Od 2. listopadu do 15. listopadu 2015 bude v oknech areálu AV ČR do Husovy ulice v Husově ulici k vidění výstava V zapomnění: ženy v naší vědě.
Výstava se věnuje vybraným ženským osobnostem našich vědeckých a vysokoškolských institucí dávné i nedávné minulosti. Cílem výstavy je zaplnit prostor, který je ve veřejném obraze vědy často opomíjen a spojován převážně s muži. Na velkoplošných plakátech v oknech Knihovny Psychologického ústavu si budete moci přečíst životopisné medailony těchto významných žen:
- Albína Dratvová, významná filozofka a první docentka ve filozofii přírodních věd
- Milada Paulová, významná historička a první žena, která na našem území získala právo přednášet na české univerzitě
- Adéla Kochanovská, první profesorka experimentální fyziky a zakladatelka rentgenové strukturní analýzy v Československu, česká "madam Curie"
- Helena Rašková, nejvýznamnější osobnost mezi českými farmakology a farmakoložky, zakladatelka československé farmakologické školy
- Julie Moschelesová, světoznámá (a u nás neznámá) vědkyně v oboru fyzické geografie a antropogeografie
- Ludmila Eckertová, zakladatelka oboru fyziky tenkých vrstev a povrchů na Matematickofyzikální fakultě Univerzity Karlovy
- Zdena Rábová, zakladatelka československé školy modelování
Na počátku bylo běžné, že profesně angažující se ženy – včetně vědkyň – zůstávaly často bezdětné a bez rodiny. V současnosti je sice rodičovství standardem, věda jako profese se ale s tímto faktem vyrovnává jen velmi pomalu a místy i neochotně. Statistiky jsou všeříkající. Navzdory tomu, že na vysokých školách dnes studentky početně často převyšují studenty a že jejich zastoupení na všech úrovních od roku 2000 narostlo, ve vědě se již déle než dekádu zastoupení žen nijak zásadně nemění. Pracuje tu 70 % mužů a jen 30 % žen. Mezi profesory je 85 % mužů a 15 % žen, ve vedení univerzit 93 % mužů a jen 7 % žen.
Výstavu v rámci Týdne vědy a techniky pořádá NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR (NKC) ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v.v.i.
Výstavu si můžete prohlédnout i na našem webu.
V případě dalších informací kontaktujte prosím Naďu Strakovou, nadezda.strakova@soc.cas.cz nebo na telefonním čísle 731 450 719.
Facebook
Twitter