Jarní exkurze do světa vědy jsou ve své druhé polovině!

Jarní exkurze do světa vědy jsou ve své druhé polovině!

Mon May 30 11:53:56 CEST 2016

Program Jarních exkurzí do světa vědy, během kterého mohou středoškolští studenti a široká veřejnost nahlédnou „pod pokličku“ tajemství a postupů práce vědců z Akademie věd ČR, se s příchodem června dostává do své druhé poloviny.

V květnu na návštěvníky čekal pestrý program dnů otevřených dveří. Například v observatoři Astronomického ústavu v Ondřejově si pro zájemce o vědu všech věkových kategorií připravili prohlídku Perkova dvoumetrového dalekohledu, oslavu Rákosníčkových narozenin a mnoho dalšího. Výstavu vodních a masožravých rostlin měli návštěvníci možnost vidět v Botanickém ústavu. Venkovní exkurze zastoupil Historický ústav komentovanou prohlídkou pražského hřbitova Liboc-Vokovice z úspěšného cyklu Historie psaná hřbitovem. V rámci programu v budově Akademie věd ČR měli návštěvníci možnost připomenout si výročí pěti let od mise Krtka astronauta do vesmíru, kdy během poutavých přednášek měli posluchači možnost mimo jiné zjistit, jak se žije na oběžné dráze a na závěr se se skutečným Krtkem astronautem vyfotit! V Městské knihovně Třinec na návštěvníky čekal bohatý výběr přednášek, Science show a také výstava Věda fotogenická.

Červnový program slibuje kromě exkurzí i velké množství zajímavých přednášek. Odborníci z Matematického ústavu odpoví na otázku „Jaká matematika se ukrývá v pražském orloji“, Ústav státu a práva se bude věnovat právům zvířat, Ústav fyziky plazmatu nás přenese do druhé poloviny minulého století až k samotným začátkům výzkumu řízené termojaderné fúze a zájemci o společenské vědy se mohou zamyslet nad pohledem Čechů na islám společně s odborníky z Orientálního ústavu. Připraven je také pestrý program exkurzí a dnů otevřených dveří, v jejichž rámci si návštěvníci mohou složit pokožku listu pod vedením pracovníků Ústavu experimentální botaniky, navštívit Laboratoř imunoterapie Mikrobiologického ústavu, v doprovodu živého římského vojáka se seznámit s prací a nálezy pracovníků Archeologického ústavu v Brně a společně si vyrazit vlastní římskou minci. Na návštěvníky také čeká unikátní dendrologická zahrada Biologického centra v Českých Budějovicích či možnost exkurze po vybraných elektrárnách a informačních centrech energetické skupiny ČEZ a mnoho dalšího. V programu exkurzí budou také pokračovat odborníci z Ústavu výzkumu globální změny a objasní tak, proč se sleduje dýchání lesa či jak se simuluje budoucí klima pro rostliny. Speciálními formáty letošního ročníku bude science show věnovaná světlu a zvuku Dr. Michaela Londesborough či vědecká kavárna pro pedagogy, při které se mohou nad šálkem dobré kávy dozvědět, jako mohou být počítačové simulace a hry využity ve školách.

Jarní exkurze do světa vědy budou probíhat až do 30. 6. 2016 v Praze, Středočeském, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Jihomoravském kraji a také na Vysočině.
Vstup na veškerý program je zdarma. Více informací o programu naleznete na www.tydenvedy.cz.


Za tvorbu pestrého a poutavého programu Jarních exkurzí do světa vědy děkujeme následujícím ústavům Akademie věd ČR:
Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Botanický ústav AV ČR, v. v. i.
Etnologický ústav AV ČR, v. v. i.
Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Historický ústav AV ČR, v. v. i.
Knihovna AV ČR, v. v. i. 
Matematický ústav AV ČR, v. v. i.
Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Orientální ústav AV ČR, v. v. i.
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i.
Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.
Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i.
Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.
Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.