Archiv aktualit

Příští konference CLMPS se bude konat v Praze

S potěšením oznamujeme, že šestnáctý ročník jedné z největších celosvětových filosofických konferencí, Kongresu pro logiku, metodologii a filosofii vědy (CLMPS), se uskuteční v roce 2019 v Praze. Rozhodlo o tom hlasování na valném shromáždění Divize pro logiku, metodologii a filosofii vědy, které se konalo dne 6. 8. v rámci patnáctého ročníku CLMPS v Helsinkách. CLMPS se v České republice bude konat vůbec poprvé od svého založení v r. 1960.

Odešel prof. Ladislav Tondl

prof. TondlV pátek 7. srpna 2015 ztratil Filosofický ústav AV ČR jednoho ze svých klíčových pracovníků. Prof. Dr. Ing. Ladislav Tondl, DrSc. patřil k zakladatelským osobnostem české sémiotiky, teorie komunikace, teorie vědy a techniky a k iniciátorům analytické linie v českém filosofickém myšlení. Přes dlouhá období politické perzekuce v padesátých letech a v období normalizace podstatně ovlivnil české intelektuální prostředí a jeho práce dosáhly vysokého uznání na mezinárodní scéně. V roce 1993 založil v rámci obnoveného Filosofického ústavu AV ČR Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti a řadu let stál v jeho čele, byl členem ediční rady časopisu Erkenntnis, členem Association for the Philosophy of Science, International Council for Science Policy Studies, Learned Society for Praxeology, předsedou Českého komitétu pro logiku, metodologii a filosofii vědy, Sémiotické skupiny České společnosti pro kybernetiku a informatiku aj. Kromě akademických a univerzitních ocenění převzal v roce 2004 z rukou prezidenta republiky Medaili Za zásluhy o český stát v oblasti vědy. Curriculum vitae prof. Tondla
Rozloučení s prof. Tondlem se koná v pátek 14. srpna v 11.15 hod. v obřadní síni krematoria v Praze-Motole. Smuteční oznámení

Žijeme jen v nové formě starých nepořádků

říká dr. Václav Němec (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení) v pořadu Pro a proti ČRo Plus, kde polemizuje s politologem Bohumilem Doležalem. Diskusi si můžete poslechnout v archivu pořadu ZDE.

Filosofie je odborná disciplína podobně jako přírodní vědy

tvrdí prof. Jaroslav Peregrin (Oddělení logiky FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro červencové vydání Literáních novin. Rozhovor o zvláštní povaze filosofie, jejím vztahu k přírodním vědám, možnostech její výuky a popularizace a o geneticky daných "informožravých potřebách" člověka je k nahlédnutí ZDE.

Experimental conference Gnothi seauton - no paper conference hosted in Prague, October 2014

The event analysed the philosophical question of self-knowledge with the aid of theoretical and performative means. Supported by Performance Philosophy Association, Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences and Academy of Performing Arts, Prague.

Jan Hus byl neoblomný člověk

který neslevil z toho, co považoval za boží pravdu, říká dr. Pavel Soukup z Centra medievistických studií v rozhovoru pro Rádio ZET. Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Peter Singer: věda nás nutí promýšlet etiku nově

Rozhovor dr. Tomáše Hříbka (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) s jedním z nejvlivnějších filosofů současnosti Peterem Singerem vyšel v příloze Orientace Lidových novin dne 4. 7. Náhled rozhovoru je přístupný ZDE, jeho přepis pak ZDE.

Hus se stal Husem postupně

říká prof. František Šmahel v rozhovoru pro magazín ego! Hospodářských novin, který se uskutečnil v souvislosti s novým vydáním jeho knihy Hranice pravdy. Rozhovor si můžete přečíst ZDE. Rozsáhlý rozhovor týkající se husovského výročí, který prof. Šmahel poskytl také Deníku, je přístupný ZDE.

Husova smrt mocně zapůsobila na ostatní duchovní

tvrdí dr. Eva Doležalová (Centrum medievistických studií) v rozhovoru pro Magazín Leonardo. Poskytla jej při příležitosti konání konference Hus – husitství – tradice – Praha. Od reality k mýtu a zpátky, která se uskutečnila ve dnech 27.–29. 5. 2015 v Clam-Gallasově paláci v Praze. Rozhovor o životě měšťanů v Husově době poskytl též dr. Martin Musílek (Centrum medievistických studií). Oba rozhovory si můžete poslechnout ZDE nebo v těle článku.

Horečná nehybnost vědy

O důsledcích diktátu kvantitativního měření výkonu na akademické půdě pojednává článek dr. Filipa Vostala (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) a dr. Terezy Stöckelové (Sociologický ústav AV ČR), který vyšel v červnovém číle měsíčníku HOST. Článek si můžete přečíst ZDE