veřejná výzkumná instituce
Český komitét slavistů připomíná, že podat přihlášku na 16. mezinárodní sjezd slavistů, který se bude konat 20.–27. srpna 2018 v Bělehradě, je třeba do 30. září 2016. Přihlášky, prosím, zasílejte na adresu cks@slu.cas.cz.
Dopis předsedy ČKS (pdf)
Ve dnech 5. a 6. října 2016 se v prostorách Emauzského kláštera uskuteční mezinárodní vědecké kolokvium Karel IV. a Emauzy. Liturgie – text – obraz, které bude zaměřeno jak na historii kláštera a jeho kulturu, tak zejména na literární památky doby Karla IV.
Program kolokokvia... (pdf)
V úterý 18. října 2016 v 10:30 hod. se ve Slovanském ústavu AV ČR uskuteční přednáška prof. dr hab. Adama Dobaczewského na téma Szeregi repetycyjne w polszczyźnie - specyficzne jednostki systemu vs działania ponadjęzykowe.
Prof. dr hab. Adam Dobaczewski působí na Univerzitě Mikołaja Kopernika v Toruni. Zabývá se sémantikou a syntaxí současné polštiny.
Přednáška se koná pod záštitou Českého komitétu slavistů.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Pozvánka... (pdf)
Slovanský ústav Akademie vĕd České republiky, v. v. i., uspořádá ve dnech 20.–21. října 2016 ve vile Lanna v Praze 6 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Román západních Slovanů: teoretické, historické a interpretační kontexty.
Konferenčními jazyky budou všechny západoslovanské jazyky, němčina a angličtina.
Pozvánka... (pdf) Program... (pdf)
Výstavu Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost, která bude veřejnosti zpřístupněna od 6. května do 21. listopadu 2016 v prostorách Emauzského kláštera, připravili přední odborníci ze Slovanského ústavu, Ústavu dějin umění a Kabinetu hudební historie Etnologického ústavu Akademie věd ČR. Výstava představí Slovanský klášter jako důležité duchovní centrum Nového města pražského, jeho architekturu, především pozoruhodnou výzdobu ambitu cyklem nástěnných maleb, a hlaholskou písemnou kulturu, jejímž novým centrem se klášter ve 14. století stal.
Pozvánka na přednášku... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, K, Л, M, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje v elektronické podobě Ukrajinsko-český slovník neologizmů.
Zpřístupněný materiál byl původně shromažďován s cílem rozšířit a především aktualizovat dvoudílný Ukrajinsko-český slovník, vydaný v letech 1994–1996. Excerpce materiálu probíhala ve Slovanském ústavu od roku 1992 a zaměřila se na lexikum odrážející dynamické změny ukrajinské společnosti v posledních desetiletích. V ukrajinštině podobně jako v češtině se objevila nová slova ve sféře veřejné správy, národního hospodářství, velmi výrazně v oblasti počítačové techniky, elektroniky, reklamy, sportu aj. Často se jednalo o přejímky z cizích jazyků, mezi nimiž převládaly anglicizmy, příp. evropeizmy. Současně se do úzu dostávala dříve ve slovnících tabuizovaná slova popisující ukrajinskou národní etiketu, religiozitu či běžné společenské jevy předtotalitního období stejně jako výrazy pronikající z mládežnického, městského či dokonce kriminálního slangu.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
Ve dnech 14.–16. září 2016 uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., zasedání Komise pro gramatickou stavbu slovanských jazyků při Mezinárodním komitétu slavistů. Zasedání Komise se konalo v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Referáty předneslo 20 předních světových slavistů zabývajících se morfologií, syntaxí a sémantikou slovanských jazyků.
Program... (pdf)
V rámci výstavy Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost zazněla dne 8. září 2016 v refektáři Emauzského kláštera přednáška dr. Václava Čermáka na téma Emauzské hlaholské písemnictví doby Karla IV. a Václava IV.
Pozvánka... (pdf)
Pracownia Pragmatyki i Semantyki Językoznawczej IPS, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego a Slovanský ústav Akademie vĕd České republiky uspořádaly ve dnech 9.–11. června 2016 v prostorách Varšavské univerzity II. mezinárodní konferenci Badanie walencji czasownika w krajach słowiańskich. Wczoraj i dziś / Výzkum slovesné valence ve slovanských zemích včera a dnes. Cílem setkání bylo ukázat vývoj valenční teorie ve slovanských zemích a představit současné trendy výzkumu syntaktických a sémantických vlastností sloves.
Program... (pdf)
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR uspořádalo v rámci Strategie AV21 — program „Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací“ a ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem ve dnech 6. a 7. června 2016 konferenci na téma „Kontaminierte Landschaften“ — ‘Mitteleuropa’ inmitten von Krieg und Totalitarismus. Eine exemplarische Bestandaufnahme anhand von literarischen Texten, které se zúčastnilo 18 odborníků z Rakouska, Polska, Německa a České republiky.
Program... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie SLÚ AV ČR uspořádalo ve dnech 20.–22. 4. 2016 mezinárodní vědeckou konferenci Slovanská lexikografie počátkem 21. století, jejímž cílem bylo v širokém slavistickém kontextu prezentovat teoretické a praktické poznatky slovanské lexikografie na počátku nového století.
Se svými referáty na konferenci nakonec vystoupilo více než 80 účastníků ze 14 zemí, příspěvky byly tematicky rozděleny do 3 sekcí: Slovanská synchronní lexikografie (s podsekcí věnovanou valenčním slovníkům), Slovanská diachronní lexikografie, Popis slovní zásoby slovanských jazyků – teorie a praxe.
V rámci konference proběhlo také zasedání Lexikologicko-lexikografické komise při Mezinárodním komitétu slavistů.
(zde/здесь/тук/here) (pdf)
(pdf) |
V edici Věda kolem nás přibližuje Julie Jančárková české veřejnosti osobnost Nikolaje
Lvoviče Okuněva (1885–1949), významného historika umění, který se především zabýval
výzkumem starého ruského umění, středověkého srbského umění a architektury na území
bývalé Jugoslávie, věnoval se např. také výzkumu a záchraně středověkých arménských
památek.
V Čechách je jeho jméno známé prakticky jen úzkému okruhu odborníků, ačkoliv
zde od roku 1923 trvale žil, bádal, přednášel a publikoval a závěry jeho výzkumu hrály
ve vývoji dějin umění významnou roli.
Ke stažení na http://www.academia.cz/nikolaj-lvovic-okunev.html
Dne 11. dubna 2016 proběhlo v budově Akademie věd ČR slavnostní udělení Cen Nakladatelství Academia. Do letošního, v pořadí již 8. ročníku bylo přihlášeno 56 publikací, které několika kategoriích posuzovala osmičlenná odborná porota v čele s prof. RNDr. Ivo Krausem, DrSc., FEng., dr. h. c.
Cena poroty byla udělena Julii Jančárkové za publikaci Ruská malba, kresba a grafika, kterou vydal Slovanský ústav AV ČR ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Náchodě a nakladatelstvím Arbor vitae v Řevnicích.
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR uspořádalo 14. března 2016 přednášku profesora Dr. Dirka Uffelmanna z Univerzity v Pasově nazvanou Играя и всерьёз: интертекстуальный мир «Метели» В. Г. Сорокина. Úvodní slovo pronesla doc. PhDr. Helena Ulbrechtová, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie uspořádalo 12. ledna 2016 přednášku K typologii nářečí přestěhovalců z Čech, Polska a pohraničních oblastí v Rusku doc. Sergeje Sergejeviče Skorvida, předního ruského bohemisty působícího na Ruské státní humanitní univerzitě v Moskvě.
Stránky Konference Slovanská lexikografie počátkem 21. století
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Stránky Komise pro gramatickou strukturu slovanských jazyků
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technická poznámká: Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.