny do skupin. Fotografie zachycující mnoho témat spjatých s Eduardem Benešem byly do fondu začleňovány v několika etapách. První historicky vzniklá skupina dokumentuje činnost E. Beneše v souvislosti s výkonem funkce ministra zahraničí. Snímky mají převážně oficiální charakter, zachycují například jednání Pařížské mírové konference nebo různá setkání představitelů Malé dohody. Druhá skupina obrazové dokumentace vznikala za druhé světové války. Fotografie objemově představují třetinu všech snímků a zachycují exilový odboj a jeho snahu o obnovu národní samostatnosti a státnosti. Přibližují prezidenta při práci i v soukromí, činnost politické reprezentace, aktivity humanitárních organizací, výcvik a bojové akce československých a spojeneckých vojenských jednotek ap. Skupina je nejcennější složkou fotoarchivu, vizuálně přibližuje tragické a zároveň hrdinné období naší minulosti. Ve třetím, obsahově nehomogenním celku převládají fotografie ze života prezidenta po r. 1945. Nejméně je ve fondu zastoupeno období 1935–1938, snad mělo být pokryto hromadným nákupem, ke kterému již nedošlo.

Nejširší veřejnost může k seznámení s Benešovým fotoarchivem využít originální přístupovou cestu. Je jí internetová aplikace, opatřená nápovědou pro uživatele, obsáhlým úvodem a vyhledáváním podle osoby, místa a času s možností volby řazení. Aplikaci je možné vyzkoušet a používat po zadání adresy www.msu.cas.cz/bachmsu. Autoři Digitálního fotoarchivu Masarykova ústavu doufají, že jim veřejnost pomůže některé fotografie blíže určit. Pro náročné rešerše slouží interní databáze, která usnadňuje vyhledávání podle různých kritérií. Na žádost se z ní poskytují snímky v tiskové kvalitě.
 
Kontakt:
Jan Bílek
tel.: 286 010 135 / 605 301 191
e-mail: bilek@mua.cas.cz

Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
www.mua.cas.cz