Týden vědy a techniky 2016

Místo konání:

Boční II/1401, Praha 4 – Spořilov. Ústav je vzdálen přibližně 10 minut chůze od stanice metra Roztyly.

Datum a doba konání:

3. až 5. listopadu 2016, 9:00 až 16:30

Kontakt:

Ing. Jaroslav Chum, PhD., email:jachu@ufa.cas.cz,tel:+420 267 103 056

Exkurze:

Návštěvníci se formou přednášek, diskuzí i jednoduchých pokusů seznámí s činností ústavu, která zahrnuje výzkum od nejnižších vrstev atmosféry až po vesmírný prostor v okolí Země. Mohou si prohlédnout i model družice MAGION.

Výzkum na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i.

Mezi témata výzkumu patří např. studium silných srážek a jejich předpovědí, studium klimatických změn a možného budoucího vývoje. Ústav se rovněž zabývá výzkumem ozonové vrstvy a výzkumem ionizovaného prostředí v blízkém kosmickém okolí naší Země, takzvané ionosféry a magnetosféry, jejich dynamikou a interakcí se slunečním větrem (proudem nabitých částic ze Slunce). Ústav využívá jak pozemních měření, tak i účasti na družicových projektech, např. MAGION, CLUSTER, DEMETER, PROBA II, TARANIS, SOLAR ORBITER, RESONANCE, JUICE a jiné. Podílí se i na návrhu a vývoji některých družicových přístrojů.

Speciální přednášky: (cca 60 minut).

Součástí přednášek je vždy i prostor pro otázky a diskuzi na dané téma.
Akce jsou vhodné zejména pro školy, lze ale domluvit i pro jiné skupiny a zájemce. Speciální nabídka: zajímá vás některá z přednášek a nemůžete v den, kdy je vypsaná? Nezoufejte, najděte si alespoň 3 kamarád(k)y a přednášku vám uspořádáme po vzájemné dohodě i v jiném termínu.
Upozornění:
Návštěvy větších skupin hlašte předem. Sobotní přednášky budou specifikovány později. Školy si mohou po předchozí domluvě vybrat i některou z večerních přednášek pro svou dopolední návštěvu.


Seznam přednášek

Polární záře ve vědě, umění a mýtech Dr. Zbyšek Mošna, út. 1.11.2016, 17:30

Polární záře je fascinující přírodní úkaz, který lidé pozorovali, vyprávěli si o něm a snažili se pochopit stovky let. Přednáška seznámí posluchače s historií výzkumu polární záře, s norským experimentem, který předběhl svoji dobu, i se současnou představou o vzniku této úchvatné podívané. Probereme nejstarší písemné záznamy i domorodé legendy a podíváme se na americké romantické obrazy poloviny 19. století oslavující drsnou přírodu i skandinávské malby přelomu 19. a 20. století inspirované expedicemi za polární kruh.

Meteorologické jevy, Dr. Zuzana Chládová, (Dr. Petr Zacharov), st. 2.11.2016, 17:30

V atmosféře se vyskytuje mnoho zajímavých meteorologických jevů, z nichž některé mohou být dokonce člověku nebezpečné. Přednáška vysvětluje zajímavé meteorologické jevy, se kterými se můžete setkat v ČR. Seřadíme jevy dle měřítka, jak jsou velké, a vysvětlíme si, jak vznikají např. kroupy nebo tornáda.

Blýská se..., Dr. Ivana Kolmašová, čt 3.11.2016, 17:30

Blesk... přírodní jev tak běžný a zároveň tak tajemný. Provází nás odedávna, fascinuje nás světelnými a zvukovými efekty, které ho provázejí, bojíme se jeho síly. Víme už více než čtvrt tisíciletí, že blesk je elektrický výboj. Ale víme o něm vše? Je to neuvěřitelné, ale stále ještě přesně nevíme, jak blesk v bouřkovém oblaku vzniká. Jeho ohromnou energii neumíme využít. Kam jsme se posunuli od dob Benjamina Franklina a Prokopa Diviše?

Hudba kosmického plazmatu, Prof. Ondřej Santolík, pá 4.11.2016, 17:30

Přímá měření umělých družic a meziplanetárních sond nám poskytují zajímavé informace o našem kosmickém okolí, které je naplněno nejrůznějšími typy samovolně vznikajících vln a oscilací. Krátká přednáška bude obsahovat hádanku, hvizdy a hrozivé zvuky. To bude vše doplněno neméně hrozivými obrazy.

Předpověď srážek, Dr. Petr Zacharov, po 7.11.2016, 17:30

Přednáška shrnující základní a pokročilé metody měření a předpovědi atmosférických srážek. Srovnáme metody od nejjednodušších k nejsložitějším, ukážeme si, jak se vlastně předpovědi vyhodnocují. Velká část přednášky souvisí s aktuálním meteorologickým výzkumem na Ústavu fyziky atmosféry AVČR.

Co nového s ozónovou dírou? Stále hrozba nebo problém vyřešen., Dr. Michal Kozubek, út 8.11.2016, 17:30

Ozonová díra, která byla objevena v 80. letech minulého století, není problém jen jižní polokoule. Její vliv je možné pocítit i v našich zeměpisných šířkách. Jaký je její vývoj a jak se s tímto problémem lidstvo dokázalo vypořádat? Co všechno ovlivňuje a ohrožuje ozónovou vrstvu naší planety? Současný vývoj naznačuje, že bychom se měli s problémem ozónové díry vypořádat.

Bublající ionosféra, Dr. Jaroslav Chum, st 9.11.2016, 17:30

Ionosféra představuje pro běžného člověka málo známou a pravděpodobně i nezajímovou oblast naší atmosféry, neboť je příliš vysoko na to, aby přímo ovlivňovala počasí a s výjimkou polárních září je pro naše oči neviditelná. Přesto existuje mnoho důvodů proč ji zkoumat. Ovlivňuje šíření elektromagnetických vln, pohlcuje energetické sluneční záření a je velmi proměnlivá. Tvoří rozhraní mezi zemskou atmosférou a okolním vesmírem. Můžeme v ní proto pozorovat jak sluneční a geomagnetické bouře tak i silné bouře pozemské či zemětřesení. A mnoho toho o ní ještě nevíme.

Klimatická změna a její důsledky, Dr. Lucie Pokorná (Dr. Romana Beranová), čt 10.11.2016, 17:30

Tak často zmiňované téma, pro někoho důvod k panice, pro jiného nesmysl. Jak tedy skutečně probíhá a jak se projevuje změna klimatu? Co ji způsobovalo v minulosti a jak k ní přisívá lidská činnost? Jaké projevy klimatické změny pozorujeme v České Republice? Jak spolehlivé jsou odhady změn klimatu v budoucnosti? Odpovědi na tyto a další otázky uslyšíte od autorek přednášky.

Období extrémních teplot a jejich vliv na zdraví, Mgr. Aleš Urban, pá 11.11.2016, 17:30

Extrémní teploty vzduchu představují jedno z hlavních meteorologických rizik pro lidské životy a zdraví. Zvláště období extrémně vysokých teplot – horké vlny – mají celosvětově na svědomí velké množství obětí. Přednáška se zaměřuje na základní informace o obdobích extrémních teplot vzduchu a příčinách jejich výskytu, tepelné bilanci lidského těla, meteorologických veličinách, které ji ovlivňují, a dopady odbobí tepleného stresu na úmrtnost a nemocnost v ČR.


Observatoře ústavu:

1. Meteorologická observatoř Milešovka

Místo konání: Observatoř Milešovka, přístup z parkoviště u obce Bílka
Datum a doba otevření: 5. a 6. listopadu 2016 (sobota a neděle), 9 – 16 hod.
Kontakt: RNDr. Petr Zacharov, Ph.D., email: petas@ufa.cas.cz, tel: +420272016051

Téma exkurze:

Prezentace historie a současného provozu observatoře, seznámení s klasickými i novými metodami meteorologických měření. Návštěva vyhlídkové věže s možností dalekého rozhledu (v případě pěkného počasí).

2. Observatoř a telemetrická stanice Panská Ves

Místo konání: Panská Ves 26, 472 01 Doksy
Datum a doba otevření: sobota 5. listopadu 2016, 9-15 hod, prohlídka začíná vždy v celou hodinu
Kontakt: Ing. František Hruška, email: fhr@ufa.cas.cz, tel: +420 267103305

Téma exkurze:

informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlídka parabolických antén a přijímací místnosti, ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů.