ročník 15, číslo 1/2014
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
dostává se Vám do rukou první letošní číslo časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum, ve kterém se můžete seznámit nejen s příspěvky českých autorek a autorů, ale také s některými zahraničními rozbory.
Alessandro Pinzani a Walquíria Leão Rêgo se ve svém článku věnují vlivu programu Bolsa Família – systému peněžních příspěvků chudým rodinám –, který již deset let funguje v Brazílii. Autor a autorka se konkrétně zaměřují na vliv pravidelného peněžního příjmu na proměnu subjektivního vnímání jeho příjemců a příjemkyň jak s ohledem na sebeocenění, tak ve vztahu k vnímání sebe sama jako politického subjektu a nositele práv. Druhý článek, a to Jeffa Hearna, se zamýšlí nad teoretickým významem fenoménu násilí mužů na jim známých ženách pro sociální teorii. Další dva články se vztahují k praxi péče. Marta Vohlídalová prezentuje analýzu střídavé péče jako podoby porozchodového uspořádání péče o děti, která u nás dosud nebyla analyticky dostatečně reflektována. Radka Dudová a Romana Volejníčková se věnují genderovým aspektům neformální péče o seniory. Oba dva články se dotýkají politicky a společensky velmi aktuálních témat, a zaplňují tak určitou mezeru v genderové analýze těchto fenoménů v českém kontextu.
V rubrice diskuse otiskujeme článek Evy Hejzlarové, která se vrací k momentu zavedení institutu genderové expertky/genderového experta v jedné konkrétní výzvě Evropského sociálního fondu. Poukazuje na problematičnost a nedomyšlenost tohoto institutu a na tomto základě také otevírá diskusi o možnostech, jak posílit genderovou rovinu řešení jednotlivých projektů financovaných z ESF. V rubrice rozhovor si můžete přečíst interview Ivy Šmídové s Liisou Husu, profesorkou sociologie a genderových studií ve Švédsku, která se ve své práci dlouhodobě věnuje rozborům genderových bariér, nerovností ve vědě a politikám genderové rovnosti. Tímto rozhovorem se vlastně vracíme k jednomu z minulých čísel časopisu – genderovým strukturám ve vědě –, jejichž kritika je v českém kontextu s časovým odstupem ještě možná aktuálnější.
Jako vždy si v časopise můžete přečíst odborné recenze a zprávy z konferencí a jiných akcí. Za zmínku nepochybně stojí článek o organizaci Jako doma, která se věnuje problémům a specifickým potřebám žen bez domova. Rad Hetmánková ve svém článku stručně shrnuje také výsledky výzkumu, který Jako doma realizovalo s ženami bez domova v České republice. Otiskujeme zde rovněž článek o zasedání Komise pro postavení žen při OSN, každoročním významném momentu pro celosvětové úsilí o prosazování genderové rovnosti. Lucia Zachariášová v něm jednak nabízí vhled do průběhu celého zasedání a významů, které jsou jednotlivým nuancím ve vyjednávání přikládány, zprostředkovává ale také svoji zkušenost z tohoto zasedání.
Ráda bych poděkovala všem recenzentkám a recenzentům, kteří se významným dílem podíleli na práci na tomto čísle, stejně jako členům a členkám redakční rady časopisu. Přeji Vám příjemné a inspirativní čtení.
Zuzana Uhde, šéfredaktorka