Archiv zpráv
Na čem pracujeme: Přímé pozorování klouzavé rekonexe dalekohledem GREGOR
Sluneční erupce, největší výbuchy ve Sluneční soustavě, mají svůj původ v přepojení magnetického pole ve vysokých vrstvách atmosféry Slunce. I když jde vpravdě o exploze nadpozemských rozměrů, samotná rekonexe probíhá na poměrně malých prostorových škálách. Zajímavé procesy v erupcích je tedy nutné pozorovat s velmi vysokým prostorovým rozlišením. Pracovníci slunečního oddělení ASU pořídili a analyzovali unikátní pozorovací materiál popisující některé jemné detaily sluneční erupce.
Video: Ondřejovská hvězdárna v dětském pořadu Tamtam
Pozvánka České televize na ondřejovskou hvězdárnu pro nejmenší aneb natáčel u nás pořad Tamtam. Dvojice animovaných dobrodruhů pro vás vybírá tipy na ty nejzajímavější víkendové akce a události na výlety s dětmi, mezi které se naše hvězdárna právem může zařadit...
Fotogalerie: Astronomický den na Jizerce 2016
V sobotu 28. 5. 2016 odpoledne a večer proběhl na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav Akademie věd ČR a SUNDISK s.r.o. ve spolupráci s Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi a IQ Landia opět uspořádali překrásné rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Pozorovalo se Slunce dalekohledy, uskutečnily se pěkné přednášky, vyzkoušelo se několik pozoruhodných fyzikálních pokusů a večer nechybělo pozorování dalekohledy. Někteří návštěvníci se dokonce stali svědky záblesku prchlivého rudého skřítka - výboje nad vzdálenou bouřkou. Z akce přinášíme fotogalerii a děkujeme všem, kteří se tohoto setkání zúčastnili. Nashledanou opět za rok.
Přednáška Věda a svoboda 6. června 2016 vás zavede ke Galileovi a Keplerovi
V rámci 10. ročníku Evropského festivalu filosofie ve Velkém Meziříčí proběhne 6. června 2016 od 20 hodin přednáška manželů Hadravových, autorů populární knihy "Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem", s názvem "Věda a svoboda". Povídání nás zavede mezi nejzajímavější období a osobnosti historie (nejen české) astronomie.
Jarní exkurze do světa vědy Akademie věd - celý květen 2016
V rámci Jarních exkurzí do světa vědy Akademie věd se v průběhu května můžete těšit na několik akcí a zajímavých přednášek. Už o pátku a víkendu 13. - 15. května lze zavítat na ondřejovskou observatoř a zažít i zjistit mnoho zajímavého při Dnech otevřených dveří. V průběhu dvou dnů s přednáškovým cyklem "Do kosmu s krtkem" 23. a 25. května 2016 máte možnost navštívit celkem šest přednášek, s obsahem uzpůsobeným pro všechny věkové kategorie zájemců o vědu a poznání. No a v sobotu 28. 5. 2016 odpoledne a večer proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Květen je tedy vskutku nabitý lákavými akcemi pro širokou veřejnost všech věkových kategorií!
Den dětí v Ondřejově 29. května 2016
Sokol Ondřejov a Hasiči Ondřejov ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR pořádají Dětský den na hřišti u hvězdárny v neděli 29. května od 14 hodin. Na programu bude ukázka hasičské techniky, pozorování astronomickým dalekohledem, přespolní běh dětí a další...
Astronomický den na Jizerce 28. května 2016
V sobotu 28. 5. 2016 odpoledne a večer proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav Akademie věd ČR a SUNDISK s.r.o. ve spolupráci s Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi pořádají rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Připraveno bude pozorování Slunce dalekohledy, přednášky a večerní pozorování dalekohledy (pozorování pouze za jasného počasí) s doprovodným programem. Najdete nás u Sklárny za Panským domem. Vstup zdarma.
Výzva: Pomozte nám s hledáním meteoritů u Hradce Králové
V úterý 17. května 2016 v časných ranních hodinách, přesně v 3:04:02-07 SELČ proletěl nad severovýchodní částí Čech jasný bolid, který velmi pravděpodobně skončil pádem meteoritů. Podle našich výpočtů několik meteoritů o hmotnosti až několik set gramů mohlo dopadnout na zem severozápadně od Hradce Králové. Vzhledem k tomu, že pádová oblast začíná zarůstat trávou, hledání těchto úlomků kosmického tělesa je čím dál náročnější. Rádi bychom vás tedy požádali o pomoc s hledáním, z vědeckého hlediska by totiž právě tyto úlomky mohly být opravdu unikátní!
Video: Přechod Merkuru před Sluncem z ondřejovské hvězdárny
Akademie věd ČR ve svém Videožurnálu přinesla reportáž o přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 na ondřejovské hvězdárně. Malí i velcí zájemci o úkaz, kteří nás navštívili, se jistě poznají. Vám všem tímto nesmírně děkujeme za vaši návštěvu. Bylo jasno a úkaz jsme si opravdu užili!
Přednáška 25. května: Jak změřit černou díru a k čemu je to dobré?
Zavítejte na přednášku pro veřejnost 25. května 2016 od 17 hodin v rámci Jarních exkurzí do světa vědy v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1. Přednáška s názvem "Jak změřit černou díru a k čemu je to dobré?" nás zavede do zákulisí pozorování nejtajuplnějších objektů vesmíru, které astronomové zkoumají. Přednášet bude Michal Bursa z Oddělení galaxií a planetárních systémů AsÚ AV ČR a vstup je zdarma.
Na čem pracujeme: Neobvyklá rotace trpasličí galaxie je důsledkem nedávné srážky
Podle v současnosti přijímaného kosmologického modelu vznikají větší galaxie postupným spojováním galaxií menších, v čemž hraje důležitou roli tajemná skrytá látka. Velké galaxie vykazují mnoho indicií, které svědčí o minulých srážkách. Potvrdit srážkové scénaře i u galaxií menších, trpasličích, se zdá být poněkud obtížnější. Ivana Ebrová z ASU společně s Ewou Łokas z Polska s pomocí numerické simulace vysvětlily neobvyklou rotaci trpasličí galaxie And II jako výsledek dávné srážky dvou diskových trpasličích galaxií.
V Českých Budějovicích probíhá mezinárodní konference RadioSun-5 o výzkumu Slunce
Astronomický ústav Akademie věd ČR se spolupodílí na organizaci významné sluneční konference RadioSun-5. Jde již o pátý ročník mezinárodního semináře o výzkumu naší hvězdy, určený jak vědcům, tak i studentům. Letošní pátý ročník RadioSun Workshop & Summer School se odehrává ve dnech 23. – 27. května 2016 a historicky poprvé na našem území, konkrétně v Českých Budějovicích. Akce probíhá za velké podpory Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, která celou akci hostí.
Veletrh vědy 19. až 21. května 2016
Ve dnech 19. až 21. května 2016 se na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech uskuteční druhý ročník Veletrhu vědy a my se na něm podílíme naším stánkem, dvěma přednáškami a také stánkem reprezentujícím Evropskou jižní observatoř. Vstup zdarma. Veletrh vědy se zaměřením na propagaci a medializaci vědy a výzkumu pořádá Akademie věd České republiky. V loňském roce zavítalo na veletrh přes 7 tisíc návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti a 70 středních a základních škol.
Astronomický ústav přináší Activity Report 2015
Astronomický ústav AV ČR přináší nejnovější sborník Activity Report 2015, který shrnuje veškeré vědecké aktivity a výsledky za poslední 3 roky. Sborník představuje nejvýznamnější činnost jednotlivých oddělení Astronomického ústavu AV ČR, ale i instituce samotné. Nechybí ani souhrn mezinárodních aktivit, na kterých se ústav podílel či je dokonce organizoval. Rovněž zde najdete kapitolu o oceněných pracovnících ústavu a rozsáhlý přehled všech pracovníků, kteří se (nejen) na vědeckém výzkumu v rámci ústavu podílí či podíleli za poslední 3 roky. Sborník je v angličtině.
Mars v opozici a tedy v nejlepších pozorovacích podmínkách
Planeta Mars se 22. 5. 2016 ve 13 hodin SELČ ocitá v opozici se Sluncem. Termínem opozice astronomové označují situaci, kdy se planeta na obloze nachází naproti Slunci a díky tomu je pozorovatelná po celou noc. Mars vychází ve 21 hodin na jihovýchodě, vrcholí o půlnoci (okolo jedné hodiny SELČ) ve výšce 18° nad jihem a do rána se přesouvá k jihozápadu. Pod obzor se zanoří za rozbřesku v 5 hodin SELČ.
Mimořádně dlouhý bolid v sobotu 30. dubna 2016 nad střední Evropou
Na konci dubna byl k vidění další mimořádný bolid. Čtvrt hodiny po jedenácté hodině večer místního času začal svítit relativně nízko nad jihozápadním obzorem pro pozorovatele v západní části České republiky nepříliš jasně, ale postupně zvyšoval svou jasnost a svým letem směřoval k severu. Po více než 20 sekund se stal velmi poutavým pohybujícím se objektem na jinak temné bezměsíčné obloze. Po obloze se bolid pohyboval relativně pomalu a letěl po jen velmi málo skloněné dráze. Tyto okolnosti spolu s tím, že na velké části našeho území bylo jasno nebo jen malá oblačnost, způsobily, že tento vzácný přírodní úkaz pozorovalo velké množství náhodných svědků a také mnoho z nich nám o tomto jevu poslalo svá svědectví. Tímto také všem pisatelům za jejich zprávy velmi děkujeme a podáváme vysvětlení, k čemu přesně 30. dubna pozdě večer došlo, co tento přírodní úkaz způsobilo a kde a jak probíhal.
Fotogalerie: Dny otevřených dveří v Ondřejově 2016
Po celé tři dny, od 13. do 15. května 2016, pro vás byla otevřena naše odborná pracoviště na observatoři v Ondřejově a zájemci si je mohli prohlédnout s výkladem odborníků. Program byl opravdu pestrý, počasí docela příznivé, mohli jste potkat Krtka astronauta i Rákosníčka. Všechny očaroval umělecký blok Vladimíra Kiseljova, proběhly poutavé přednášky pro posluchače všech věkových kategorií a mohli jste se i pokochat výstavou drobné zvěře. Akce, kterou poctily stovky návštěvníků, proběhla v rámci programu Jarních exkurzí do světa vědy. Návštěvníkům i pořadatelům tedy velmi děkujeme a přinášíme několik vzpomínkových pohledů prostřednictvím fotogalerie.
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 13. až 15. května 2016
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 13. až 15. května 2016 (pátek až neděle). Otevřeno vždy od 9 do 17 hodin a těšit se můžete na bohatý doprovodný program. Jedná se o jedinečnou příležitost podívat se i do zákulisí vědeckého výzkumu a navštívit naše pracoviště s výkladem vědců a pozorovatelů. Vstup je zdarma!
Na čem pracujeme: Lze pozorovat ohřev koróny nanoerupcemi?
Koróna je bezpochyby nejtajemnější vrstvou sluneční atmosféry. Je obtížné ji pozorovat, neboť je horká a její vlastní záření se nachází především v ultrafialové a rentgenové oblasti spektra, není tedy ze Země pozorovatelná. Proč je koróna horká je otázkou, která budí ze sna desítky slunečních fyziků již více než šest desetiletí. Jednou z možností je neustálý ohřev tzv. nanoerupcemi. Na vliv nanoerupcí na rovnováhu koronálního plazmatu se s pomocí modelu podívali Elena Dzifčáková a Jaroslav Dudík z ASU.
Snídaně s novináři s Indirou Feustelovou: 5 roků od startu Krtka astronauta
Srdečně vás zveme v pondělí 16. května 2016 v 9 hodin na setkání s manželkou amerického astronauta Andrewa Feustela paní Indirou Feustelovou, která právě v České republice završila kurz češtiny. Setkání se zúčastní také synové Ari a Aden Feustelovi. Na místě bude i Krtek astronaut svázaný s velkým popularizačním projektem Do kosmu s Krtkem.