Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století »

Pernes, Jiří: Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury 2008. ISBN: 978-80-7325-154-3. 200 s.

Přestože některé skutečnosti a zejména ideologické zásady komunistického režimu v Československu v letech 1948–1990 zůstávaly neměnné, nepředstavuje toto období mrtvý a nehybný úsek v našich národních dějinách. Společnost během něj procházela prudkým a bouřlivým vývojem. Režim musel reagovat na měnící se postoje československé veřejnosti, musel uspokojovat její potřeby a požadavky a současně se ji snažil měnit podle svých vlastních představ – nereálných, jak další ukázal vývoj. Tento proces byl plný konfliktů a střetů, začasté velmi bolestných. Komunistická vláda musela rovněž reagovat na zahraničně politické podněty, které zásadním způsobem ovlivňovaly její rozhodnutí a mocenská opatření. V době vlády KSČ se střídala léta klidná a relativně úspěšná, s léty bouřlivými, plnými napětí a lidové nespokojenosti.

Studie Jiřího Pernese se zaměřuje na poznání počátečního období vlády komunistické strany v Československu v letech 1948 až 1957. Na základě archivního výzkumu dokazuje, že nový režim, který se v únoru 1948 dostal k moci díky podpoře rozhodující části česko¬slovenské veřejnosti, se velmi brzy poté dostal do hluboké krize ekonomické, sociální a politické. Od roku 1951 můžeme v životě společnosti sledovat stále sílící prvky dysfunkčnosti a prohlubujícího se odcizení občanů a komunistického státu. Autor dokazuje, že krize komunistického režimu v Československu vyvrcholila v roce 1953, zatímco v letech následujících se vedení KSČ podařilo situaci opět stabilizovat a konsensus mezi vládnoucími a ovládanými obnovit. Historické rozhodnutí většiny československé veřejnosti budovat ve své vlasti socialistickou společnost pod vedením KSČ potvrdily události bouřlivého roku 1956, během něhož došlo k senzačním odhalením XX. sjezdu KSSS a během něhož se komunistické zřízení otřáslo v samotných základech v sousedním Maďarsku a Polsku, zatímco Československo působilo v rozbouřené komunistické Evropě jako stabilizující prvek.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture

Bruce Lockhart Lecture at the Embassy of the United Kingdom on 5 June in the evening: Profesor Richard Overy (University of Exeter) lecturing on British political warfare and occupied Europe.
Photo: British Embassy
The first conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Anticlockwise: Albert Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (The London School of Economics and Political Science), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (chair; University of Southampton), Jan Bečka (Charles University – Faculty of Social Sciences)
The second conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). From left to right: Vít Smetana (conference co-ordinator; Institute for Contemporary History, Prague), Jiří Ellinger (chair; Foreign Ministry, Prague), Edita Ivaničková (The Institute of History, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Lodz University), Viktoria Vasilenko (Belgorod State University)

The international conference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6-7 June 2013

more...