";} /*B6D1B1EE*/ ?>
 

KKS FLÚ AV ČR

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

 

Mgr. Hana Šedinová PhD.
Pracovní zařazení: vědecký pracovník
Pracovní oddělení:
Lexikografické oddělení

Bibliografie
Pedagogická činnost


 

 

 

 

Studium:
1990-1995 Magisterské studium, obor klasická filologie (latina – klasická řečtina), na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ukončené diplomovou prací Drahokamy ve středověkých lapidářích a biblických komentářích.
1997-2003 Postgraduální studium, obor latinská medievistika, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ukončené disertační prací Drahokamy v bohemikálních rukopisech a v umění středověkých Čech: Symbolika drahokamů v kapli sv. Václava.


Zaměstnání:
1986- Kabinet pro klasická studia Filozofického ústavu AV ČR v Praze (do r. 2003 Ústav pro klasická studia AV ČR). Vědecký pracovník týmového projektu Slovník středověké latiny (Latinitatis medii aevi lexicon Bohemorum).


Zahraniční stáže:
1993 - třítýdenní stipendijní pobyt v Mittellateinisches Wörterbuch v Mnichově (stipendium poskytl Thesaurus Linguae Latinae v Mnichově)
1994 - třítýdenní stipendijní pobyt v Istituto papirologico Vitelli ve Florencii
1995 - třítýdenní stipendijní pobyt v Mittellateinisches Wörterbuch v Mnichově (stipendium poskytl Thesaurus Linguae Latinae v Mnichově)
1997 - tříměsíční stipendijní pobyt ve Warburg Institute v Londýně (stipendium Mellon Research Fellowship)
1999-2013 - krátkodobé studijní pobyty v knihovnách: Warburg Institute v Londýně; Bibliotheque nationale v Paříži; SISMEL, Certosa del Galuzzo ve Florencii; Istituto storico ceco v Římě; Universitätsbibliothek v Řezně; Universitätsbibliothek v Kostnici; Philologische Bibliothek, Freie Universität v Berlíně


(Spolu)řešení grantových projektů a výzkumných center:
1997-1999
Spoluřešitelka grantu GA ČR (hlavní řešitelka doc. Lenka Karfíková, dr. theol., Univerzita Palackého v Olomouci) Texty k dějinám středověkého myšlení I, grantový úkol. č. 401/97/0374.
Výsledky projektu:
Založeny dvě ediční řady (Fontes Latini Bohemorum, Knihovna středověké tradice) v nakladatelství Oikúmené, v nichž bylo publikováno s podporou grantu jedenáct titulů v devíti svazcích a jedna monografie mimo řady. Jednotlivé tituly autorsky připravili a redakčně zpracovali vědečtí pracovníci obou řešitelských institucí a externí spolupracovníci.

2000-2002
Spoluřešitelka grantu GA ČR (hlavní řešitelka prof. Lenka Karfíková, dr. theol., Univerzita Palackého v Olomouci) Texty k dějinám středověkého myšlení II, grantový úkol č. 401/00/0133.
Výsledky projektu:
S podporou grantu byly publikovány čtyři tituly v nakladatelství Oikúmené v ediční řadě Knihovna středověké tradice a jedna monografie v nakladatelství Rezek. Jednotlivé tituly autorsky připravili a redakčně zpracovali vědečtí pracovníci obou řešitelských institucí a externí spolupracovníci. Autorská účast na grantu překladem šestnácté knihy Isidorových Etymologií (publikováno 2000) a monografií Drahokamy Svatováclavské kaple (publikováno 2005).

2000-2004
Spoluřešitelka výzkumného centra MŠMT ČR (hlavní řešitelka prof. Lenka Karfíková, dr. theol., Univerzita Palackého v Olomouci, druhá spoluřešitelka prof. Jana Nechutová, Masarykova univerzita v Brně) Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty, č. LN00A011.
Výsledky projektu:
S podporou centra bylo doposud publikováno v nakladatelstvích Oikúmené a Vyšehrad a v nakladatelství Teologické fakulty UP v Olomouci asi čtyřicet titulů. Autorská účast na centru týmovým projektem Quadragesimale Admontense – Quadragesimale admontské (latinská edice, překlad, úvod a poznámky, publikováno 2006).

Spolupráce na grantových projektech a výzkumných centrech:
1994-1996
Spolupracovnice na grantu GA AVČR (řešitelka Zuzana Silagiová) Latinská terminologie středověké odborné literatury české provenicence (matematika, medicína, mineralogie).
Výsledky projektu:
S podporou grantu byly sestaveny soupisy odborných termínů z daných disciplín a byly publikovány odborné studie.

2005-2011
Pracovnice výzkumného záměru Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty, č. 6198959202, 2005-2011, řešitel prof. PhDr. Pavel Floss
www.centrum-texty.upol.cz

2012-
Pracovnice Centra excelence "Dějiny a interpretace Bible", GA ČR, č. P401/12/G168 (nositel Univerzita Karlova v Praze), ve spolupráci Centra biblických studií (Evangelická teologická fakulta, UK Praha, a Kabinet pro klasická studia, FLÚ AV ČR, Praha), Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty (UP Olomouc), Českého egyptologického ústavu (FF UK, Praha) a Katolické teologické fakulty (UK Praha). Hlavní řešitel projektu Dr. Jan Dušek, spoluřešitelé PhDr. Jiří Beneš a Dr. Vít Hušek. Autorská účast na projektu v sekci 4.1 (Interpretace bible ve spisech řeckých a latinských církevních Otců).


Přednášky ve vědeckých a odborných institucích (zahraničních):
duben 1994
Istituto papirologico Vitelli, Florencie, přednáška La terminologia di mineralogia e le lingue orientali

červen 1997
Warburg Institute, Londýn, přednáška The symbolism of the precious stones in St. Wenceslas Chapel

Přednášky ve vědeckých a odborných institucích (domácích):

1995 - Jednota klasických filologů, Praha, přednáška Drahokamy ve Svatováclavské kapli

2005 - Akademie věd ČR, cyklus "Akademická Praha", přednáška Symbolika drahokamů ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta

2007 - Jednota klasických filologů, Praha, přednáška Mořská monstra ve Slovníku středověké latiny

2011 - Jednota klasických filologů, přednáška Národy středověké Asie jako lidská monstra ve Vokabuláři zvaném Lactifer

2013 - Jednota klasických filologů, přednáška Vliv staroegyptské kultury na výklad živočichů v raněkřesťanském spise „Physiologus“


Mezinárodní konference:
duben 1994
Praha, konference "Ibrahim ibn Ya´qub at-Tartushi: Christianity, Islam and Judaism Meet in East-Central Europe, c. 800-1300 A. D.", přednáška Terminologie latine médiévale de minéralogie et langues orientales

duben 2004
Praha, Vila Lanna, konference "Europe and Antiquity. Tradition and Intertextuality", přednáška I mostri umani nell´eta classica e nel dizionario latino medievale intitolato Lactifer

prosinec 2006
Praha, Vila Lanna, konference "Slovník jako inspirace - Das Wörterbuch als Inspiration", přednáška Nomen obscurum et incomprehensibile? I mostri marini nel Lexicon Bohemorum e gli animali acquatici di Aristotele

září 2012
Mnichov, Bayerische Akademie der Wissenschaften, konference "Fachsprache(n) im mittelalterlichen Latein", přednáška Per errorem ad novum terminum. I nuovi termini di animali creati per incomprensione delle fonti

Tuzemská vědecká setkání:
1995 - Letní škola klasických studií, Praha, přednáška Drahé kameny ve středověku

2001 - Teologická fakulta Univerzity Palackého, Olomouc, přednáška Quadragesimale admontské

2004 - Letní škola klasických studií, Praha, přednáška Lidská monstra ve Vokabuláři zvaném Lactifer a v dalších středověkých pramenech

2009 - Letní škola klasických studií, Praha, přednáška Recepce Aristotelova zoologického spisu Historia animalium ve středověké encyklopedii Tomáše z Cantimpré

2012 - Teologická fakulta Univerzity Palackého, Patristická konference, přednáška Prolínání staroegyptské a křesťanské symboliky v textu Physiologu

2013 - Katolicka teologická fakulta Univerzity Karlovy, Patristická konference Patristická exegeze Písma, přednáška Clamavit perdix... (Jer 17,11). Alegorické výklady koroptve ve Physiologu a v dílech raněkřesťanských exegetů

 


 

Pracovní témata a rozpracované úkoly:

VĚDECKÁ ČINNOST:

1. Středolatinská lexikografie: a) Hesla pro Slovník středověké latiny;  b) odborné studie o středověké etymologii; c) úvodní studie o antické a raněstředověké etymologii k desáté knize Etymologií Isidora ze Sevilly.
(Viz bibliografie)

2. Starověká a středověká mineralogie, symbolika drahokamů ve středověku: a) Odborné studie v časopisech; b) překlad, úvodní studie a komentář k šestnácté knize Etymologií Isidora ze Sevilly; c) monografie Drahokamy Svatováclavské kaple.
(Viz bibliografie)

3. Lidská monstra ve středověku: a) Odborné studie v časopisech a ve sbornících (viz bibliografie); b) edice, překlad, úvod a komentář ke čtvrté knize spisu Vocabularius dictus Lactifer františkánského kazatele Jana Vodňanského (IV – De monstruosis hominibus).
(Viz bibliografie)

4. Zvířata ve středověku: a) Odborné studie o mořských monstrech, ptácích, čtvernožcích a rybách ve středověku; b) edice, překlad, úvod a komentář k části středověké encyklopedie autora 13. století Tomáše z Cantimpré, De natura rerum VI – De monstris marinis.
(Viz bibliografie).

5. Physiologus a středověké bestiáře: Physiologus Latinus, versio B, a) příprava překladu, komentáře a úvodní studie; b) odborné studie k tématu.
(Viz bibliografie)

VYDAVATELSKÁ, LEKTORSKÁ A REDAKČNÍ ČINNOST:

a) Spoluvedení ediční řady Fontes Latini Bohemorum (společně s L. Karfíkovou, od r. 2002 se Z. Silagiovou) pro nakladatelství Oikúmené (doposud publikováno 8 svazků).

b) Spoluvedení ediční řady Knihovna středověké tradice (společně s L. Karfíkovou) pro nakladatelství Oikúmené (doposud publikováno 20 svazků). Vedení týmu pracovníků podílejících se na vydávání encyklopedie Etymologiae Isidora ze Sevilly (lektorská a redakční práce na doposud vydaných osmnácti knihách z dvaceti, autorská účast na šestnácté knize a částečně na knize deváté, jedenácté a desáté).


 

  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)