Z cyklu
Seminář Ústavu termomechaniky
Rotation-free parametrization and isogeometric analysis of shear deformable plates and shells
Prof. Dr.-Ing. habil. Manfred Bischoff, Institut für Baustatik und Baudynamik, Universität Stuttgart, Německo
středa, 17. srpna 2016 od 10:00
Přednášková místnost B
Více
Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
Obnovitelné zdroje energie hrají stále důležitější roli v energetice vyspělých zemí. Z velké části mají tyto zdroje intermitentní charakter – jejich výkon závisí na kolísající intenzitě slunečního záření nebo větru. Tato nerovnoměrnost zvyšuje nesoulad mezi produkcí a spotřebou energie, která je sama o sobě velmi nerovnoměrná v denním, týdenním i ročním cyklu. Dramaticky proto narůstá potřeba skladování energie za účelem vyrovnání její produkce a spotřeby. »»»
Přijměte již tradičně naše podzimní pozvání a nahlédněte do některých z našich laboratoří v rámci celoakademického Týdne vědy a techniky. Přijďte se seznámit s nejnovějšími trendy v aplikované fyzice, nejmodernějšími vědeckými přístroji, výzkumnými projekty AV ČR a s prací vědců. Těšíme se na setkání s vámi. »»»
Rudolf Dvořák: Jak létají, Academia 2015
Kniha je souhrnem poznatků z oboru aerodynamiky, které potřebujeme k pochopení tajemství letu ptáků, netopýrů a hmyzu. Popisuje stavbu jejich pohyblivých křídel i jejich funkci jako zdroje vztlaku a tahu. Bez zbytečných podrobností se zabývá základními pojmy létání živých tvorů, a to především z hlediska aerodynamiky letu. Podrobnější výklad některých pojmů z oblasti aerodynamiky obsahují dodatky, které mohou čtenářům z jiných oborů usnadnit pochopení výkladu. »»»
Přijměte již tradičně naše podzimní pozvání a nahlédněte do některých z našich laboratoří v rámci celoakademického Týdne vědy a techniky. Přijďte se dozvědět více o nejnovějších trendech v oblasti aplikované fyziky, o nejmodernějších vědeckých přístrojích, výzkumných projektech AV ČR i o práci vědeckých pracovníků. Seznamte se s výzkumem Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. Těšíme se na setkání s vámi. »»»
Již potřetí se mohou nadaní středoškoláci a vysokoškoláci se zájmem o přírodovědné a technické obory hlásit na studentské vědecké stáže.
Projekt Otevřená věda III je určen mimopražským studentům SŠ a VŠ, projekt Otevřená věda Praha je novinkou a, jak název napovídá, je určen pražským SŠ studentům.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., jako jeden z účastníků projektů, dává studentům opět příležitost zapojit je do svého výzkumu od začátku nového akademického roku 2012/2013. »»»
Chcete vidět v provozu bezlopatkovou odvalovací turbínu, patent našeho pracoviště? Může existovat kapalná voda při –30 oC?
Zajímá vás, jak se dá prakticky využít plazma? Na tyto i další otázky z oblasti aplikované fyziky dostanete odpověď, pokud nás navštívíte v rámci již 13. ročníku Týdne vědy a techniky. »»»
Neměli jste možnost prohlédnout si naši reklamní kampaň z května 2013 k popularizaci vědy ve výloze knihkupectví Academia na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí v Praze na vlastní oči? Nevadí, nabízíme vám zde interaktivní pohled na naše exponáty. Klepnutím na otázky zobrazíte stránky s odpověďmi a dalšími zajímavostmi na dané téma. »»»
Vesmír 5 / 2013
Elektrická energie: jedna ze zásadních závislostí naší civilizace
Lidé se během posledních několika desetiletí stávají více a více závislými na energii, kterou pro svou práci nevytváří sám člověk.
Celý text
Rychlé odkazy: Program v Praze | Program v Plzni | Program v Novém Kníně | Fotografie ze dnů otevřených dveří 2011
Již tradičně první listopadový týden nabízí možnost nahlédnout do zákulisí vědeckého bádání. I v letošním ročníku Týdne vědy a techniky si pro vás Ústav termomechaniky AV ČR připravil přednášky, exkurze do laboratoří a nové experimenty. »»»
Vesmír 92, 2012/9
Předně, co je to vlastně modelování? Pokud slovník anglické „modeling“ vůbec nějak překládá, hovoří např. o „napodobování“ nebo „práci modelek“. Vynechám modelování pomocí atraktivních mladých „modelů“ a soustředím se, jak nadpis předjímá, na modelování pomocí matematiky.