Z cyklu
Seminář Ústavu termomechaniky
Stochastická samoorganizace vnitřní struktury dopravních systémů
doc. Mgr. Milan Krbálek, Ph.D., FJFI ČVUT v Praze, Katedra matematiky
středa, 6. dubna 2016, od 10:00
Přednášková místnost B
Více
Teoretický a experimentální základní výzkum v oblasti dynamiky tekutin, zejména vnitřní aerodynamiky, přechodového a turbulentního smykového proudění, dále pak výpočetní dynamika tekutin (CFD) a některé aspekty vnější aerodynamiky a aerodynamiky životního prostředí, zejména studium procesů při atmosférickém proudění, procesů v atmosférické mezní vrstvě, disperzi v atmosféře a studium problémů životního prostředí a proudění větru.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku, Mezinárodní společnost pro aplikovanou matematiku a mechaniku (GAMM) a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 21.-23. října 2015 »»»
Anotace: Prezentace nejnovějších výsledků dlouhodobého projektu na téma proudění směsi plynu a kapaliny v porézním prostředí autorů D. Asendrych, P. Niegodajew, M. Marek, S. Drobniak, W. Elsner.
Anotace: Prezentace autorů Drozdz A., Elsner W. představí nové výsledky ve výzkumu vlivu gradient tlaku na turbulentní mezní vrstvu.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR, výběrové řízení na pozici doktorand nebo vědecký pracovník »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR, výběrové řízení na pozici doktorand nebo vědecký pracovník »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 22. - 24. října 2014 »»»
Trvalým trendem v oblasti vývoje energetických strojů (např. parní turbíny) je zvyšování její účinnosti. Vývoj extrémně dlouhých koncových lopatek vyžaduje aplikaci nejmodernějších postupů numerické simulace. Je nutné optimálně skloubit aerodynamický a mechanický návrh lopatky. Ke správnému řešení napomáhají vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i., kteří provádějí experimentální výzkum v Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně. »»»
Cílem této letní školy je představit ucelenou sérii přednášek týkajících se rozličných aspektů spojených s částicemi v proudících tekutinách. Důraz bude kladen na matematická, numerická a experimentální témata vycházející z industriálních, environmentálních a biomedicínských aplikací. Letní škola je připravena především pro postgraduální studenty, mladé vědce a další zainteresované specialisty. Kromě kursů letní školy bude program obsahovat i jednodenní workshop (ve středu 27. »»»
POZOR ZMĚNA DATA KONÁNÍ Česká společnost pro mechaniku, odborná skupina Mechanika tekutin, vás srdečně zve na přednášku na téma termodynamika uhelných elektráren. Přednášku o 2 částech prosloví prof. W. Elsner a prof. S. Drobniak z University Czestochowa. Podrobnosti naleznete v anglické verzi pozvánky.
Horké letní dny lákají ke koupání – v přírodě je však třeba počítat s nebezpečím vírů, které vznikající při pohybu vody. Víry jsou jedním z nejčastějich jevů na Zemi. Jak v rozhovoru s Janou Olivovou zdůrazňuje Ing. Rudolf Dvořák, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR, který se popisu vzniku vírů zabývá, vír nikdy nevznikne v tekutině, která je v klidu, nebo která proudí rovnoměrnou rychlostí. »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 23. - 25. října 2013 »»»
Anotace: OECD-NEA benchmark on MATiS-H experiment. Flow downstream of the mixing vanes in fuel rod bundles. Experimental and numerical investigation on heat transfer and fluid mechanics. Extended surfaces heat transfer optimization for High Temperature Gas Cooled Nuclear Reactors fuel rods.
Cílem konference je ukázat a prodiskutovat nejnovější výsledky řešení aktuálních problémů mechaniky tekutin řešených s podporou grantových agentur v ČR a zahraničí. Předpokládá se mezinárodní účast odborníků z ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol a dalších pracovišť. »»»
Dlouholeté studium proudění stlačitelných tekutin, včetně vírů, které vznikají při proudění ve strojích nebo při obtékání křídel, pomohlo Ing. Rudolfovi Dvořákovi, DrSc. pochopit mechanismus letu ptáků i hmyzu.
S dr. Rudolfem Dvořákem z Ústavu termomechaniky AV ČR si o výzkumu letu vážky povídá Jana Olivová. »»»
V zimním semestru školního roku 2012-2013 se uskuteční v Ústavu termomechaniky AVČR v. v. i. cyklus přednášek, které se vztahují k oborovému předmětu doktorského studia s názvem Vnitřní aerodynamika při vysokých rychlostech. »»»
Srdečně vás zveme na přednášku prof. Ing. Jozefa Jandačky, PhD. z Katedry energetickej techniky, Strojnické fakulty, Žilinské univerzity s názvem „Využívanie tepelných trubíc pri získavaní nízkopotenciálneho tepla zeme“. Přednáška se bude konat 9. října 2012 od 10:00 v Ústavu termomechaniky AV ČR, v zasedací místnosti A. »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 24. - 29. října 2012 »»»
Ptačí let člověka fascinoval i inspiroval v celé historii lidstva. Leonardo da Vinci byl první, kdo dokázal pochopit a popsat mechanismus pohybu ptačích křídel. Ale teprve naše vlastní zkušenost s létáním a stavbou letadel nám umožnily proniknout podrobněji do tajemství ptačího letu. Ing. Rudolf Dvořák, DrSc., odborník z oblasti aerodynamiky, z Ústavu termomechaniky AV ČR ukáže, jak ptáci svými pohyblivými křídly vytvářejí vztlak i tah, tj. sílu, která jim umožňuje překonat zemskou tíži a sílu, která je uvádí do pohybu. Přijďte se podívat na dokonalost stavby ptačích křídel, i schopnost ptáků optimalizovat způsob jejich letu podle jeho účelu. »»»
Cílem konference je ukázat a prodiskutovat nejnovější výsledky řešení aktuálních problémů mechaniky tekutin řešených s podporou grantových agentur v ČR a v zahraničí. Předpokládá se účast odborníků z ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol a dalších pracovišť. »»»
Matt Zeiger přednese přehledovou přednášku o typech a technologii výroby víceotvorových tlakových sond, jejich výběru pro různá použiti a o zpracování a redukci naměřených dat na směry a rychlosti. »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 19. - 21. října 2011 »»»
Ocenění za nejlepší prezentaci mladých autorů na konferenci PHYSMOD 2011 v Hamburgu převzala RNDr. Radka Kellnerová, PhD. za příspěvek „Proper orthogonal decomposition of velocity and vorticity field within the street canyon and wavelet analysis of the expansion coefficients“.
Měli jste jako malí rádi modely železnic? Pak by se vám určitě líbilo v Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně, kde vědci z Ústavu termomechaniky testují, jak funguje proudění vzduchu těsně nad zemským povrchem.
Ing. Rudolf Dvořák, DrSc., náš spolupracovník zabývající se aerodynamickým výzkumem v oblasti transonického a supersonického proudění, obdržel medaili Leonarda da Vinciho. Ocenění mu v dubnu 2011 udělila Asociace strojních inženýrů ČR jako uznání za jeho dlouholetou činnost v oboru technických věd při příležitosti 20. výročí založení asociace.
Turbulence will be introduced as the typical state of real flowing viscous fluids (historical overview). Attributes of turbulence will be presented (diffusivity, deterministic chaos, fractal structure…). A mathematical model will be introduced and its basic properties will be shown including the Kolmogorov theory. Then a few phenomenological aspects will demonstrate the typical features of the phenomenon (stability, complexity…).
Cílem konference je ukázat a prodiskutovat nejnovější výsledky řešení aktuálních problémů mechaniky tekutin, řešených s podporou grantových agentur v ČR a v zahraničí. Předpokládá se účast odborníků z ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol a dalších pracovišť. »»»
Praha – Jaderná elektrárna Temelín vyrábí nejvíce energie v Česku. Jen za minulý rok by byla schopná zásobovat proudem všechny jihočeské domácnosti na 11 let dopředu. Každému ze dvou reaktorů, které energii vyrábějí, slouží jedna obří parní turbína, na jejímž zdokonalení a lepším výkonu se podíleli vědci z Ústavu termomechaniky Akademie věd. A právě tam se rodí budoucnost těžkého strojírenství i nyní. »»»
Nejlepší příspěvky uveřejněné v časopise Engineering Mechanics v r. 2010 ocenila Inženýrská akademie ČR 1. místem pro Ing. Petru Pořízkovou, PhD. a kol. za práci „Numerical simulation of unsteady compressible low Mach number flow in a channel“ a 2. místem pro Ing. Luďka Peška, CSc. a kol. »»»
Aerohobby 2010/7
Článek je věnován syntéze matematického modelování (jmenovitě programy Xfoil a XFLR5), experimentu v aerodynamickém tunelu a ověření výsledku v letovém experimentu, s následnou aplikací na větroň VSO-10. Bylo studováno laminární i turbulentní odtržení a bylo dosaženo zlepšení vztlakových vlastností. Také byl prověřován jev hystereze vztlakové čáry.
Celý text
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. v Praze, Česká společnost pro mechaniku a České pilotní centrum ERCOFTAC pořádají ve dnech 20. - 22. října 2010 »»»
Dr. Hiromasa Nakayama pracuje jako výzkumník v Japonském úřadu pro jadernou energii v Ibaraki.
Anotace: There is a potential problem that hazardous and flammable materials are accidentally or intentionally released into the atmosphere, either within or close to populated urban areas. For the assessment of human health hazard from toxic substances, the existence of high concentration peaks in a plume should be considered. »»»
Systém, který může ušetřit miliony korun při odstávkách elektráren, vyvinuli výzkumníci z Ústavu termomechaniky Akademie věd v Praze. Jejich postup totiž umožňuje předem, ještě dříve, než se turbína vůbec zastaví a je prozkoumána, rozpoznat a určit, která její část bude potřebovat opravu.
All for Power, 4, 2010/2
Dokonalé aerodynamické řešení průtočné části – a to hlavně lopatkování - velkých parních turbín i proudových motorů znamená nejen zisk na účinnosti, což je zejména u velkých energetických zařízení velmi podstatné, ale i zvýšení provozní spolehlivosti a životnosti těchto částí.
V přednášce budou prezentovány výsledky matematického modelování proudění v okolí rotoru turbostroje. Autor je špičkový odborník v této oblasti s publikacemi v nejprestižnějších časopisech na toto téma, např. v Annual Review of Fluid Mechanics. »»»
V dokumentárním pořadu o vědě PORT, vysílaném na ČT2 ve středu 12. 5. 2010, byl představen výzkum Laboratoře aerodynamiky životního prostředí v Novém Kníně prováděný vědci z Laboratoře aerodynamiky prostředí Ústavu termomechaniky AV ČR. »»»
Cílem konference je ukázat a prodiskutovat nejnovější výsledky řešení aktuálních problémů mechaniky tekutin, řešených s podporou grantových agentur v ČR a v zahraničí. Předpokládá se účast odborníků z ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol a dalších pracovišť. »»»
Cílem kolokvia je setkání domácích i zahraničních odborníků v oboru mechanika tekutin, spojené s výměnou aktuálních informací o řešených úlohách a s neformálními diskusemi. Jednacími jazyky kolokvia jsou angličtina (přednostně) a čeština. »»»
Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš předal dne 9. června 2009 čestnou oborovou medaili Františka Křižíka za zásluhy v oblasti technických věd a za realizaci výsledků vědeckého výzkumu prof. Jaromírovi Příhodovi. »»»
AeroHobby, 2009/6
TST10M je jednomístný sportovní samostartující ultralehký větroň, na soutěžích zařazovaný do klubové třídy. Do dnešního dne bylo vyrobeno 31 kusů a létají prakticky po celém světě. Větroň je řešen jako středoplošník s křídlem půdorysu dvojitého lichoběžníku plochy 9,95 m2, vnější části křídla svým zúžením a vzepětím přecházejí do wingletů.
Celý text
Prof. Seifert je špičkovým odborníkem v oblasti aktivního řízení proudění. V rámci avizované přednášky prof. Seifert pohovoří o dvou nejnovějších výzkumných projektech zaměřených na řízení proudění, které jsou v současné době řešeny na universitě v Tel Avivu jeho výzkumnou skupinou. »»»
Cílem konference je ukázat a prodiskutovat nejnovější výsledky řešení aktuálních problémů mechaniky tekutin, řešených s podporou grantových agentur v ČR a v zahraničí. Předpokládá se účast odborníků z ústavů Akademie věd ČR, vysokých škol a dalších pracovišť. »»»
Kolokvium je setkáním domácích i zahraničních odborníků v oboru mechanika tekutin, spojené s výměnou aktuálních informací o řešených úlohách a s neformálními diskusemi. Jednacími jazyky kolokvia jsou čeština a angličtina. »»»
AeroHobby, 2008/5
Větroň ASW 15 je světově rozšířeným zástupcem druhé generace kompozitových konstrukcí, soutěžící dříve ve standardní, nyní v klubové třídě s koefi cientem. Výroba běžela v létech 1968 až 1976 a vzniklo 453 kusů. V České republice jsou k 1. listopadu 2008 podle Leteckého rejstříku ÚCL provozovány 4 kusy úvodního provedení ASW 15 s maximální vzletovou hmotností 318 kg a 16 kusů verze ASW 15B se vzletovou hmotností 408 kg. Z tohoto počtu je devět větroňů ve vlastnictví aeroklubů a jedenáct je soukromých. »»»