Projekt

Dynamika změny v české společnosti

Trvání projektu: 
2014 - 2018

Projekt bude zkoumat dynamiku změn v české společnosti prostřednictvím panelového výzkumu domácností. S použitím poznatků ze sociologie, ekonomie a politologie se projekt zaměřuje na pět tematických oblastí: rodinu, využití času a hospodaření s příjmy; vzdělávání a pracovní trh; sociální stratifikaci; bydlení a nerovnosti v bydlení; politickou participaci a občanskou společnost. Postoje, preference a chování v rámci domácnosti bou používány k testování řady teorií sociální změny. Časové snímky a dotazování dětí poskytnou evidenci o jejich každodenním životě a procesu socializace, v němž se další generace občanů připravuje na participaci v české společnosti. Explanační modely budou testovány s využitím pokročilých statistických metod. Kromě zmapování procesu sociálních změn projekt přispěje k odborné přípravě další generace českých společenských vědců.

Cíl projektu:
Cílem projektu je výzkum sociálních změn v soudobé české společnosti pomocí 4 vln panelového výzkumu domácností. Základními tématy výzkumu je rodina, vzdělávání, trh práce, bydlení a nerovnosti v bydlení a politická participace.

Web projektu: www.promenyceskespolecnosti.cz

Témata: 
bydlení
politika (a postoje k politice)
práce
rodina
sociální nerovnosti
vzdělání
Zadavatel: 
GA ČR
Oddělení: 

Publikace vydané v rámci projektu (celkem 2, zobrazeno 1 - 2)

Lyons, Pat, Kindlerová, Rita

Co si Češi nalhávají o Češích? Proč nedůvěřují policii a soudům? Co si dnes myslíme o sametové revoluci nebo o rozdělení Československa? Může mít jméno vliv na naši kariéru? Proč nám nevadí bezpečnostní kamery? Je u nás náboženství mrtvé? Jsou české hodnoty něčím výjimečné? Je česká společnost skutečně tak tolerantní, jak se traduje? Jaké je vůbec v České republice „názorové klima“?

Téma:
hodnotové orientace, identita, kultura, občanská společnost, sociologická data, veřejné mínění
Oddělení:
Sociologie politiky
Typ publikace:
odborná kniha / monografie
Mysíková, Martina

This paper uses the national EU-SILC 2013 data to analyse the impact of the distribution of personal income between partners on reported financial well-being of couples in the Czech Republic. It focuses on partners in two life stages: couples raising children and couples with empty nests. On average, women contribute substantially less to the household budget than men and their financial satisfaction is slightly lower.

Téma:
ekonomie, gender, mzdy a příjmy, životní úroveň
Oddělení:
Ekonomická sociologie
Typ publikace:
impaktovaný článek