Vyhledávání



Věda pro vás Příprava nové strategie AV ČR Jarní exkurze do světa vědy 2016 Ročenka AV ČR 2014

Nejbližší akce

Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < květen > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Významní světoví vědci převzali medaile Akademie věd ČR

13.5.2016

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal v pátek 13. května dvěma významným světovým vědcům prestižní medaile AV ČR. Nejvyšším oceněním, medailí De scientia at humanitate optime meritis, byl vyznamenán prof. Dr. Rolf-Dieter Heuer, generální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v letech 2009–2015, významný vědec v oboru experimentální částicové fyziky. Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách obdržel prof. Dr. Jörg Neugebauer, ředitel Ústavu Maxe Plancka pro výzkum železa v Düsseldorfu (Max-Planck-Institut für Eisenforschung).

Přihlaste se do Ceny Wernera von Siemense

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160513-siemens.jpg

13.5.2016

Již podevatenácté budou oceněni diplomanti, doktorandi, vedoucí jejich prací a další nadějní vědci a vědecké týmy v rámci soutěže Cena Wernera von Siemense, kterou Siemens ČR pořádá spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR. V pěti kategoriích se i letos rozdají odměny v celkové hodnotě přes jeden milion korun. „Odborná úroveň oceněných prací je tradičně velmi vysoká, což vypovídá o tom, jak velký potenciál v mladých lidech je, pokud se ho podaří dobrým učitelům podchytit a rozvinout,“ říká Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens ČR.

Oslava 700. výročí narození zakladatele Univerzity Karlovy

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160513-UK-01.jpg

13.5.2016

U příležitosti 700. výročí narození Karla IV. se 12. května konalo slavnostní zasedání Univerzity Karlovy v Karolinu za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a dalších vrcholných představitelů českého státu i zahraničních univerzit a dalších institucí. Rektor UK prof. Tomáš Zima v souvislosti s osobností Karla IV. hovořil o základních hodnotách, jako je tradice, pokora, odpovědnost, pravda a odvaha, které univerzita i celá vzdělaná společnost má ctít i v moderní době. Slavností akce se zúčastnily rovněž špičky Akademie věd ČR v čele s předsedou prof. Jiřím Drahošem a všemi místopředsedy.

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš převzal Cenu Společnosti pro vědu a umění

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160511-senat-01.jpg

11.5.2016

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš převzal v Senátu ocenění Společnosti pro vědu a umění. Slavnostní předávání ocenění proběhlo pod patronací Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Již po patnácté byly v úterý 10. května v Hlavním sále Senátu předány ceny Společnosti pro vědu a umění, kterými jsou každoročně oceňováni reprezentanti různých uměleckých i vědních oborů. Letos byly oceněny tyto osobnosti: Adolf Born – výtvarník, prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. - fyzikální chemik, Juraj Herz – režisér, Vojtěch Jasný – režisér, prof. Mgr. Pavel Jungwirth, CSc., DSc. - fyzikální chemik, Jiří Kilián – choreograf, Jiří Nekvasil - divadelní režisér, Václav Postránecký – herec a doc. PhDr. Věra Ptáčková - historička scénografie.

Karel IV., země Koruny české a Evropa

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160511-01.jpg

11.5.2016

V pražském Karolinu byla slavnostně zahájena mezinárodní vědecká konference Karel IV., země Koruny české a Evropa. Konference probíhá ve spolupráci Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Zahájení za účasti rektora UK prof. Tomáše Zimy a místopředsedy AV ČR PhDr. Pavla Barana proběhlo v úterý 10. května ve Vlasteneckém sále. Konference připomíná výjimečnou osobnost krále a císaře Karla IV. Vladařské umění tohoto vzdělaného panovníka bude v rámci konference představeno z mnoha úhlů pohledu, přičemž velká pozornost bude věnována uměleckým počinům spojeným s jeho dvorem.

Polární záře nad Ivalem

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160510-cam-duben2016.jpg

10.5.2016

Česká astrofotografie měsíce

 

Polární záři můžeme pozorovat nejčastěji v oblastech za polárním kruhem. Tento jev se vyskytuje ve vysoké atmosféře, zpravidla ve výšce okolo 100 kilometrů. Na vzniku světelného úkazu se podílí zejména tok částic slunečního větru, složeného hlavně z protonů, elektronů a alfa částic, šířený od Slunce do meziplanetárního prostoru. Tyto částice se začnou srážet s molekulami zemské atmosféry, přičemž z nich vyrážejí elektrony, jejichž místo okamžitě zaujmou jiné. Při tomto ději je vyzařováno elektromagnetické záření ve viditelné oblasti spektra.

AV ČR připravila na AFO řadu akcí na téma geneticky modifikovaných organismů

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160509-prednaska.jpg

9.5.2016

Geneticky modifikovaných plodin (GMO) se není třeba obávat, potvrdili v Olomouci špičkoví čeští i zahraniční vědci. Problematika GMO často vzbuzuje negativní emoce a pro laiky není snadné se v ní orientovat. Právě proto vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, kteří koordinují výzkumný program Strategie AV21 s názvem „Potraviny pro budoucnost“, připravili společně s Univerzitou Palackého v rámci festivalu Academia film Olomouc (AFO) několik akcí zaměřených na tematiku GMO. Uspořádali veřejnou konferenci, workshop, přednášky a projekce filmových snímků.

Významný úspěch české historiografie

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160506-KuceraRationed.jpg

6.5.2016

Laureát prémie O. Wichterleho za rok 2015 Dr. phil. Rudolf Kučera, Ph.D., z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR zaznamenal významný úspěch – jeho monografie Život na příděl. Válečná každodennost a politiky dělnické třídy v českých zemích 1914-1918 zaujala prestižní americké nakladatelství Berghahn, které v dubnu 2016 publikovalo její rozšířenou a přepracovanou verzi. Kučerova kniha vyšla v ČR před třemi lety a byla časopisem Dějiny a Současnost vyhlášena jako nejlepší českojazyčná historická práce roku 2013. Jedná se o fascinující studii sociálních dějin počátku 20. století.

Vzácný přechod Merkuru před Sluncem

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160506-ondrejov-073430.jpg

6.5.2016

V pondělí 9. května odpoledne se odehraje nad územím České republiky v téměř celém průběhu poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Úkaz nastává průměrně třináctkrát za století a v Česku byl naposledy pozorovatelný v květnu roku 2003. Jde tedy o mimořádný přírodní jev. K pozorování je však třeba přistupovat obezřetně s ohledem na bezpečnost, neboť nechráněný pohled na Slunce s Merkurem může vážně poškodit zrak. Z toho důvodu zvou širokou veřejnost na pozorování raritního jevu desítky vhodně vybavených hvězdáren na celém území Česka.

Škola českého jazyka a literatury dostala opět výbornou

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160506-sk.JPG

6.5.2016

V závěru měsíce dubna se na půdě Akademie věd ČR již pošesté setkali pedagogové z mnoha koutů ČR, aby společně prožili tři dny na vzdělávacím semináři Škola českého jazyka a literatury. Školu českého jazyka a literatury pořádá Středisko společných činností AV ČR ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR a Ústavem pro českou literaturu AV ČR. Garanci odborné úrovně zajišťovala opět PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA, z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Oficiální záštitu Škole českého jazyka a literatury udělil náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc.