Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinecatueb [dot] cas [dot] cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filovaatueb [dot] cas [dot] cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

7.4.2016

Zveme Vás do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se v rámci Dne fascinace rostlinami budeme účastnit se svým stánkem ve středu 18. května 2016 od 10 do 17 hodin akce představující rostliny a jejich výzkum...

5.4.2016

Srdečně Vás zveme na prohlídku našich laboratoří v Praza 6 - Lysolajích v rámci Jarních exkurzí do světa vědy. Akce se koná 9. června 2016, a to v čase 9-15 hodin pro školy a organizované skupiny a v čase 16-18 hodin pro indivduální zájemce. Prosíme všechny zájemce o registraci předem (nejpozději do 3. června 2016) na e-mailové adrese filova[at]ueb[dot]cas[dot]cz.

5.4.2016

Během festivalu Týden vědy a techniky AV ČR konaném 1.-15.11.2015 se pracovníci Ústavu experimentální botaniky, AV ČR, v.v.i. účastnili následujících akcí:

28.3.2016

Z Namibské poušti se přesuneme zpátky do České republiky. Podíváme se do západních Čech, do okolí Františkových Lázní, kde se rozléhá přírodní rezervace Soos, v níž nalezneme cenná rašeliniště a minerální slatiniště. Již samotný název tomu napovídá – slovo Soos označovalo v chebském německém nářečí „močál“.

25.2.2016

Tentokrát se přesuneme do Namibské pouště, na území států Namibie a Angola, kde panuje velmi drsné klima. V méně příznivých letech zde vůbec neprší a denní vedro dosahující až 50°C je vystřídáno chladnými nocemi s teplotou kolem 7°C... Tato nehostinná oblast je však domovem jedné pozoruhodné rostliny – welwitschie podivné (Welwitchia mirabilis). Své rodové jméno obdržela na počest svého objevitele, cestovatele a botanika Friedricha Welwitsche (1806–1872).

2.2.2016

Tentokrát se Rostlinou s příběhem stane bělokvětá rostlinka, kterou si spojujeme s příchodem jara. Řeč však nebude o bleduli, jejímž krásný  kobercům v Pekle jsme se věnovali předloni, ale o sněžence, celým odborným názvem sněženka podsněžník (Galanthus nivalis).

Syndikovat obsah