Z cyklu
Seminář Ústavu termomechaniky
Vývoj umělých hlasivek člověka
Ing. Jaromír Horáček, DrSc., ÚT AV ČR
středa, 4. května 2016, od 10:00
Přednášková místnost B
Více
Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
V Akademii věd ČR se v pátek 11. března konala Konference k výročí jaderných havárií ve Fukušimě a Černobylu.
Setkání zahájil ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Ing. Jiří Plešek, CSc., a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Úvodní vystoupení patřilo předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Daně Drábové, Ph.D.
Výročí tragédie si vědci připomněli prostřednictvím bloku přednášek, které naleznete zde.
Rozhovor s ředitelem Ústavu termomechaniky AV ČR Jiřím Pleškem a Jaromírem Wagnerem z Ústavu jaderné fyziky na toto téma můžete zhlédnout zde.
V rámci výzkumného programu Strategie AV21 Účinná přeměna a skladování energie se 30. listopadu 2015 uskutečnil seminář zaměřený na technologické perspektivy skladování energie, který zorganizoval pod záštitou předsedy Akademie věd ČR Ústav termomechaniky AV ČR a Ústav chemických procesů AV ČR. Po úvodních vystoupeních předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a koordinátora zmíněného výzkumného programu Ing. Jiřího Pleška z Ústavu termomechaniky AV ČR se diskutovalo o perspektivách skladování energie všech druhů v České republice, o jeho úloze při zajišťování energetické bezpečnosti i o výzkumu příslušných technologií.
V republice ročně onemocní přes pět set lidí typem rakoviny, která zasáhne hrtan. V nejtěžších případech musejí pacienti podstoupit takzvanou totální laryngektomii a následkem toho přijdou o schopnost mluvit. Pro takto postižené lidi vyvíjejí čeští vědci umělé hlasivky. Vibrace hlasivek poháněných tlakem vzduchu z plic je princip vzniku hlasu, který testují vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, z Oddělení dynamiky a vibrací. Na speciálně vyvinutých modelech hlasivek, plic a vokálních dutin studují akustické a vibrační charakteristiky. Vědci tak pracují na náhradě, která má lidem nejen vrátit hlas, ale ten by navíc měl znít přirozeně.
Celý komentář
Výzkumní pracovníci z Oddělení elektrotechniky a elektrofyziky Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. spolupracovali s firmou ČKD ELEKTROTECHNIKA, a. s. na vývoji nové generace vysokonapěťových měničů řady INVERT s výkonem do 12 MVA pro napětí 6kV. Sestava INVERT 7L W s unikátním kapalinovým chlazením získala na 23. mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení, jehož se zúčastnilo 600 vystavovatelů z 22 zemí světa, prestižní cenu za nejpřínosnější exponát veletrhu. Sestava nabízí efektivní řešení regulace synchronních i asynchronních motorů v různých oblastech průmyslového využití, zejména pohonů pro těžební a zpracovatelský průmysl a energetiku.
Zajištění dlouhodobé energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky, zlepšení exportního potenciálu výrobců v oboru energetiky, snižování ekologické zátěže výzkumem v oboru účinné přeměny zdrojů energie na energii elektrickou a v oboru skladování a inteligentního přenosu energie. To jsou základní cíle výzkumu Účinná přeměna a skladování energie, který přiblížil koordinátor programu Ing. Jiří Plešek, CSc., ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i.
Akademie věd ČR chce svůj výzkum ještě více přiblížit reálným potřebám společnosti a průmyslu. Vytvořila proto novou strategii. Její okruhy se dotýkají témat, jako jsou například zdraví, využití energie, životní prostředí a nové materiály. Pracovat na ní budou nikoliv celé ústavy, ale konkrétní badatelské týmy. Strategie má zatím 14 programů.
Vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. se budou podílet na výzkumném programu týkající se efektivní přeměny a skladování energie.
Přehrát rozhovor
Trvalým trendem v oblasti vývoje energetických strojů (např. parní turbíny) je zvyšování její účinnosti. Vývoj extrémně dlouhých koncových lopatek vyžaduje aplikaci nejmodernějších postupů numerické simulace. Je nutné optimálně skloubit aerodynamický a mechanický návrh lopatky. Ke správnému řešení napomáhají vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i., kteří provádějí experimentální výzkum v Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně. Ve vysokorychlostním aerodynamickém tunelu, ve kterém lze měřit hodnoty dosahující výstupní Machovo číslo proudění vyšší než 2 (více než dvojnásobek rychlosti zvuku), se zde provádí validační měření turbínových mříží. Celý článek z Technického týdeníku naleznete v odkazu níže.
Vlastnosti různých materiálů dokáží vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistit pomocí ultrazvuku. Sami vyvinuli metodu s jedinečným zařízením v Evropě pro bezdotykové vyšetřování mechanických vlastností, které jim umožňuje charakterizovat nejrůznější pevné materiály.
Magazín Leonardo - přehrát rozhovor
Ultrazvuk zná asi většina z nás z ordinací lékařů jako jednu z vyšetřovacích metod. Vědcům z Ústavu termomechaniky Akademie věd však slouží i k vyšetřování vlastností různých materiálů.
Vědci z Laboratoře ultrazvukových metod vyvinuli jedinečné zařízení v Evropě pro bezdotykové vyšetřování mechanických vlastností nejrůznějších pevných materiálů pomocí metody zvané resonanční ultrazvuková spektroskopie (RUS).
O tématu s Janou Olivovou hovoří Ing. Hanuš Seiner, Ph.D. a Ing. Michal Landa, CSc. z Ústavu termomechaniky Akademie věd.
Přehrát rozhovor
Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický podepsali novou smlouvu o spolupráci a dlouhodobém partnerství mezi AV ČR a Pardubickým krajem. Koordinátorem spolupráce bude za Akademii věd ČR prof. RNDr. Zbyněk Jaňour, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR a za Pardubický kraj Ing. Pavel Šotola, radní zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.
Slavnostní akt se konal v pátek 18. 10. 2013 v pražské Vile Lanně v rámci společného semináře, na němž byly představeny výsledky již desetileté spolupráce AV ČR s Pardubickým krajem a Sdružením obcí Orlicko. Při této příležitosti prof. Jiří Drahoš vyjádřil zájem AV ČR o rozšíření spolupráce i na další kraje ČR.
Zdroj: pardubickenovinky.cz, 21. 10. 2013