Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinecatueb [dot] cas [dot] cz), nebo Mgr. Markétu Fílovou: filovaatueb [dot] cas [dot] cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

1.9.2016

Tentokrát si ukážeme jednoho zajímavého příbuzného brambor nebo rajčat. Zamíříme do čeledi lilkovitých (Solanaceae), do níž se mimo zmiňovaných rostlin řadí rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

2.8.2016

Rostlinou s příběhem na další měsíc se stane plodina, z jejíhož listí se připravuje celosvětově známý nápoj – čaj. Řeč tudíž bude o čajovníku čínském (Camelia sinensis)

30.6.2016

Rostlinou s příběhem na další měsíc se stane strom, z jehož kůry se získává přírodní korek. Napovíme ještě, že tato dřevina plodí žaludy a že za ní zamíříme do Středomoří…

3.6.2016

V sobotu 11. června 2016 od 19 do 01 hodin se na Vás budeme těšit s naším doprovodným programem k výstavě Ozvěny Expo 2015, konanému v rámci Pražské muzejní noci. Tentokrát se budeme zabývat genetickou informací rostlin - ukážeme si, jak vyizolovat nositelku genetické informace z rostliny, kde se v buňce tato informace nachází i to, jak genetická informace rostlin vypadá a jak kóduje jednotlivé molekulární stroje, tedy jednotlivé bílkoviny. Budeme se na Vás těšit v Galerii věda a umění v budově Akademie věd na Národní třídě v centru Prahy. Více informací o Pražské muzejní noci zde.

31.5.2016

Přišla řada na rostlinu, která živiny a vodu ke svému životu získává ze vzduchu. Přesto může dorůst do úctyhodných rozměrů. Ze svého podkladu (kterým mohou být například větve stromů) živiny nezískává, čímž se liší například od parazitů, kteří by z větví odebírali látky potřebné ke svému životu.

26.5.2016

Proběhlo losování výherců soutěže z Veletrhu vědy konaném ve dnech 19.21.5.2016 na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech. Výherce z osudí vylosoval náš ředitel RNDr. Martin Vágner, CSc.

Syndikovat obsah