Vyhledávání



Věda pro vás Příprava nové strategie AV ČR Jarní exkurze do světa vědy 2016 Ročenka AV ČR 2014

Nejbližší akce

Kalendář akcí

Dnes < 2016 >  < květen > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Vzácný přechod Merkuru před Sluncem

V pondělí 9. května odpoledne se odehraje nad územím České republiky v téměř celém průběhu poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Úkaz nastává průměrně třináctkrát za století a v Česku byl naposledy pozorovatelný v květnu roku 2003. Jde tedy o mimořádný přírodní jev. K pozorování je však třeba přistupovat obezřetně s ohledem na bezpečnost, neboť nechráněný pohled na Slunce s Merkurem může vážně poškodit zrak. Z toho důvodu zvou širokou veřejnost na pozorování raritního jevu desítky vhodně vybavených hvězdáren na celém území Česka.

 

Přechod Merkuru před Sluncem nastává, když se Merkur na své dráze ocitne mezi Sluncem a Zemí. Na několik hodin můžeme spatřit malý tmavý kotouček planety, s úhlovým průměrem pouhých 12 úhlových vteřin, jak se pomalu přesouvá před slunečním diskem. Protože dráha Merkuru je skloněna od ekliptiky (roviny zemské dráhy) o přibližně sedm stupňů a Slunce na obloze zabírá jen půl úhlového stupně, planeta se před slunečním diskem z pohledu pozemského pozorovatele ocitne jen zřídka, ale vždy v listopadu nebo květnu. Listopadové přechody jsou oproti květnovým dvakrát častější. Úkaz vždy trvá několik hodin a je pozorovatelný jen z té části Země, kde je Slunce zrovna nad obzorem.

 

Pondělní přechod Merkuru uvidíme v téměř celém průběhu v odpoledních hodinách a celkově v Česku potrvá přes sedm hodin. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13 hodin 12 minut SELČ. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi tři minuty a odehraje se vysoko nad obzorem, prakticky v pravé poledne (nezapomeňme, že máme letní čas). Zbytek mimořádné podívané bude probíhat v odpoledních a podvečerních hodinách až do západu Slunce a planeta se v podobě černého kotoučku bude sunout před spodní polovinou disku naší mateřské hvězdy směrem dolů. Maximální fáze úkazu, při níž bude Merkur nejblíže ke středu slunečního kotouče, nastane v 16 hodin 56 minut SELČ. Slunce s Merkurem zapadá na našem území několik minut před závěrem úkazu, který nastane ve 20 hodin 42 minut SELČ. Kdo se však za úkazem vydá za severozápadní hranice České republiky, například do Německa, uvidí jej v celém průběhu.

 

Merkur je úhlově tak malý, že je třeba použít na jeho spatření před Sluncem dalekohled. Při pozorování úkazu je však třeba maximálně dbát na bezpečnost, neboť nechráněným pohledem do Slunce se vystavujete trvalému poškození zraku. Přistupuje se k němu s naprosto stejnou obezřetností i metodami jako při sledování částečného zatmění Slunce nebo slunečních skvrn. Více informací, jak správně a bezpečně pozorovat Slunce, najdete na stránce www.astro.cz/bezpecne-pozorovani-slunce.

 

Na pozorování úkazu bezpečnými metodami zvou na celém území České republiky desítky hvězdáren a dalších vědecko-popularizačních institucí, včetně observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Na hvězdárnách se kromě pozorování velkými přístroji můžete těšit i na doprovodný program. Seznam hvězdáren a dalších pozorovacích stanovišť najdete na www.astro.cz/merkur2016-cesko.

 

Další přechod Merkuru viditelný z našeho území nastane až 11. listopadu 2019 a spatříme z něj jen první polovinu v odpoledních hodinách před západem Slunce. V celém průběhu nad českým obzorem proběhne až přechod Merkuru 13. listopadu 2032.

6. 5. 2016