Na Evropském biotechnologickém kongresu se prezentovali také olomoučtí vědci

Vědci z přírodovědecké fakulty a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) hráli významnou roli na 17. Evropském biotechnologickém kongresu, který se na počátku července uskutečnil v polském Krakově. Olomoučtí přednášející seznámili účastníky kongresu s výsledky výzkumu zejména v oblasti genomiky obilovin. 

Olomoučtí vědci vedli společně se špičkovými světovými odborníky prestižní odborný kurz v Číně

Týdenní workshop moderních metod zkoumání dědičné informace rostlin pořádala Zemědělská univerzita v čínském Nankingu (Nanjing). Profesorka Xiue Wang pozvala na kurz vědce, kteří se věnují různým oblastem tohoto studia.

Představili jsme se na olomouckém Veletrhu vědy a výzkumu

Tisíce návštěvníků zavítaly na letošní veletrh Věda a výzkum Univerzity Palackého. Seznámit se s vědou v praxi, vyzkoušet si některé pokusy a zažít malá dobrodružství mohli školáci, dospělí i rodiny s dětmi na šedesáti stanovištích Přírodovědecké fakulty UP i v interaktivním muzeu vědy v Pevnosti poznání.

Nenechte si ujít výstavu Ozvěny EXPO 2015 v Akademii věd! Potrvá do 29. července.

Pokud jste neměli možnost navštívit EXPO 2015 v Miláně, zamiřte do Prahy. V Galerii Věda a umění se přesvědčíte o tom, že věda nemusí být suchopárná a dokáže inspirovat umělce k vytvoření mimořádných děl.  

Science. sk: Olomoucký festival vedeckých filmov sa nevyhol ani GMO

Ľudia viac ako kedykoľvek predtým diskutujú a pochybujú o obsahu svojho jedla a jeho vplyve na naše zdravie. Sú si toho vedomí aj organizátori Medzinárodného festivalu vedeckých filmov v Olomouci (AFO), ktorí jedlu venovali celú programovú sekciu. Jej témou bola jedna z najkontroverznejších otázok týkajúcich sa jedla – geneticky modifikované potraviny.

Geneticky modifikovaných plodin se není třeba obávat, potvrdili v Olomouci špičkoví čeští i zahraniční vědci.

Problematika GMO často vzbuzuje negativní emoce a pro laiky není snadné se v ní orientovat. Právě proto se vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, kteří koordinují výzkumný program Strategie AV21 „Potraviny pro budoucnost“, rozhodli v rámci festivalu Academia film Olomouc připravit společně s Univerzitou Palackého hned několik akcí zaměřených na GMO. 

Hlavní host naší konference Marc Van Montagu v rozhovoru pro Technet.cz

Lidé nechtějí GMO, protože potraviny se podle nich vyrábí v supermarketu

Lidé nemají důvod přijmout geneticky modifikované potraviny, dokud z nich nebudou mít nějaký prospěch, říká Marc van Montagu, jeden z objevitelů této technologie. A zatím je vidí jen zemědělci a jejich dodavatelé.

Olomoucký deník ještě jednou o prof. Doleželovi: Toužil hrát rock, teď jako vědec dělá světové objevy na Hané

Olomouc, Dub nad Moravou– Kdyby se profesor Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, narodil v jiné době, možná by s rockovou kapelou dodnes vyprodával sportovní haly.

Olomoucký deník píše o naší laboratoři: "Vědec z Olomouce pomáhá nasytit lidstvo. Biopalivo je zločin, říká prof. Doležel"

Po česku se čte nejen genom pšenice, ale i banánovníku. Olomoucký výzkumný tým profesora Doležela ukázal cestu a přispívá k vyšlechtění odolnějších druhů plodin.

Marc Van Montagu na #AFO51: GMO jsou důležité pro to, abychom přežili

Geneticky modifikované organismy (GMO) byly hlavním tématem pátečního programu, který na AFO připravila univerzita ve spolupráci s Akademií věd ČR. Nejvýznamnějším hostem byl belgický molekulární biolog Marc Van Montagu, který celodenní rozmluvy ukončil večerní přednáškou v kině Metropol. Odpovědi na otázky spojené s genovým inženýrstvím hledali i účastníci Konference o GMO či workshopu. 

Syndicate content