Previous Next
Letní škola digitální medievistiky Matouš Jaluška Medievistický výzkum a digitální technologie si překvapivě dobře...
„E-lit je propojená s různými literárními tradicemi“ V dnešní příspěvku přinášíme rozhovor s Nickem Montfortem, jednou z...
Dvakrát o knize "Jan Mukařovský. Život a dílo" V dnešním příspěvku uveřejňujeme recenze Milana Jankoviče a Petra Šámala,...

Čtenáři a internautiKniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.

14. června od 16:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční slavnostní setkání u příležitosti narozenin Daniely Hodrové. Přednášku na počest jubilantky prosloví prof. Anna Car. Oslavenkyni bude předán sborník Vyvolávání točitých vět.

Nakladatelství Academia vydalo monografii Karla Pioreckého Česká literatura a nová média, která představuje první systematický popis proměn, jimiž literatura a literární kultura v Čechách prošla v souvislosti s tzv. digitální revolucí.

Ve čtvrtek 23. 6. 2016 se koná prezentace Česko-polského slovníku literárněvědných pojmů, který v letošním roce vydalo Vydavatelství Jagellonské univerzity v Krakově. Představení knihy začíná od 14:00 v přednáškovém sále ÚČL

Nové číslo České literatury obsahuje studii Veroniky Faktorové o romantických obrozenských časopisech, stať Aleny Macurové a Jaroslavy Janáčkové o milostné korespondenci Karla Havlíčka a studii Milana Jankoviče o Točitých větách Daniely Hodrové.

Mezi mladými vědci, kteří obdrželi Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016, je také Petr Plecháč. Toto významné ocenění získal za vynikající výsledky v oblasti korpusové a kvantitativní versologie. Blahopřejeme!

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Nadační fond Česká knižnice oznamují při příležitosti nadcházejícího veletrhu Svět knihy Praha zahájení dlouhodobé spolupráce při vydávání ediční řady Česká knižnice.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2