Pamětní deska Josefa Hlávky ve Vídni

Pamětní deska Josefa Hlávky ve Vídni

Thu Jun 02 15:27:10 CEST 2016

Ve Vídni bude 6. června 2016 odhalena pamětní deska jednoho z nejzaměstnanějších stavitelů v době enormního rozvoje tohoto města na Dunaji v druhé polovině 19. století. Připomínaným stavitelem byl přeštický rodák Josef Hlávka, architekt, mecenáš a mj. zakladatel předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. Snad nejznámější Hlávkovou vídeňskou stavbou je budova Opery, i když archivní prameny uvádějí, že jako stavitel uskutečnil během 13 let ve Vídni 142 staveb, a to jak reprezentační veřejné budovy, tak i ekonomicky úsporné činžovní domy. Některé jsou již památkově chráněné, jako například již zmíněná budova Opery, jiné už naopak nestojí nebo byly přestavěny. Ta největší a reprezentační sídla podél významné okružní třídy zařadila Hlávku mezi spolutvůrce slavné vídeňské Ringstrasse.

Mimo novorenesanční palác arciknížete Viléma na Parkringu 8 vystavěný v letech 1865–1867 podle návrhu Theophila von Hansena připomeňme novogotické akademické gymnázium z let 1863–1865 navržené Friedrichem von Schmidtem, kde dokonce studoval T. G. Masaryk.
 
V sousedství Opery stojí Schollerův obchodní dům (1863), stavebně upravený do současné podoby zbyl jako jediný ze tří obchodních domů, které Hlávka postavil. 
 
 
 
 
 
Než bude na Opernringu č. 6 z iniciativy Nadání JMZ Hlávkových, velvyslanectví ČR v Rakousku a za přítomnosti vídeňského starosty a zemského hejtmana Michaela Häuplaodhalena pamětní deska Josefu Hlávkovi, vydejte se s námi do jednoho ze starších čísel Akademického bulletinu na nadčasovou procházku po jeho vídeňských stopách, nebo za jeho nejvýznamnějším architektonickým počinem zařazeným před pěti lety na seznam světového dědictví UNESCO do biskupského areálu v Černovcích, dnes sídla Ukrajinské univerzity. 
 
HaM