Les Tchèques et les Belges: Une historie en miroir (Češi a Belgičané: Dějiny v zrcadle)

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Les Tchèques et les Belges: Une historie en miroir (Češi a Belgičané: Dějiny v zrcadle) »

Sarah Flock, Jiří Kocian, Jan Rubeš, Oldřich Tůma (ed.) Les Tchèques et les Belges: Une historie en miroir (Češi a Belgičané: Dějiny v zrcadle) Prague, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2008 166s. ISBN 978-80-7285-092-1

Sborník příspěvků, které zazněly na konferenci uspořádané ve spolupráci Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Střediska českých studií Bruselské svobodné university v květnu 2006, přináší texty českých i belgických historiků 18.-20.století. Sborník se zaměřuje na dva úhly pohledu: společnou paměť minulosti (od 18.století do počátku 1.světové války) a rozdílné cesty přítomnosti i paralely 20.století.

Z předmluvy:
„Belgie a Česká republika, konkrétněji tedy bývalé Československo, mají mnohem více společných znaků, než se může na první pohled zdát: malé země, které vznikly v důsledku významných politických otřesů, obklopené mocnými sousedy, vydané na pospas třenicím národností, které zde žijí, pěstující si svůj černý humor poražených, se v průběhu dějin i své vlastní existence nacházely v popředí světového zájmu, mnohem častěji však stály v jeho kulisách. Přesto však o sebe tyto dvě země nejeví větší zájem, jakoby je všechny tyto znaky separovaly. (…) Přesvědčeni o tom, že na poli prohlubování znalostí těchto zrcadlových dějin zbývá ještě mnoho práce, setkávají se čeští a belgičtí badatelé již několik let na společných setkáních. Tato akademická setkávání vedla k uspořádání konference, která se uskutečnila v Praze v budově Senátu České republiky v květnu 2006. Považovali jsme za přínosné, aby se s přednesenými texty mohli takto seznámit i ti, kdož se o téma blíže zajímají a nemohli se této konference zúčastnit. Domníváme se totiž, že kromě společné habsburské minulosti máme i společnou budoucnost.“ (Jan Rubeš, Oldřich Tůma)

 

Obsah:

Avant-propos par Oldřich Tůma, Jan Rubeš…5
1. La mémoire du passé
Dušan Uhlíř, Les traces belges dans l´histoire tchèque…9
Hervé Hasquin,
Joseph II et l´historiographie belge, quelques repères…19
Michèle Galand, L´inscription du passé dans la cité: que reste-t-il du XVIIe siècle autrichien à Bruxelles?…25
Jiří Rak, Les mythes dans l´histoire tchèque du XIXe siècle…37
Eduard Maur, La mémoire des montagnes tchèques…46
Monique Weis, Regards sur la célébration et la récupération du XVIe siècle par les artistes de la jeune nation belge au XIXe siècle…65
Ivan Šedivý, La mémoire de la Grande Guerre et la société tchèque…79

2. Convergences et clivages

Jan Rubeš, Beau comme un malentendu…87
Valérie Piette, Une histoire commune? Le pavillon tchécoslovaque à l´Exposition universale de 1958 ou un miroir aux mille facettes…100
Jiří Pernes, La déstalinisation en Tchécoslovaquie après 1956…112
Sarah Flock, La République tchèque fait son entrée sur scène en Belgique francophone (1956-1958)…123
Jiří Kocian, Les métamorphoses de la culture politique en Tchécoslovaquie après 1945…145
Jan Rychlík, Les Tchèques et les Slovaques dans les années 1945-89…154
Joël Kotek, La Belgique, un modèle original…162


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Johanna Bockman: “1989 as a Thwarted Transition to Socialism: Mainstream Neoclassical Economists and their Socialist Programs”
Jan Drahokoupil: ”The ‘neoliberal’ strategy of economic transformation: Where did it come from and what were the alternatives?”
Konference 1989: Thinking Revolution in East-Central Europe

Oddělení pozdního socialismu a postsocialismu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Oddělení pro studium moderní české filozofie Filozofického ústavu AV ČR uspořádaly ve dnech 2. a 3. října 2014 mezinárodní vědeckou konferenci „1989: Thinking Revolution in East Central Europe“ .

více...