Úspěch filmové produkce Akademie věd

Úspěch filmové produkce Akademie věd

Fri Apr 22 08:33:00 CEST 2016

Na letošním 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc se stal jedním z filmů nominovaných na Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film dokument z produkce Akademie věd ČR. Celkově bylo na festival přihlášeno přes 2500 filmů. Dokumentární film „Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země“ je vybrán mezi 14 filmů, které se ve finále utkají o prestižní festivalovou cenu.

 

 

 

 

POHYBY – za tajemstvím hlubinných procesů Země

Festivalová projekce unikátního dokumentárního filmu z expedice českých vědců za polární kruh proběhne v olomouckém Divadle Hudby ve středu 20. dubna 2016 ve 14 hodin. Film vznikl za spolupráce Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a Střediska společných činností AV ČR. Vypravit se s českými geology do pustých krajů souostroví Špicberky bylo pro tvůrce dokumentu výzvou. „Důkladná příprava byla nutná. Museli jsme se připravit na natáčení v extrémních podmínkách. Počasí k nám naštěstí ale bylo velmi milosrdné,“ říká kameraman Tomáš Kopecký. Režisérka filmu Martina Spurná dodává: „Na strach z medvědů při natáčení zapomenete, ale neustálá zodpovědnost je na místě.“

Ve vysílání Českého rozhlasu prohlásil o filmu Pohyby programový ředitel festivalu Jakub Ráliš: „ V českém prostředí nevzniká zas tolik kvalitních dokumentů, které mají všechny náležitosti například filmů BBC. Je to skutečně špičková věc.“

Po loňské premiéře proběhla projekce spojená s besedou v několika českých městech, ať samostatně, nebo v průběhu různých vědeckých festivalů a aktivit. Nejen návštěvnost filmu, ale i následný zájem o představený vědecký výzkum i o samotnou tvorbu dokumentu po každé projekci autory i vědce příjemně potěšil.

Čtyřčlenný výzkumný tým se pod vedením ředitele Ústavu struktury mechaniky hornin AV ČR RNDr. Josefa Stemberka, CSc., zabývá na Špicberkách již šest let měřením pohybů na tektonických zlomech a problematikou rozsáhlých skalních řícení. Spolupracuje při tom s polskými kolegy z Geofyzikálního ústavu Polské Akademie Věd, kteří spravují stanici Hornsund ležící v oblasti jihozápadních Špicberků. Česká výprava pracuje za polárním kruhem obvykle tři až čtyři týdny v roce, po zbytek roku má monitorování osazených přístrojů na starosti polská strana, která je na stanici přítomná trvale.

Při měření geologové nachodí i najezdí stovky kilometrů na sněžných skútrech i motorových člunech. Divák se může do této drsné krajiny přenést, obdivovat přírodní krásy, ale také nahlédnout vědecké práci „pod pokličku“. Pokud máte pocit, že stojíte nohama na pevné zemi, během filmu zjistíte, že tomu tak vůbec není.

„Výzkum, který film přibližuje konkrétními aktivitami zúčastněných vědců, zapadá do úsilí Akademie věd ČR využít výsledků špičkového základního výzkumu k řešení problémů společnosti. Monitorování a interpretace rychlých změn v důsledku ústupu ledovců na Špicberkách přispívají k prohloubení znalostí o procesech, které se podílely i na vytváření krajiny v Česku. V rámci Strategie AV21 se právě těmto problémům věnuje program Přírodní hrozby koordinovaný dr. Stemberkem,“ říká místopředseda Akademie věd ČR RNDr. Jan Šafanda, CSc.

Podrobnosti o filmu
Trailer
Rozhovor s režisérkou