Newsletter / Zaostřeno na vědu
Newsletter / Zaostřeno na vědu
Newsletter ZAOSTŘENO NA VĚDU vychází 2krát měsíčně a klade si za cíl informovat vás o vybraných akcích / aktivitách pořádaných přímo Akademií věd ČR nebo ve spolupráci s Akademií věd ČR.
Naleznete v něm pozvánky na pražské i mimopražské vědecké akce, zajímavosti z našeho webu vedaprozivot.cz a občas i odkaz na jeden ze zajímavách článků Akademického bulletinu.
Newsletter průběžně prochází změnami, které se dějí na základě vaší zpětné vazby. Za vaše přípomínky i nápady děkujeme, nové podněty vítáme.
Máte-li zájem Newsletter AV ČR odebírat, napište svou e-mailovou adresu a klikněte na odeslat.
Přehled všech vydání Newsletteru ZAOSTŘENO NA VĚDU
Newsletter AV ČR 16-07
- vás zve na pokračování programu oblíbených Jarních exkurzí do světa vědy. Součástí zmíněných exkurzí jsou také Dny otevřených dveří na některých ústávech AV ČR, například Ústav experimentální botaniky vám představí konfokální mikroskop a kultivační místnost; v Mikrobiologickém ústavu uvidítě hned 4 laboratoře. Výstava Ozvěny Expo 2015 vám umožní zažít nejen atmosféru Expo 2015 Milán, ale také zjistíte, jaké to je, když na vás prší pšenice (doslova), co je to Subliminal, jak vypadá Fotobioreaktor a mnoho dalšího. Akademie věd ČR se letos opět účastní také Pražské muzejní noci - přijď te navštívit noční program Knihovny AV ČR a Galerie Věda a umění. Příznivci přednášek v anglickém jazyce mohou zajít na velice zajímavé přednášky Orientálního ústavu a Ústavu organické chemie a biochemie. V neposlední řadě si nenechte ujít také Prezentaci ve Studovně Tomáše Dvořáka, vědeckého pracovníka Filozofického ústavu AV ČR, v Galerii Rudolfinum (prezentace je součástí výstavy umělkyně Taryn Simon).
Newsletter s pozvánkami na vybrané akce druhé poloviny června vyjde cca v polovině června.
Newsletter AV ČR 16-06
- přináší pozvání na velkolepou výstavu Ozvěny Expo 2015, kde budete mít možnost zažít atmosféru Expo 2015 Milán. Zve vás také na Brněnskou muzejní noc do Technického muzea v Brně, kde Ústav přístrojové techniky AV ČR představí (nejen) model lidského oka. Newsletter dále připomíná, že je nejvyšší čas zaregistrovat se na akce v rámci oblíbených Jarních exkurzí do světa vědy. Zve vás na tři přednášky a mezinárodní konferenci v anglickém jazyce, akce pořádá Orientální ústav AV ČR. Přináší vám možnost zúčastnit se semináře k 90. výročí sesuvu v obci Dneboh a / nebo workshopu, kde se seznámíte se základními kultivačními systémy.
Newsletter AV ČR 16-05
- přináší pozvání na dvě různé výstavy vztahující se ke Karlu IV. a jeho době - zavítejte do Galerie Věda a umění a do Emauzského kláštera. Dále zve na třídenní Veletrh vědy 2016 a na narodní finále mezinárodní soutěže FameLab. Jarní exkurze nabídnou velice různorodý program pro školy, širokou veřejnost i pro odbornou veřejnost: dny otevřených dvěří, exkruze, science show, výstavy a speciální program por pedagogy. Přednáška Do kosmu s Krtkem vám umožní setkat se se skutečným Krtkem astronautem. Na přednášce vědkyně Kateřiny Falk se dozvíte, jak se rodí úspěšná česká vědkyně a mnoho dalšího. Do současné rozvojové politiky západní Číny vás vtáhne přednáška pořádaná Orientálním ústavem AV ČR. Newsletter vás nově pozve také na dvě přednášky v anglickém jazyce, na kterých vystoupí zahraniční odborníci: prof. David Eisenburg pohovoří o amyloidech a prof. Vincent M. Rotello o nanomateriálech. Obě anglické přednášky pořádá Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. Dále v Newsletteru nově naleznete odkaz na jeden ze zajímavých článků vydaných v měsíčníku Akademický bulletin a upozornění na popularizačně-vědeckou zajímavost na našem webu Věda pro život. V Newsletteru se také dočtete, jaké další novinky pro vás chystáme.
Newsletter AV ČR 16-04
- přináší pozvání na moderovanou panelovou diskusi na téma Uprchlíci a my: Česká očekávání a německá zkušenost, na které vystoupí čeští i zahraniční panelisté. Dále vás zve na "božskou" přednášku z cyklu Colleagia historiae, kde se dozvíte, jak byli vizuálně a literárně popisováni bohové a bohyně noci, spánku a snu v raném novověku. Informuje vás, že do 11. května máte možnost navštívit výstavu SEDM VĚŽÍ. Karel IV. pohledem akademiků (1316-2016) a připomenout si tak 700. výročí jeho narození. Upozorňuje na blížící se 6. ročník Jarních exkurzí do světa vědy, zve Vás na Konferenci o geneticky modifikovaných organismech v rámci filmového festivalu AFO 51 v Olomouci a nakonec si dovoluje připomenout poslední šanci přihlásit se do již zmiňované soutěže Ekologický oskar, kterou pořádá energetická společnost E.ON.
Newsletter AV ČR 16-03
- přináší pozvání na výstavu současného umění Trajektorium, kde dojde ke spojení dvou zdánlivě odlišných světů - vědy a umění- prostřednictvím nových médií. Dále Vás zve na 6. ročník konference Naše společnost, kde se dozvíte podrobnosti o úspěšných a neúspěšných zásazích do přírody. Nakonec si Vás dovolujeme vyzvat k účasti v soutěži Ekologický oskar, kterou pořádá energetická společnost E.ON.
Newsletter AV ČR 16-02
- přináší pozvání na přednášku o hledání literárních obrazů Káhiry a Alexandrie v dílech Muhammada al-Muwajlihího a jiných, dále Vás zve na přednáškový cyklus s názvem Týden mozku, v rámci kterého vyslechnete přednášky předních českých odborníků na neurovědy a léčbu mozkových onemocnění, nakonec si Vás dovolujeme pozvat na seminář Filozofického ústavu AV ČR, kterým Vás provede stárnoucí matematik a bude se zamýšlet nad smyslem a posláním matematiky.
Newsletter AV ČR 16-01
- přináší pozvání na 3 přednášky, první z nich nazvaná Německé národní domy v Čechách 1861-1918, se bude věnovat nejen architektuře tzv. „národních domů“, ale i dalším stavbám s kulturní a spolčovací funkcí, které představovaly centra německého národního života, druhá v pořadí je přednáška na téma Pozdně antická Gruzie: Orient oder Rom?, která poukáže na to, že kvalita tvorby tohoto území – mostu mezi Východem a Západem – v ničem nezaostávala za centry jako Řím, Ravenna či Konstantinopol, nakonec přijměte pozvání na přednášku Počátky Orientálního ústavu.
Newsletter AV ČR 15-10
- přináší pozvání na výstavu pracovníků Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR s názvem Nejen prací živ je člověk, dále vás zve na přednášku Orientálního ústavu AV ČR Hřbitovy jako kolbiště muslimů, nakonec si Vás dovolujeme poslat na vědeckou kavárnu Předpověď zemětřesení - geologické, fyzikální a také právní aspekty.
- přináší pozvání na Putovní exteriérovou výstavu Umění vědy a dále vás zve na interaktivní program výstav, které se v rámci Týdne vědy a techniky VA ČR 2015 uskuteční v budově Akademie věd ČR na Národní 3, Praha 1.
- přináší pozvání na 15. ročník největšího vědeckého festivalu v ČR s názvem Týden vědy a techniky AV ČR 2015, dočtete se, jaký program letošní vědecká přehlídka nabízí a na jaké přednášky je ještě možná registace.
- přináší pozvání na největší vědecký festival v České republice Týden vědy a techniky AV ČR 2015, dále vás zve na konferenci Transmit konanouv rámci rozšířeného programu Signal festivalu a nakonec na Food festival, jehož součástí bude mimo jiné mezinárodní filmová soutěž.
- přináší pozvání na výstavy ústavů Akademie věd ČR, první výstava Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., a Archivu výtvarného umění, o.s., nese název Richard Loskot: Druhotná příroda, druhé pozvání přijměte na výstavu Dědictví Karla Velikého - raný středověk jako kolébka evropské kultury, která vám představí dobu, jejíž interpretace jsou dodnes významným podnětem v tvorbě lokálních i národních identit.
- přináší pozvání na promítání filmů v rámci Jarních exkurzí do světa vědy, dokumentární film Pohyby vás zavede daleko za polární kruh, až na arktický sever, kam se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, druhá z projekcí a zároveň vítězný snímek olomouckého festivalu AFO Potěšení z logiky představí prof. Dave Cliffa prezentujícího např. historické proměnyfilozofického a matematického pohledu na obor logiky, nakonec květnový Newsletter přináší pozvání na výstavu Světlo je život , na které se seznámíte s nejzajímavějšími světelnými úkazy.
- přináší pozvání na výstavu, která přibližuje současný botanický výzkum v Akademii věd ČR a nese název Botanické příběhy - svět rostlin od poznání k využití, dále vás zve na finále soutěže v popularizaci vědy FameLab a nakonec si vás dovoluje pozvat na Jarní exkurze do světa vědy, které vás provedou např. hvězdnou oblohou.
- přináší pozvání na přednášku prof. Bohuslava Ošťádala a prof. Jana Pirka s názvem Srdce ve zdraví i nemoci a dále na dvě výstavy, první nese název Cesty do nitra Země a druhá vás provede Velkou Moravou a počátky křesťanství.
- přináší pozvání na přednáškový cyklus Týden mozku, týkající se především témat z oblasti neurověd, dále nabízí pozvání na pozorování oblohy s Astronomickým ústavem AV ČR, nakonec zve na nevšední a jedinečnou podívanou v podobě světelné show promítanou na budovu Akademei věd ČR u příležitosti výročí jejího založení.
- přináší pozvání na výstavu Věda a technika. Dobrodružství, které vás bude bavit! konanou u příležitosti 125. výročívzniku Akademie věd ČR, dále vás zve na aktuální výstavu Plakáty doby secese pořádanou v budově Akademie věd ČR, nakonec zde naleznete pozvání na přednášku na aktuální téma s názvem Politický islám v Indonésii v době demokratické transformace.
Newsletter AV ČR 14-07
- přináší pozvání na přednášku Sin-ťiang Nepokojné pohraničí Číny, dále pro vás Historický ústav AV ČR, v. v. i, připravil výstavu Vltavské ostrovy v Praze a nakonec si vás dovolujeme pozvat na cyklus přednášek Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., který je uspořádaný v rámci 60. výročí založení ústavu.
Newsletter AV ČR 14-06
- přináší pozvání na Týden vědy a techniky AV ČR. Největší vědecký festival v České republice nabízí bohatý program popularizačních přednášek, interaktivních výstav, dnů otevřených dveří Akademie věd ČR a mnoho dalších akcí.
- přináší pozvání na přednášku Petabytová astronomie RNDr. Jiřího Grygara, CSc., dále vás zve na Interaktivní výstavu 60 let CERN a v neposlední řadě si vás dovoluje upozornit na Vědecký jarmark
Newsletter AV ČR 14-04
- přináší pozvání na Jarní exkurze do světa vědy 2014, dále na konferenci Židé v Slovenském národním povstání a v neposlední řadě Vás zve na diskusi, jejíž téma bude Muslimové a západ aneb Proč islám budí strach
- přináší pozvání na výstavu Evy Pejchalové s názvem Myslím na ni, na další dvě výstavy do budovy Akademie věd ČR jako Skuteční velvyslanci a Chráněná územi ČR očima wikipedistů. Dále nabízí pozvání na přednášku Iracionalita užívání léků, konferenci Psaní jako (tvůrčí) proces a na besedu Náš kraj ve vzpomínkách Jitky Staňkové.
- přináší pozvání na vědecké přednášky jako Jak se liší ženské a mužské srdce?, Epilepsie ve světle moderní vědy a dále na prezentaci významné výroční zprávy EEAG Report.
- přináší pozvání na vědecké výstavy jako Artefakty a fantazie z mikrosvětů, Pohanští Slované - Přírodní duchové a démoni, Užitečná věda - 20 AV ČR nebo na výstavu litografických děl Jiřího Suchého, dále zve na přednášku Struktura vesmíru a v neposlední řadě na cyklus přednášek s názvem Týden mozku
- přináší záznamy přednášek festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2013, kolokvium na téma Ženy a děti ve dvorské společnosti a diskusi odborníků o umělé inteligenci
- přináší pozvání na vědecký festival Týden vědy a techniky AV ČR, na přednášku geologa NASA a výstavu Na řadě je Mars, dále se nechte pozvat na Noc knihovně, Vědecký jarmark, diskusi odborníků o šikaně ve školách a přijměte pozvání na setkání odborníků na téma působení sv. Cyrila a Metoděje, poslední pozvánka nás zavede až do dalekého Orientu a zase zpět
- přináší pozvání na výstavu a diskusi odborníků o působení sv. Cyrila a Metoděje na českém území, výstavu k výročí Jaroslava Vrchlického a na Jarní exkurze do světa vědy
Newsletter AV ČR 13-05
- přináší pozvání na diskusi odborníků o původu násilí, dny otevřených dveří na observatoři a na Jarní exkurze do světa vědy
Newsletter AV ČR 13-04
- přináší pozvání na program u příležitosti Dne Země s Akademií věd ČR, přednášku o genetice a pozvání na Jarní exkurze do světa vědy
Newsletter AV ČR 13-03
- přináší pozvání na nevšední představení vědy v rámci soutěže FameLab 2013 - bavme se vědou!, na diskusi odborníků na téma Ohrožený oceán a zve na výstavu kreseb z vědeckého pracoviště CERN v Ženevě
Newsletter AV ČR 13-02
- nabízí pozvání na program Evropského týdne mozku, zve na diskusi Českého rozhlasu Leonardo a na výstavu o životě Tychona de Brahe
Newsletter AV ČR 13-01
- nabízí pozvání na Evropský týden mozku nebo na přednáškové cykly Nebojte se vědy a Ejhle, člověk!
Newsletter AV ČR 12-06
- nabízí záznamy přednášek vědeckého festivalu AV ČR Týden vědy a techniky 2012, zve na diskusi ČRo Leonardo na téma růstu populace nebo na výstavu skleněných plastik Blanky Adensamové
Newsletter AV ČR 12-05
- zve na vědecký festival AV ČR Týden vědy a techniky 2012 nebo na akademickou kavárnu Historického ústavu AV ČR či diskusi ČRo Leonardo na téma inteluktuál ve veřejném prostoru
- zve na přednášku dr. Jiřího Grygara a výstavu v AV ČR s tématikou holocaustu a okazuje na záznam akademické kavárny s dr. Václavem Cílkem
- zve na přednášku dr. Jana Pačesa o genetice, na akademickou kavárnu o riziku ztráty civilizačních vymožeností a na výstavu v AV ČR oMarii Curie-Sklodowské
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Národní 1009/3, 110 00 Praha 1