Pracovní skupina pro soudobé environmentální dějiny

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pracovní skupina pro soudobé environmentální dějiny »

Pracovní skupina pro soudobé environmentální dějiny se zabývá vývojem životního prostředí v Československu ve druhé polovině 20. století. V dobové terminologii vnímáme tuto proměnu jako proměnu „přírodního prostředí“ v „životní prostředí“ nové, komunistické společnosti. Cílem této pracovní skupiny je proto zaměřit se na různé aspekty praktické i vědecké politiky ve vztahu k přírodě a k podmínkám života společnosti v tomto prostředí.

Pracovní skupina a její výzkum se soustředí především kolem grantového projektu Doubravky Olšákové Stalinský plán přetvoření přírody v Československu (1948–1964), postdoktorského projektu Jiřího Janáče Spor o vodu: Kontinuity a diskontinuity ve vývoji československého vědeckého diskurzu o vodním hospodářství a projektu Valentiny Favy From Sovietization to European Integration: Foreign Technology, Networks, Actors in the Modernization of Socialist and Post Socialist Car Manufacturing. Pozornost je – prozatím v menší míře – věnována také otázce poválečného využití jaderné energie jako nového zdroje energie či otázce velkých staveb komunismu v Československu a ve východní Evropě vůbec.

Pracovní skupina také spolupracuje či se přímo podílí na činnosti Stálého semináře environmentálních dějin, neformálního uskupení humanitních vědců různých oborů a specializací, kterým je blízký interdisciplinární přístup environmentálních dějin a kteří se přímo či nepřímo věnují výzkumným problémům spjatým s environmentální problematikou.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality




European Remembrance Symposium in Prague (9-11 April 2014): Europe between War and Peace 1914–2004

více...