Video – Slavnostní zasedání pořádané u příležitosti 700. výročí narození Karla IV.
13.5.2016
90. výročí katastrofy u Dnebohu
13.5.2016
Rozsáhlý sesuv, který před 90 lety zničil většinu obce Dneboh u Mnichova Hradiště ve středních Čechách, připomenou odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR koncem května seminářem a exkurzí na místo sesuvu.
Dne 27. června 1926 v 11:00 hod. se pod skalním hradem Drábské světničky daly do pohybu zhruba tři miliony metrů kubických zeminy na ploše přibližně 14 hektarů. Katastrofu, která se naštěstí obešla bez obětí na životech, způsobily nadměrné srážky v květnu a v červnu téhož roku. Událost měla zásadní význam pro rozvoj vědeckých přístupů ke zkoumání problematiky sesuvů. Jde totiž o jeden z prvních sesuvů v Čechách, jenž byl popsán moderními vědeckými metodami. Autorem výzkumu byl prof. Quido Záruba – mj. i zakladatel inženýrské geologie v českých zemích. Výzkum na této lokalitě pokračuje dodnes, o čemž se přesvědčí i účastníci exkurze.
Pozvánka na přednášku prof. Kroupy a koncerty v rámci FQMT
13.5.2016
V rámci řady mezinárodních fyzikálních konferencí a přednášek FQMT se 17. května 2016 v 18:30 hod. v hlavním sále Valdštejnského paláce koná veřejná přednáška prof. Pavla Kroupy (Univerzita Bonn) “How culture determines our world view: a historical outline and evidence for a new cosmology”, kterou zakončí koncert klasické hudby. Následující den (18. května 2016) se v 20:00 hod. uskuteční koncert klasické hudby v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Bližší informace přednášce i o programu obou koncertů naleznete v pozvánkách uvnitř aktuality.
Dny otevřených dvěří v Astronomickém ústavu AV ČR
11.5.2016
Hvězdárna Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově se o tomto víkendu 13. až 15. května otevře veřejnosti. Budete si moci prohlédnout její pracoviště včetně největšího českého dalekohledu, který uvidíte v netradiční pozici – s vyjmutým zrcadlovým objektivem, který je na pokovení v Německu. Doprovodný program dále nabízí večerní pozorování oblohy, přednášky pro dospělé a bohatý program pro děti. Přítomen bude i Krtek astronaut nebo Rákosníček, který letos slaví 40. narozeniny. Vstupné zdarma. Více na www.asu.cas.cz.
K poctě vědců a umělců
11.5.2016
Letos již popatnácté ocenila pražská skupina Společnosti pro vědy a umění přínos představitelů těchto disciplín pro celou společnost. Jak se stalo dobrým zvykem, slavnost hostil Rytířský sál Valdštejnského paláce, čili reprezentační prostory Senátu Parlamentu ČR, a to 10. května. SVU ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí vzdaly hold devíti osobnostem, jejichž význam dalece překračuje hranice naší země. Z hlediska Akademického bulletinu jmenujme zejména prof. Jiřího Drahoše a prof. Pavla Jungwirtha, ale také např. výtvarníka Adolfa Borna, jehož „Úspěšný vědec s klonovanou blechou“ otevíral AB 11/2004. Dále historička scénografie doc. Věra Ptáčková, režiséři Juraj Herz, Vojtěch Jasný, Jiří Nekvasil, choreograf Jiří Kilián a herec Václav Postránecký.
Slovanský klášter Karla IV. – Zbožnost, umění, vzdělanost
11.5.2016
Stejnojmennou výstavu, která je veřejnosti přístupná od 6. května 2016 v Emauzském klášteře, připravili jako součást Strategie AV21 („Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací“) badatelé ze tří pracovišť Akademie věd – dr. Klára Benešovská a dr. Kateřina Kubínová z Ústavu dějin umění, dr. Václav Čermák ze Slovanského ústavu a dr. Tomáš Slavický (Kabinet hudební historie Etnologického ústavu. Expozice situovaná v objektu kláštera těží z provázanosti místa a jeho dějin a představuje výjimečnou fundaci Karla IV. jako důležité duchovní centrum Nového města pražského a zároveň evropské centrum slovanské hlaholské kultury 14. století. Klášter Na Slovanech (Emauzy) založil Karel IV. na konci roku 1347 a pozval do něj z Chorvatska mnichy sloužící římskou (západní) liturgii v církevní slovanštině, psané hlaholským písmem.
Veletrh vědy: okuste vědu všemi smysly
10.5.2016
Nenechte si ujít druhý ročník Veletrhu vědy v pražských Letňanech. Těšit se můžete na interaktivní expozice ústavů Akademie věd, muzeí, science center, univerzit a dalších institucí zabývajících se vědou. Na ploše 4000 m2 jsou pro zájemce ve dnech 19.–21. května 2016 připraveny desítky tematicky zaměřených stánků. Součástí Veletrhu, na kterém se představí rovněž humanitní obory (archeologie či psychologie), jsou workshopy či přednášky významných českých odborníků. Na programu budou Molekulární obři, Fukušima po pěti letech, ELI – od výzkumu vesmíru k léčbě rakoviny, přednášky o terorismu, lidských právech, násilí v dějinách lidstva nebo staroegyptské civilizaci, beseda s Krtkem astronautem a mnoho dalšího. Veletrh zakončí přednáška jaderné fyzičky Dany Drábové.
Ocenění prof. Jana Svobody
9.5.2016
Významný český molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky AV ČR (ÚMG) prof. Jan Svoboda byl zvolen zahraničním spolupracovníkem Národní Akademie věd USA (National Academy of Sciences – NAS). Podle ředitele ÚMG prof. Václava Hořejšího jde o mimořádnou poctu: „Každý vědec, který se do tohoto exkluzivního vědeckého klubu s více než 2000 americkými členy a 440 zahraničními dostane, si toho nesmírně váží a profesor Jan Svoboda si to rozhodně zaslouží, protože patří mezi světové zakladatele retrovirologie.“ Retroviry způsobují nejrůznější infekce, zhoubné nádory, leukemii i AIDS. Již na počátku 60. let 20. století prof. J. Svoboda vydával práce o biologii viru Rousova sarkomu, přenosném zhoubném nádoru drůbeže, vyvolaném specifickým rakovinovým retrovirem. Tato zjištění tvoří základ znalostí oboru. Prof. J. Svoboda je mj. nositelem ocenění Česká hlava.
Sedmdesát let poté. Nacistické a lékařské zločiny – první vyšetřování a dokumentace
4.5.2016
Národní technické muzeum v Praze zpřístupnilo 26. dubna 2016 stejnojmennou výstavu, která veřejnosti připomíná 70. výročí zahájení procesu s nacistickými lékaři v Norimberku v roce 1946. Expozici, jež se věnuje prvnímu vyšetřování, dokumentaci a reflexi nacistických lékařských válečných zločinů, připravil ve spolupráci s dalšími institucemi Kabinet dějin vědy Ústavu pro soudové dějiny v rámci Strategie AV21. Tentýž den v NTM proslovili tematické přednášky tři američtí badatelé – prof. Susan Miller, dr. Stacy Gallin a dr. Andrew Weinstein. Výstavu lze navštívit do 31. července 2016.
Dvojvýročí Ústavu analytické chemie AV ČR
3.5.2016
Brněnští analytičtí chemici v čele s ředitelkou prof. Ludmilou Křivánkovou a jejich hosté si 28. dubna 2016 připomněli v oblíbeném sklípku U královny Elišky hned dvojí výročí najednou. Před šedesáti lety totiž v Brně začala pracovat Janákova Laboratoř pro analýzu plynů Československé akademie věd, která se po dalších deseti letech přetransformovala do Ústavu instrumentální analytické chemie (ÚIACH) ČSAV. A i když se analytická instrumentace postupně přesunula blíže k praxi, ono „i“ ve zkratce Ústavu dodnes její historickou „rodinnou“ vazbu připomíná. K podrobnějšímu historickému exkurzu a rozhovoru s prvním ředitelem prof. Janákem si vás dovolujeme pozvat na naše webové stránky, kde vše naleznete ve výročním příspěvku z roku 2006. Popřejme tedy ústavu a jeho lidem vše nejlepší k šedesátinám i padesátinám a hodně analytické chemie do dalších kulatých výročí.