Previous Next
Letní škola digitální medievistiky Matouš Jaluška Medievistický výzkum a digitální technologie si překvapivě dobře...
„E-lit je propojená s různými literárními tradicemi“ V dnešní příspěvku přinášíme rozhovor s Nickem Montfortem, jednou z...
Dvakrát o knize "Jan Mukařovský. Život a dílo" V dnešním příspěvku uveřejňujeme recenze Milana Jankoviče a Petra Šámala,...

Videoarchiv

15. 9. 2015 se uskutečnil v ÚČL Den s dějinami literární cenzury. V jeho průběhu byly představeny výsledky šestiletého výzkumu literární cenzury, zejména pak monografie V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře, 1749–2014. Videozáznam zachycuje přednáškový blok a symbolické předání knihy do rukou čtenářů, jejichž zástupcem byl Zdeněk Svěrák.

Debata o situaci bohemistiky ve světě proběhla v rámci V. kongresu světové literárněvědné bohemistiky. Zúčastnili se jí literární vědci Veronika Ambros, Alessandro Catalano, Sunbee Yu, Joanna Czaplińska, Zuzana Říhová, Žoržeta Čolakova, Peter Deutschmann, Alfrun Kliems, za Ministerstvo zahraničních věcí Kristýna Laryšová a přítomné publikum. Moderoval Pavel Janáček.

Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR představil ve čtvrtek 14. 5. 2015 knihu Hľadanie súčasnosti. Slovenská literatúra začiatku 21. storočia (Literárne informačné centrum, Bratislava 2014), která vznikla ve spolupráci autorů z partnerského Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislavě a ÚČL AV ČR. Součástí programu Dne se současnou slovenskou literaturou byl také přednáškový blok spoluautorů knihy a hostů o situaci současné slovenské prózy a poezie a jejich srovnání s aktuální českou literární tvorbou. Bloku se účastnili Michal Jareš, Radoslav Passia, Ivana Taranenková a Marek Vadas. Moderoval Lubomír Machala.

Přednáška Veroniky Jáchimové se soustředí na spory o podoby kanonizace Karla Čapka v české literatuře po roce 1948. Pozornost je zaměřena na reprezentaci Karla Čapka v muzeálních expozicích, které určitou dobu suplovaly dosud nesepsané literární dějiny. Na základě archivních dokumentů je rekonstruován střet centrální paměťové instituce (Památníku národního písemnictví) a instituce lokální (Muzea Karla Čapka v Malých Svatoňovicích), přičemž každá z nich akcentovala jiné aspekty reprezentace osobnosti a díla Karla Čapka – jednak jako symbolu étosu Masarykova a Benešova demokratického republikanismu, jednak jako autora protifašisticky angažované linie českého písemnictví.