Aktuality

2.6.2016

Zvláštní číslo časopisu Československá psychologie (Supplement I)

je věnováno statím, které vznikly v rámci řešení tématu Strategie AV21 Role komunikace a sociální interakce ve vývoji osobnosti a jsou věnovány osobnostním a sociálním předpokladům optimálního vývoje, osobní pohody a zdařilého života současného člověka.

17.5.2016

Od 19. 5. do 21. 5. 2016 probíhá na Výstavišti v Praze - Letňanech Veletrh vědy 2016

Zájemci o obor psychologie mohou navštívit náš stánek s knihami, jejichž autoři jsou pracovníci našeho ústavu nebo shlédnout plakáty včetně materiálů k vědeckým pracím o Marsu 500, k šikanování či materiály, týkající se zrakových klamů (detail).

 

28.4.2016

V novém čísle Československé psychologie (2), které právě vychází, jsou dvě stati, jež těsně souvisí s problematikou migrace:

S. Graf a S. Kováčová se věnují předsudkům a účinným způsobům jejich snižování na bázi teorie meziskupinového kontaktu. B. Lášticová se věnuje psychologickému zkoumání obrazů, jež si vytváříme o příslušnících jiných národů, a představuje v této souvislosti mezinárodní teorii obrazů.

12.4.2016

Předseda AV ČR jmenoval za celoživotní úspěšnou práci

a zásluhy o rozvoj vědního oboru prof. PhDr. Pavla Říčana, CSc., emeritním vědeckým pracovníkem AV ČR.

Více aktualit

Laboratoř experimentální psychologie

Laboratoř Psychologického ústavu AV ČR je samostatný útvar, který zajišťuje prostorové a technické možnosti pro provádění experimentálního a observačního výzkumu v pražské pobočce ústavu. Laboratoř se skládá ze tří místností v sídle pražské pobočky ústavu v Hybernské ulici. Místnosti slouží k tomu, aby v nich výzkumnící mohli pracovat s účastníky výzkumů a aby si mohli připravovat technické a další vybavení, které ke svým výzkumům potřebují. V laboratoři je jedna místnost pro sběr dat pomocí technických zařízení, jako jsou počítače a monitory očních pohybů. Další místnost slouží zejména pro pozorování a zaznamenávání volných interakcí, například rodičů s dětmi. Třetí místnost funguje jako dílna a přípravna.

Laboratoř je vybavena různou technikou. Základní pomůckou jsou kvalitní počítače, které jsou vybaveny softwarem pro měření reakčních časů a pro přesnou prezentaci vizuálních a textových podnětů. Kromě toho laboratoř disponuje speciální technikou v podobě dvou monitorů očních pohybů, které lze použít ke sledování přesného zaměření pozornosti a jeho změn, jakož i k měření průběhu čtení. Kromě těchto pomůcek je k dispozici záznamová technika, jako jsou kamery a diktafony.

Laboratoř je využívána nejen pracovníky ústavu, ale je k dispozici také společnému pracovišti Labels (Laboratoř behaviorálních a lingvistických studií), které Psychologický ústav AV ČR provozuje společně s Filozofickou fakultou UK.


Odborným vedoucím laboratoře je PhDr. Filip Smolík, Ph.D. (profil)
Hlavní kontaktní osobou - koordinátorem pro běžný chod laboratoře je Mgr. Filip Děchtěrenko (profil).