Edice Literatura ke stažení se obrací zejména ke školám, knihovnám, muzeím a dalším kulturním, vzdělávacím či paměťovým institucím. Nabízí jim tematické výstavy sloužící k obohacení výuky nebo aktivizaci čtenářů a návštěvníků. K vybraným výstavám přináší edice také doprovodné výukové materiály (didaktické materiály, testy a kvízy korespondující s rámcovými vzdělávacími programy jednotlivých typů škol).
Výstavu si můžete k výše uvedeným účelům zdarma stáhnout (standardně ve formátu PDF) z těchto stránek a instalovat podle svého uvážení, například s doplňkem vlastních trojrozměrných exponátů. Jedinou podmínkou použití výstavy je předání informace o místě a termínu její instalace.
O instalaci výstavy nás prosím informujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
V případě zájmu lze objednat sadu digitálně vytištěných panelů za režijní cenu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Podmínky jsou uvedeny individuálně u jednotlivých výstav.
Aktuální výstavy
Osa avantgardní Prahy
„Krása nového umění je z tohoto světa,“ psal v manifestu „Umění dnes a zítra“ Karel Teige. Praha dvacátých let pro mladé umělce totiž nebyla „jen“ městem, ve kterém studovali a těžko sháněli zaměstnání, ale inspirativním prostorem, v němž intenzivně žili. V jazykově a národnostně bipolární Praze se Národní třída, lemovaná kavárnami, nočními bary, galeriemi, knihkupectvími i redakcemi novin a řadou nakladatelství, stala osou avantgardní Prahy.
Výstava Osa avantgardní Prahy vychází z knihy Kateřiny a Karla Pioreckých Praha avantgardní: literární průvodce metropolí 1918-1938 (Academia 2014). Skládá se z 20 panelů, které jsou věnovány některým významným místům, na nichž se ve 20. a 30. letech 20. století odehrával pražský literární a umělecký život. Dva závěrečné panely obsahují kalendárium, které dává zobrazená místa a události do časových souvislostí.
Připravila: Kateřina Piorecká.
Grafické zpracování: Robin Brichta.
Vystava je ke stažení ZDE (pdf, 31 MB).
Náhledy panelů:
Doporučujeme tisknout barevně na papír formátu A3.
Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné ve formátu A3 (800 Kč).
Výstava byla dosud instalována na těchto místech:
Gymnázium Open Gate v Babicích u Říčan; Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou; Městská knihovna Česká Skalice
„Tyto sem kniežky napsal…“ Putování díla Jana Husa z 15. do 21. století
Výstava obsahuje 12 panelů, které seznamují s literárním dílem mistra Jana Husa a vnímáním jeho odkazu od 15. do 21. století. Jednotlivé panely obsahují nejen citáty z nejvýznamnějších Husových děl, ale také ukázky rukopisů a starých tisků z českých a zahraničních knihoven. Výstava vznikla při příležitosti výročí 600 let od upálení Jana Husa a při konání V. kongresu světové literárněvědné bohemistiky v Praze.
Připravil: Jan Pišna
Grafická úprava: Jaroslav Vlček
1. Životní pouť mistra Jana Husa
2. Životní pouť mistra Jana Husa
6. Traktát O církvi a Kázání na památku Karla IV.
7. Postila česká a Výklad viery, desatera a páteře
8. Knížky o svatokupectví a Dcerka
9. Pokus vydat celé Husovo dílo
10. Cesta budoucnosti aneb kde se dozvědět víc
Celá výstava ve formátu A2 ke stažení zde (pdf, 13 MB).
Celá výstava v tiskové kvalitě ve formátu A2 ke stažení zde (pdf, 121 MB).
Celá výstava ve formátu A3 ke stažení zde (pdf).
Celá výstava v tiskové kvalitě ve formátu A3 ke stažení zde (pdf).
Náhledy panelů:
Doporučujeme tisknout barevně na papír formátu A2.
Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné ve formátu A2 (450 Kč) a A3 (400 Kč).
Výstava byla dosud instalována na těchto místech:
Městská knihovna Třešť, Knihovna města Ostravy, Městská knihovna Tábor, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, Knihovna Karla Dvořáčka Vyškov, Městská knihovna Česká Lípa, Městská knihovna Náchod, Městská knihovna Dobříš, Knihovna Okříšky, Knihovna Kroměřížska, Knihovna Boskovice, Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Místní knihovna Pavla Křížkovského v Holasovicích, Městská knihovna v Zásmukách, Městská knihovna Jihlava, Městská knihovna Žamberk, Městská knihovna Slavičín, Městská knihovna Krnov, Gymnázium Příbram, Knihovna v Polici nad Metují, Městská knihovna ve Svitavách.
Předchozí výstavy
Karel Jaromír Erben 1811-2011
Jaroslav Vrchlický 1853-1912
Václav Hájek z Libočan. Život a dílo
„Hráno na harfu komínů“. Jiří Kolář a Kladno (1925–1945)